Sinüzit Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sinüzit hastalığı daha çok kış mevsimi olduğu zamanlarda kişilerde havaların soğuması ile birlikte görülmektedir. Sinüslerin tıkanmaması için korunmanız için yapmanız gerekenler.

Sinüzitten Korunma Yolları

Sinüzitten Korunma

Yaşanılan bir soğuk algınlığı eğer ki enfeksiyon oluşmasına neden olması durumunda ve bunun tedavisi gerçekleşmemesi sonucunda sinüslerin tıkanması ile birlikte sinüzit oluşması görülebilir. Yaşanılan gribal enfeksiyonlar ya da üst solunum yollarında meydana gelen herhangi bir hastalığın mutlaka tedavisinin gerçekleştirilmesi ve tıkanan sinüs boşluklarının açılması için uygun tedavinin yapılması gerekmektedir. Yaşanılan hastalıkların tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda kişilerde sinüsler tıkanacak olduğundan sinüzit hastalığının oluşması görülecektir. Sinüs boşluklarında anatomik bir sorun olması yaşanılan gribal enfeksiyonun gelişiminde etkili olacaktır. Sinüs kanallarının tıkanmasında şunlar etkili olacaktır:

  • Alerji;
  • Kemik eğriliği;
  • Yabancı cisim kaçması;
  • Et büyümesi;
  • Geniz eti.

Bu gibi anatomik sorunların olması durumunda bir de kişilerin üst solunum yollarında yaşanacak bir sorun nedeniyle sinüsler tıkanarak sinüzit hastalığı gelişecektir. Kişilerin bir defa sinüzit sorunu yaşaması durumunda tedavisine rağmen bir süre sonra tekrarlama ihtimali olacağından bu durumda kişinin korunması gerekmektedir.

Bol sıvı tüketmek, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak meyveler ve sebzeler yemek, gün içerisinde taze sıkılmış meyve sularını içmek ve kişilerin gün içerisinde en az 2 litre su içmeleri tavsiye edilmektedir.

Kirli havayı solumak, ortamın dumanlı olması ya da sürekli olarak klima önünde durmak ve sıcak havalarda kişilerin terlemesi sonrasında serinlemek için soğuk su içmek ya da vantilatör gibi serinleti önüne geçmek sonucunda sinüzit oluşması görülmektedir. bir kere sinüzit sorunu yaşamakta olan kişilerin kuru ortamlarda kalmamasına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kaldıkları odanın gerekli nem miktarını sağlanması gerekmektedir.

Kişilerde alerjisi olması durumunda sinüsler arasında bulunan burna açılan kanalların tıkanmasında etkili olur. Özellikle de bahar aylarında yaşanılmakta olan alerjinin mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Alerji maddelerin burun yoluyla sinüslere ulaşması durumunda tıkanmaya neden olacağı için bu durumda kişiler önlem alacağı zaman sinüslerinde tıkanmayı engellemiş olacaklardır.

Kapalı Ortamları Havalandırmalısınız

Nemsiz olan ve havasız kalan odaların sık sık havalandırmak ve gerekli nemi sağlamak son derece önemli olmaktadır. Sinüzit oluşmasında kış ayları içerisinde artmasının en önemli nedenleri arasında havasız odalar olmaktadır. Bu nedenle de gerekli nemin olmadığı ve kapalı alanların havasız kalması sebebiyle enfeksiyon riski artacaktır. Sinüzit hastalarının sık sık temiz hava almaları gerekmektedir.

Kış aylarında havaların kuruyacak olması nedeniyle kişilere tavsiye edilen ilk olarak odalarında kalorifer üzerine biraz su koymaları ve nemin sağlanması olacaktır. Her sabah odalarının pencere ve kapı açarak havalandırmaları son derece önemli olmaktadır.

Burnun Kurumamasını Sağlayın

Sinüzit hastalığının daha yoğun olarak kış aylarında gelişmesinin nedenleri arasında kuru hava olmaktadır. Özellikle de kış olduğu zamanlarda rüzgarlı hava oluşması ile birlikte kişiler mutlaka burun ve ağız kısmının rüzgara maruz kalmamasını sağlamalıdır. Rüzgara maruz kalmaları ile birlikte kişilerde burun kurumasına neden olacaktır. Bu durumda da mukus yeterli miktarda salgılanmayacak olması sebebiyle sinüzit hastalığının gelişimi görülecektir.

Kışın kalorifer ya da sobanın yanması ile birlikte odanın havasında kuruma meydana gelmektedir. Bu durumda da kuru havanın burnu etkileyecek olması sebebiyle mukozanın kusurmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasında etkili olacaktır. Bu durum ise burnun kuruması ile birlikte üst solunum yollarında yaşanacak olan enfeksiyon hastalıklarının gelişiminde etkili olacaktır. Kişilerin kaloriferlerinin üzerine mutlaka ıslak havlu koyup odanın neminin oluşmasını sağlamalıdır.

Sigara İçmeyin

Sigara aynı zamanda da kirli havayı solumanıza ve kişilerin sigara içmesi ile birlikte sigaranın içerisinde bulunan maddelerin ciddi oranda kanserojen etkisinin yanı sıra kişilerde oluşan bakterilerin ve mikropların daha hızla üremesinde etkili olacak ve bu mukozanın kurumasında, oluşan mikrop ve bakterilerin çoğalarak sinüs yollarında ki tıkanıklığın artmasına neden olur.

Mukozanın burun ve sinüslerde kayganlığın kayganlaşmasını sağlayacaktır. Mukozanın kuruması ile birlikte gerekli olan nem olmayacaktır. Sigara içilmesi ile birlikte mukozanın kuruyacak olması sonucunda bu fonksiyonların yok olmasında etkili olacaktır. Kişiler sigara içmeyeceği gibi aynı zamanda da sigara içilen ortamlardan da kişilerin bulunmaması gerekmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar