Sinüzit Tedavisinde Etkili Tuzlu Su ve Diğer Doğal Tedavi

Sinüslerin tıkanması sonucunda meydana gelen sinüslerde ki tıkanıklık sonucunda rahat nefes alınmaması durumunda tuzlu su kullanımı ve diğer etkili olan yöntemler.

Sinüzit İçin Tuzlu Su

Sinüzit hastalığı 12 haftadan daha kısa sürmesi durumunda akut sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Eğer sinüzit belirtilerinin 3 aydan daha uzun bir süre kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkilemesi durumunda kronik sinüzit olarak isimlendirilmektedir. Sinüzit hastalığı sık sık tekrar etmekte olan ve baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük gibi belirtilerin yoğun olarak görüldüğü durumları tekrar edebilir. Bu durumda kişilerin geniz sorunlarını ve sinüzite bağlı olarak meydana gelen burun sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla kaya tuzu ile elde edecekleri su ile gargara yapmak ilk olarak genizlerine iyi gelecektir. Ayrıca bu kaya tuzu ile elde etmiş oldukları suyu burunlarına çekmeleri sonucunda burun tıkanıklığının ya da burun akıntısının da önüne geçmesi görülmektedir.

  • 1 tatlı kaşığı Himalaya tuzu;
  • 1 çay bardağı kaynar su.

Elde edecek olduğunuz karışımın tıkalı burunları açmakta kullanabilirsiniz. Yapacak olduğunuz tuzlu suyun etkili olması adına Himalaya tuzu kullanmanız daha etkili olacağı unutulmamalıdır. 1 tatlı kaşığı tuzu kaynatmış olduğunuz suyun içerisine atınız. Suyun içerisine koymuş olduğunuz tuz erimesi durumunda bu suyu ağzınıza alarak gargara yapacağınız gibi aynı zamanda da elde etmiş olduğunuz bu karışımı burnunuza çekerek de tıkalı olan burnun açılmasında etkili olacağı unutulmamalıdır. Hastanın sinüs kanallarının tıkanması nedeniyle solunum problemlerinin olmasına neden olacak bir durum gelişecektir.

Bunu önlemek için bu tuzlu suyun buruna çekilmesi sonucunda tıkalı olan burun açılacak ve hastanın rahat nefes alması konusunda da çok etkili olacaktır. 

Sinüzit gelişmesi sonucunda tıkalı olan sinüslerin iltihaplanması sonucunda sık sık burnun tıkanması meydana gelecek bir durum oluşur. Bu iltihaplanmayı gidermek için doğal antibiyotik etkisi olan tuzlu suyun içerisine 1 çay kaşığı miktarında karbonat eklemeniz sonucunda sinüslerde meydana gelen iltihaplanmayı da azaltma konusunda etkili olacaktır.

Tuzlu su her zaman için sinüzit hastalığının iyileşmesinde etkili olan tuzlu su ile burun tıkanması ve burnun içerisine çekilmesi sonucunda iyileşmenin daha da hızlanmasında etkili olacaktır. Bu elde edecek olduğunuz suyun mutlaka gün içerisinde üç kere tekrar etmeniz sonucunda tıkalı olan burnun açılmasında etkili olacaktır.

Ahmet Maranki Sinüzit Tedavisi

  • 1 litre su;
  • 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya.

Ahmet Maranki tarafından sinüzit tedavisinde etkili olan papatya çayının tarifini alarak tıkalı olan burun açılması için papatya buharı tavsiye edilmektedir. Yazın kurutulmuş olan papatya çiçeklerinden 1 çay bardağı miktarında 1 litre suyun içerisine konulmalıdır. Bu suyun etkili olması için kapalı kapalı olarak şekilde  suyun 20 dakika boyunca kaynatılması gerekiyor. Sonrasında tencerenin ağzı açılmamalıdır. 5 dakika boyunca bekletildikten sonra sinüzit hastasının yüzünün yanmaması için başını bir havlu ile sarması ve sonrasında tencerenin ağzı açılarak ortaya çıkacak olan buharın solunması gerekiyor. Bu işlem birkaç kez tekrar edilmelidir.

Gün içerisinde sabah ve akşam papatya buharını yapmanız sonucunda sinüzit nedeniyle tıkalı olan burun hızlı bir şekilde açılacak ve ayrıca hastanın tıkalı olan sinüslerinin de hızlı bir şekilde iyileşme belirtisi gösterecektir.

Tuzlu Su Buharı

  • 3 yemek kaşığı kaya tuzu;
  • 1 litre su.

Ahmet Maranki tarafından sinüzit tedavisinde etkili olan kürlerden bir tanesi de tuzlu su buharı olacaktır. Bu karışımı yapabilmek için kaya tuzu kullanmanız tavsiye edilecektir. 3 yemek kaşığı kaya tuzunun 1 litre suyun içerisine konulmasının ardından tencerenin ağzı kapalı olacak şekilde 20 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında yüzünüzün yanmaması ve rahatsızlık duymamanız için yüzünüze bir havlu sardıktan sonra tencerenin kapağını açarak buharı solumalısınız.

Zencefil Çayı

  • 1 yemek kaşığı zencefil;
  • 1 su bardağı su.

Zencefilin iltihaplı hastalıklara iyi gelmesinin nedenleri arasında doğal bir antibiyotik olması nedeniyle çok etkili olmaktadır. Tıkalı olan sinüslerin iltihaplanması neticesinde zencefil çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Sinüzit oluşması sonucunda çok fazla mukus salgısı oluşmaya başlayacaktır. Bu durumda da sinüslerde biriken mukus insanların rahatsızlık duymasına neden olacak bir durumla karşı karşıya kalacaktır. 1 bardak suyun içerisine koyacak olduğunuz zencefil tozunu 5 dakika boyunca kaynar suyun içerisinde kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında isteğe göre suyun içerisine bal ya da yarım limon sıkılarak kişiler bu çayı sinüzit hastalığı iyileşene kadar tüketmeleri sonucunda daha hızlı iyileşme görülecektir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar