Sinüzite İyi Gelen Bitki Çay Tarifleri ve Kullanımı

Sinüzit hastalarının yaşamakta olduğu semptomların hafiflemesinde etkili olan ve iyileşmesinde yardımcı olacak şifalı bitkisel çayların tarifleri ve kullanım şekilleri.

Adaçayı

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Sinüslerde oluşan mukus birikmesi ile birlikte oluşan tıkanıklık sonucunda kişilerde birçok semptom gelişmesine neden olacaktır. Özellikle de burun tıkanıklığı nedeniyle rahat nefes alamayacak ve özellikle de hastalarda geniz akıntısı olacağı için daha çok gece ortaya çıkacak olan öksürük oluşması görülmektedir. Bu gibi sinüzit sonucunda ortaya çıkacak olan semptomların hafiflemesinde yardımcı olacak etkili çayların başında gelmektedir. Adaçayının rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca sinüslerde ortaya çıkan enfeksiyonun ve iltihabında hızla yol olarak kişilerin sinüzit hastalığına iyi gelen bir bitki çayı olmaktadır.

Bir su bardağından daha fazla olan ılık suyun içerisine aktarlardan satın almış olduğunuz adaçayından 1 yemek kaşığı miktarında konulmasının ardından 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ilık olarak içmeniz gerektiği için süzmeden demlenmesi de beklenmelidir. Süzme işlemi gerçekleşmesi sonrasında limon suyu ve bal ilave edilmeli ve karıştırılmasının ardından günde iki defa içilmelidir. Ayrıca inatçı öksürük yaşamakta olan ve boğazı tahriş olduğundan ses telleri etkilenmiş olan kişilerin günde 2 defa adaçayı ile birlikte gargara yapmaları da hastalığın tedavisinde iyi geldiği unutulmamalıdır.

Kafa Süpürgesi Çayı

 • 1 tatlı kaşığı kafa süpürgesi otu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı hazır su.

Kafa süpürgesi bitkisi halk arasında karabaş otu olarak da isimlendirilmektedir. Bu bitki insan sağlığına çok önemli faydaları bulunmaktadır. Antibakteriyel özelliği bulunduğu için özellikle de sinüzit sonucunda geniz akıntısı ile birlikte ses tellerinde etkilenme meydana gelmesi sonucunda kişilerin bu yaşadığı sorunu ortadan kaldıracak etkisi bulunmaktadır. Kafa süpürgesi bitkisinin sadece tohumlarının kullanılması gerekmektedir. İçerisinde ki özel maddeler sayesinde antirhinitis özelliği sayesinde kişilerin yaşadığı iltihabın hızla yok olmasında etkili olacaktır.

Aktarlardan satın alacak olduğunuz kafa süpürgesi bitkisinin 1 yemek kaşığı miktarında kullanmanız yeterli olacaktır. Çayı her zaman yeniden demlemeniz gerekmektedir. Kalmış çay sinüzit tedavisinde etkili olmayacaktır. Sabah ve akşam kafa süpürgesi bitkisini taze olarak demleyerek 1 su bardağı miktarında içmelisiniz. Kullanacak olduğunuz suyun musluk suyu olmamasına ve kireçsiz su kullanmaya özen göstermelisiniz.

Çayı demlerken çok fazla kafa süpürgesi bitkisi konulmamalıdır. Fazla alınması durumunda mide bulantısı yapar. Bu bitkiyi hamilelerin asla kullanmaması gerekmektedir.

Ekinezya Çayı

 • 2 yemek kaşığı ekinezya bitkisi;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram su.

Tıkanan sinüslerin hızla açılmasında etkili olan ve iltihabın yok olarak ortaya çıkan semptomların hızla iyileşmesini sağlayacak olan bitkisel çaylardan bir tanesi ekinezya çayı olmaktadır. Tadının kolay içimi olması için yapacak içerisine organik bal ilave etmeniz ile daha rahat bir içime sahip olacaktır. Bağışıklık sisteminin hızla güçlenmesine ve kişilerin çok kolay bir şekilde iyileşmesinde etkili olur. Birçok bakteri ile vücudun savaşmasında yardımcı olacaktır. Sinüzit ile birlikte ortaya çıkan inatçı öksürüğün iyileşmesinde etkili olur.

Kaynamakta olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında aktarlardan satın alacak olduğunuz ekinezya bitkisi konularak 5 dakika boyunca ocağın altı kısık ateşe getirilerek kaynatılmalıdır. Ilık olması beklenir. Süzülmesi sonucunda içerisine organik bal ilavesinin ardından sabah uyanınca aç karnına ve akşam uyumadan önce içilmesi gerekmektedir.

Ekinezya çayını 2 hafta düzenli olarak kullanmalı ve sonrasında 1 hafta ara verilmesi gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu;
 • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron;
 • 200 gram su.

Sinüs boşluklarının açılması ve temizlenmesi için etkili olan ve sinüzit tedavisine iyi gelen çaylayın başında aktardan satın alacak olduğunuz kurutulmuş ısırgan otu ve sarı kantaron ile yapacak olduğunuz çay olacaktır. Bu çayın sinüzit semptomlarını oldukça hafifletmesi ile bilinmektedir. Kişilerin tedavisinde etkili olabilmesi için 1 su bardağı su ve ısırgan otuyla sarı kantaron otunu eklemeniz ile birlikte 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız. Sonrasında bu çayı düzenli olarak sinüzit tedavisinde hastanın iyileşmesi gerçekleşene kadar içmelidir.

Hamile bayanların ve yandaş herhangi bir hastalığa sahip olan kişilerin, küçük çocukların bu sinüzit tedavisinde iyi gelen bu bitkisel çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar