Sinüzitin Meydana Getirdiği Zararlar ve Tedavileri

Sinüzit insan yaşamını olumsuz düzeyde etki altına alan bir sağlık sorunudur. Bu sorunun en kısa sürede tedavi altına alınması sayesinde ciddi komplikasyonar ortadan kalkar.

Sinüzit ve Zararları

Sinüzitin Meydana Getirdiği Zararlar

Sinüzit çok fazla mukus ya da dar kanalların tıkanabileceği sinüsler ile burunun astarının şişmesinden kaynaklanır. Bu soğuk algınlığı sırasında meydana gelebilir, alerji (örneğin, saman nezlesine) veya sinüslerin kaplamalarının tahriş olmasından (örneğin, bir yüzme havuzundaki klordan) kaynaklanabilir. Bakteriler daha sonra sinüslerin içinde büyür, ağrıya, baş ağrısına ve bazen de ateşe neden olur. Enfekte sinüslerden mukus sarı veya yeşil olarak gelebilir.

Sinüzitin yaygın semptomları şunlardır:

 • Tıkalı burun
 • Yüzün içindeki basınç hissi
 • Özellikle ileriye doğru yaslandığında yüz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Üst çenede ağrıyan dişler
 • Burundan sarı veya yeşil renkli mukus
 • Yüzün şişmesi
 • Koku ve tat duyularının kaybı
 • Kalıcı öksürük

Bazı faktörler, kişinin sinüzite yatkınlığını artırır;

 • Sık soğuk algınlığı
 • Sigara içimi
 • Nazal dekonjestan spreylerin düzenli kullanımı
 • Tedavi edilmemiş saman nezlesi veya diğer alerjiler
 • Burunda yapısal anormallikleri
 • Nazal polipler
 • Tedavi edilmeyen diş apsesi gibi diş hastalıkları

Zararları

Bazı insanlar sık şekilde ​​sinüs enfeksiyonları ya da sürekli enfeksiyon nedeniyle sorun yaşarlar.  Kronik sinüzit bir seferde haftalar hatta aylar boyunca sürebilir. Bu bazen kemiklerde ve sinüslere yakın dokularda dâhil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Çok nadiren enfeksiyon beyne ve beyindeki sıvıya yayılabilir. Kişiler çok hasta olur ve gözlerin etrafında şişmeler meydana gelebilir. Kronik sinüzitlü kişilerde, aynı zamanda burun, boğaz ve kulakları etkileyen başka problemler de meydana gelebilir.

 • Orta kulak enfeksiyonu ve geçici düzeyde sağırlık
 • Post-nazal damlama, bu da sürekli öksürük, boğaz ağrısı ve ağız kokusu sorununa yol açar.

Ciddi düzeyde meydana gelen zararları ve etkileri arasında;

Enfeksiyon

Enfeksiyon, sinüzitte sık şekilde oluşan bir durumdur. Çoğu enfeksiyon viraldir ve zamanla daha iyi duruma gelmeye başlar. Enfeksiyon çözülürken tuzlu sulamalar ve oral dekonjestanlar semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.  10 günden fazla süren veya iki kat daha kötü olan bir enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon olarak görülür. Doktor geniş spektrumlu veya kültür odaklı antibiyotik ile sık salin irrigasyonunu reçete edebilir. Ayriyeten sinüslerin iltihaplanmasını azaltmak adına prednizon gibi bir oral kortikosteroid reçete edilebilir. Oral dekonjestanlar ve mukolitikler (mukozadan çıkan ilaçlar) semptomlara yardımcı olabilir ancak enfeksiyonu tedavi altına almaz. Nazal kortikosteroid spreyler altta yatan kronik enflamasyonun kontrolüne yardımcı olabilir ama ani enfeksiyonu tedavi etmez.

Azalan Koku Hissi

Sinüzit ile koku duyusunun azalması (hipozmik) ya da kokunun tamamen kaybolması (anosmi) meydana gelebilir. Koku duyusunun azalması ve kaybolmasının nedenleri çok faktörlüdür (birçok farklı nedenden kaynaklanır ) ve geçici ya da kalıcı olabilir. Örneğin;

burun tıkanıklığı, koku duyusunun azalmasına sebep olabilir. Sinüslerin açılmasıyla koku gelişebilir. Olası faktör sinirin kronik enflamasyonu sinir uçlarına zarar verebilir. Bazı hastalar oral kortikosteroidlerle geçici düzelme gösterir ama diğerleri herhangi bir iyileşme yaşayamayabilir. 

Mukosel

Bir mukosel, sinüslerden mukus drenajının tıkanmasının neden olduğu sinüzitin meydana getirdiği zarardır. Enfekte olarak meydana gelebilir ve tedavi edilmezse, çevredeki yapılara uzanabilir. BT taraması veya MRI tanının yapılmasına yardımcı olabilir. Semptomlar bir antibiyotik ya da oral kortikosteroid tedavisi ile geçici olarak düzene sokulabilir. Ancak bloke sinüsleri açmak için çoğu zaman cerrahi müdahale gerekir. 

Çevresel Yapılarda Enfeksiyon

Çevresel yapıların enfeksiyonu oldukça nadir görülen sinüzit komplikasyonlarıdır. Bu yapılar göz, yakınlardaki kan damarları, beyin, kemik ve üstteki deriyi içerir. Göze uzanan bir enfeksiyon, görme değişikliklerine, göz dokusunun (orbital selülit) enfekte olmasına, göz yuvasında (subperiosteal veya orbital abse) irin toplanmasına veya daha posterior olarak uzanmasına (daha ileride), enfeksiyon ve pıhtılaşmaya neden olabilir. Kan damarlarının ciddi düzeyde hasar görmesine bile neden olabilir. Enfeksiyon kafatasından beyin ve omurilik sıvısını dâhil etmek için yayılabilir. Bunun sonucunda menenjit veya beyin hapsi tarzında sorunlar meydana gelir. Enfeksiyon altta yatan kemiğe kadar uzanabilir ve osteomyelite neden olabilir. Sinüslerin enfeksiyonu ayrıca üstteki cilt dokusuna yayılabilir. Bunun sonucunda selülite veya bir abse ortaya çıkar. Bu komplikasyonlar son derece nadir şekilde gerçekleşir. Ancak hastaneye yatma, intravenöz ilaç (kan dolaşımına bir damardan ilaç verme ) ve / veya cerrahi müdahale gibi acil müdahale ile agresif tedavi gerektirir. Tedavi altına alınmadığı zaman oldukça ciddi sorunların yaşanmasına neden olur. Bunun için en kısa sürede tedavi edilmesi oldukça önemli bir detaydır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar