Sinüzit Tedavisinde Yaban Kavunu ve Diğer Doğal Yöntemler

Yaban kavunu sinüzit tedavisinde etkili olmayacak aksine yaban kavunu suyunun burna çekilmesi neticesinde dokuların yanmasına neden olur. Sinüzit tedavisinde kullanılan doğal yöntemler.

Sinüzit Tedavisinde Yaban Kavunu

Yaban Kavunu

Sinüzit oluşması durumunda insanlar akut ya da kronik sinüzit semptomlarını yok etmek amacıyla doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Bunların içerisinde sıklıkla insanların sinüslerin açılmasında etkili olduğunu düşündükleri yaban kavunu ile tedavisini gerçekleştirdiklerini düşünmektedirler. Yaban kavunu olarak doğada topladıkları bitkiye it kavunu da denilmektedir.

İçerisinde bulunan sıvıyı burna çekmek sureti ile kişilerde sinüzit tedavisinin gerçekleştiği düşünülmektedir. İnsanların hayatı içerisinde yaşamlarını olumsuz etkiledikleri hastalıklarını doğal tedavi yöntemiyle iyileştirmek isteyen kişilerin it kavununu tercih etmeleri oldukça sakıncalı olmaktadır.

Özellikle de hastaların it kavununun suyunu burundan içeriye çekerek daha sonrasında burunlarından sıvı geldiği için sinüslerde ki iltihabın aktığı düşünülmektedir. Fakat bu durum sanıldığı gibi sinüslerde bulunan iltihabın akması ile gerçekleşmemektedir. İt kavununun kullanımı sonucunda kişilerin burunlarından akan sinüslerde oluşan iltihap değildir. Burunlarından akan bol sıvının nedeni etkilenen dokulardır. Akan sıvının sinüs iltihabı olmadığı ve it kavununun sıvısı burna çekilmesi sonucunda kimyasalların dokuları yaklaması sonucunda meydana gelecektir.

Burundan akan kimyasalların yakmış olduğu dokular olduğu unutulmamalıdır.

Yaban Kavununun Zararları

Ebu cehil kavunu olarak da isimlendirilen bu kavun aslında sinüslerin açılarak iltihabın akmasını sağlamamaktadır. Burundan içeri çekilen it kavununun suyunun sinüslerin oluştuğu iltihabın akmasını sağlamayacaktır. Burun dokularının yanmasına içerisinde ki kimyasal sonucunda neden olacaktır.

Bu durum insanlarda acı kavuna bağlı olarak birçok kişinin şok geçirmesine neden olacak durumun meydana gelmesinde etkili olur.

Yaban kavunu suyunu burundan çekme sonucunda bitkinin kimyasal sıvısının dokuları yakması sonucunda kişilerin alerjik reaksiyon gelişimine neden olacağı ve hayati tehlikenin oluşması konusunda etkili olacağı unutulmamalıdır. Sinüs iltihaplanması sonucunda meydana gelecek olan belirtilerin hafifletilmesi ve kronik sinüzit tedavisinde yaban kavununun asla kullanılmaması gerekmektedir.

Sinüzit Tedavisinde Ekinezya Çayı

  • 2 yemek kaşığı ekinezya çayı;
  • 1 su bardağı su.

Tıkalı olan sinüslerde meydana gelen iltihabı kurutmak için uzmanlar tarafından doğal tedavisi için ekinezya çayının günde iki defa hastalık belirtileri başladığı zaman tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Üst solunum yolları hastalıkları meydana gelmesi durumunda içerisinde olan doğal maddeler aracılığı ile hastaların hızlı bir şekilde iyileşmesinde etkili olan şifalı bir bitki olmaktadır. Hastalığı tedavi edilmesi için uzmanlar tarafından ekinezya çayını yaparak içmek için 2 yemek kaşığı dolusu kadar ekinezya bitkisi 200 gram suyun içerisinde konulmalıdır. 10 dakika boyunca sinüzit hastalığının belirtilerinden şikayetçi olan kişilerin bu çayı kaynattıktan sonrasında demlenmesi ve suyun ılık olması için bir süre beklenmelidir. Süzüldükten sonra kişiler bu çayı içerisine tatlandırıcı koymadan içmelidir. Çayı tüketmeye başladıktan bir süre sonrasında hastalarda iyileşme belirtileri olduğunu fark edeceklerdir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Buharı

  • 1 çay bardağı dolusu kurutulmuş kır papatyası;
  • 1 litre su.

Tıkalı olan sinüslerin belirtileri arasında olan burun tıkanıklığı sebebi ile hasta rahat bir şekilde nefes alamayacaktır. Hastanın solunum sıkıntısı yaşaması durumunda papatya buharı ile tıkalı olan sinüslerin tedavisini sağlayacaktır. Uzun yıllardır sinüs sebebi ile tıkalı olan burnun açılmasında etkili olan bu yöntem için hastanın buharı solumadan önce mutlaka başına bir havlu sarması ve bu şekilde buhar soluması tavsiye edilmektedir. Yoksa sıcak olan buhar yüzünüzün yanmasına neden olacaktır. Bir tencere içerisine 1 litre su konularak kaynamaya yakın içerisine kurutulmuş olan kır papatyasından 1 çay bardağı dolusundan eklenerek suyun 15 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Daha sonrasında hastanın tencerenin kapağını açarak oluşacak buharı soluması gerekiyor. Bu işlemi gün içerisinde birkaç kez tekrar etmeniz sonucunda tıkalı olan sinüslerin açıldığını fark edeceksiniz.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

  • 1 yemek kaşığı toz zencefil;
  • 200 gram su.

Hastaların sinüzit tedavisi için üst solunum yolları hastalıklarının iyileşmesini sağlayacak olan şifalı bitkiler arasında olan zencefil çayı mikrop ve bakteri öldürücü özelliği sayesinde etkili olmaktadır. Bunun için hastaların belirtilerini hafifletmek amacıyla çayını günde iki defa içilmesi sonucunda var olan iltihabın hızlı bir şekilde azalmasında etkili olacaktır. Doğal antibiyotik olan bu bitkinin mukus salgılanmasını engelleyecek ve sinüslerin normal bir şekilde çalışmasında etkili olacaktır.Bir bardak dinlenmiş su içerisine atacak olduğunuz toz zencefil 15 dakika boyunca kaynatılmasının ardından içilmelidir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar