Sinüzit Hastalığına İyi Gelen Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit hastalığının tedavisinde etkili olan ve hastalığı iyileştirecek şifalı bitkiler ile yapılan kürlerin faydaları, hazırlanması ve kullanım şekillerini öğrenebilirsiniz.

Sinüzit Tedavisinde Isırgan Otu

 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu;
 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron;
 • 3 su bardağı su.

Sinüzit Tedavisinde Buhar Soluma

Sinüs kanallarının tıkanması ile birlikte kişilerde nefes problemleri ortaya çıkacaktır. Bu durumda sinüs kanallarının açılması ve semptomların yok olması için yapacak olduğunuz bitkisel kür için kurutulmuş ısırgan otu ve kurutulmuş sarı kantaron bitkisinden yararlanmanız gerekmektedir. Aktarlardan satın alacak olduğunuz ısırgan otu kurusunun renginin sarıya dönük olmamasına ve koyu yeşil renkte olmasına bu kürü yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçük bir tencerenin içerisine 1 yemek kaşığı ısırgan otu kurusunu koyup üzerine de 1 yemek kaşığı sarı kantaron kurusunu da koyup tencerenin ağzını kapatarak yarım saat boyunca kısık ateşte ağzı açılmadan kaynatılması gerekmektedir.

Sinüslerin açılmasında etkili olan bu bitkilerin suyunu yaptığınız zaman buharını solumak yoluyla tıkalı olan sinüslerin açılmasını sağlamış olacaksınız. Yarım saat boyunca kaynamasının ardından sinüzit hastalığı yaşamakta olan kişilerin bu bitkisel kürü soluyacağı zaman yüzünün buharda yanmaması için yüzüne bir havlu sarıp o şekilde soluması gerekmektedir. tencerenin ağzı açılarak bitkilerin haşlanarak elde edilen buhar soluma işlemi gerçekleştirilmelidir.

En iyi gelen kürler arasında olan bu kürün günde iki defa yeniden yapılarak soluması sonucunda kişilerin daha sinüsleri açılacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Okaliptüs Yağı

 • 1 yemek kaşığı okaliptüs yağı;
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı;
 • 3 su bardağı su.

Sinüslerde oluşan tıkanıklığı açmak için bitkilerden elde edilen şifalı yağları da kullanabilirsiniz. Bu yağları aktarlardan temin ederek 3 su bardağı suyu bir tencerenin içerisine koyarak içerisine okaliptüs ve papatya yağlarından 1 yemek kaşığı miktarında konularak tencerenin ağzı kapatılır. 30 dakika boyunca kaynama işlemi yapılır ve kişi suyun buharını burnuna solumalıdır. Bu sayede tıkalı olan sinüsler hızla açılarak mukusun dışarıya atılmasında etkili olur. Buhar soluma işlemini yaparken mutlaka yüzünüze bir havlu sararak yapmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda sinüzit hastalarının gece uyurken daha rahat uyuması ve nefes alabilmesi için yastıklarının kenarına birkaç damla okaliptüs yağı damlatmaları sonucunda nefes sorunları da ortadan kalkacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Civanperçemi

 • 1 çay bardağı civanperçemi;
 • 1 fincan papatya;
 • 2 litre su.

Hastalığın oluşması ile birlikte hastalarda burun akması ya da tıkanması sıklıkla şikayetleri arasında olmaktadır. Buna doğal yollarla çözüm arayan kişilerin iyi gelen kürler arasında civanperçemi ve papatya ile yapacak oldukları suyun buharını solumak olacaktır. Kullanacak olduğunuz suyun 2 litre miktarında olması gerekmektedir. Söylenen miktarda tencerenin içerisine sinüzit tedavisinde etkili olan bitkiler konularak 30 dakika boyunca tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Civanperçemi ve kurutulmuş kır papatyasından elde etmiş olduğunuz buhar sinüslerin açılarak temizlenmesinde oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Bu suyun buharını solumadan önce yüzünüzün yanmaması için bir havlu ile sarmanız gerekmektedir. Sonrasında tencerenin ağzı kapatılarak buhar soluması yapılır. Su soğuyana kadar buhar soluma işlemi yapılır. Bu işlemi günde iki defa ve sinüzit hastalığınız iyileşene kadar yapmanız önerilmektedir.

Sinüzit Tedavisinde Fesleğen Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağı;
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Anti-bakteriyel özelliği ve antibiyotik etkisi sayesinde ortaya çıkan iltihabın giderilmesinde ve sinüs boşluklarının kanallarının açılmasında etkili olmaktadır. Bu bitki çayını içmeniz durumunda sinüslerde biriken mukusun atılmasında etkili olacak ve enfeksiyonun hızla iyileşmesini de sağlayacaktır. Aynı zamanda da sinüzit hastalığı sonucunda oluşan geniz akıntısının da oluşmasını engelleyecek ve ses tellerinde oluşan zararı en aza indirgemiş olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine fesleğen yaprakları ve yeşil çay konularak 10 dakika kaynatılır. Demlendikten sonra süzme işlemi gerçekleştirilecek ve bal konularak içilir.

Sinüzit Tedavisinde Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı organik bal;
 • 200 gram su.

Sinüslerde tıkanma ile birlikte iltihaplanma meydana gelecektir. Bu durum sinüs boşluklarında üretilen mukusun burun boşluğuna akmaması ile birlikte iltihabın tıkanmaya neden olacağı bilinmektedir. Bu durumda doğal antibiyotik özelliğine sahip olan zencefil çayını kişilerin içmesi iyi gelen çözümler arasında olacaktır. Zencefil çayını her zaman için yemeklerden yarım saat sonrasında içmeniz daha etkili olur. Aç karnına bazı kişilerde mide bulantısı yaptığı için önerilmemektedir.

Ayrıca sinüzit hastalığına sahip olan gebe kadınların ve kan basıncı yüksek olan kişilerin bu hastalığın tedavisinde zencefil çayını içmeden önce mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilmektedir.

Kaynamakta olan suyun içerisine toz zencefil konularak 4 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Ağzı kapalı olarak demlenmesi beklenir. Süzme işlemi sonrasında içerisine bal konularak eritilir. Bu karışımı günde iki defa ve sinüzit hastalığınız geçene kadar düzenli olarak içmeniz iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar