Sinüzit Öksürük Nedenleri ve İyi Gelen Bitkisel Kürler

Sinüzit hastalığı sonucunda belirtileri arasında bulunan geniz akıntısı sonucunda kişilerin boğazında yanma, sık sık kuru ya da balgamlı öksürük yaşayacaklardır. İyi gelen yöntemler ve tedavisi.

Sinüzit Öksürük Belirtileri

Sinüsler yüz bölgesinde bulunan içerisi hava dolu olan boşluklardır. Bu boşlukların tıkanması ile birlikte kişilerin sinüzit hastalığı yaşayacaktır. Sinüzit yüz bölgesinde bulunan boşlukların iltihaplanması ile gelişecektir. Bu durumda kişilerde yaşanılan geniz akıntısı oluşur. Akut sinüzit ya da kronik sinüzit yaşamakta olan hastalarda ortaya çıkan geniz akıntısı daha çoğunlukla uzanması sırasında, gece uyurken meydana gelir. Bunun durumunda da geniz akıntısının boğazı tahriş etmesi ile birlikte kişilerin inatçı bir öksürük yaşamasına neden olur.

 • Boğazda gıcıklık hissi;
 • Ses kısıklığı;
 • Uykudan uyanma;
 • Boğaz ağrısı;
 • Yutkunma güçlüğü;
 • Ağız kuruluğu;
 • Balgam;
 • Burun akıntısı;
 • Mide bulantısı.

Sinüslerin iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkan öksürük çok inatçıdır. Özellikle de hastaların burun tıkanıklığı sebebi ile nefes almak için ağızları açık uyuduğu için bu durum boğaz kurumasına sebep olur. Böylelikle geniz akıntısı yaşanması durumunda da öksürük yapar.

Hastaların özellikle de kuru ve kirli hava, sigara kullanımı gibi etkenlerde inatçı öksürük sırasında balgam yapar.

Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte kişilerde kuru ya da balgamlı öksürük oldukça rahatsız edici bir duruma getirecektir. Bu öksürük geniz akıntısının daha yoğun olarak uzanma sırasında meydana geleceği için kişilerin gece uyurken kuru ya da balgamlı öksürük ile uyanmaktadırlar. Belirtilerin 3 aydan daha uzun sürmesi durumunda kişilerin kronik sinüzit olması söz konusu olacaktır. Bu durumda da sinüzit belirtileri arasında olan geniz akıntısı daha uzun sürecek. Bu sebeple de ses tellerini etkiler ve kişilerin ses kısıklığı sorunu yaşayacaklardır.

Sinüzit Öksürük Nedenleri

Sinüsler mukus üreten yüz bölgesinde bulunan içerisinde hava bulunan boşluklar olmaktadır. Sinüs kanalları buruna açılmakta ve üretilen mukus burunun nemli kalmasını etkilemektedir. Sinüslerde oluşan tıkanma neticesinde mukus üretimi daha fazla olacaktır. Sinüzit hastalığı yaşamakta olan kişilerde oluşan fazla mukus ayakta ya da otururken gerçekleşmeyecektir. Fakat kişilerin uzanması durumunda sinüslerde salgılanan fazla mukus geniz akıntısı olarak ortaya çıkacak. Geniz akıntısının fazla olması ile birlikte belirtileri arasında balgamlı öksürük yapar. Hastaların gece uyurken fazla mukusun genizden akması ile birlikte boğazın tahriş olması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle de kişilerde inatçı bir öksürük meydana gelir.

Çoğu kişi bu öksürük sebebiyle uykusundan uyanır ve özellikle de kronik sinüzit hastalarında uyku düzeninde bozulmalar görülmektedir.

Sinüs boşluklarının tıkanması ile birlikte burun tıkanıklığı ve burundan koyu kıvama sahip olan akıntı da meydana gelecektir. Kişilerin çoğunda solunum sorunları yapar. Bu nedenle de özellikle gece olunca kişiler burunlarını açmadan uyudukları zaman ağzını açarak uyuyacaklardır. Bu durumda ağız kuruluğu ile birlikte boğaz kuruluğu da görülür. Kişilerde ortaya çıkan geniz akıntısı ile birlikte inatçı ve geçmek bilmeyen öksürük ortaya çıkar.

Sinüzit Öksürük Tedavisi

Sinüzit sonucunda oluşan öksürüğün tedavisi için ilk olarak sinüslerde oluşan iltihabın doktor tarafından muayene sonucunda kurutulması gerekmektedir. Bunun için antibiyotik ya da başka ilaçlar verilecektir. Özellikle de solunum sorunlarına karşı tedbir almak için burun spreyleri ile burnun gece uyurken açılması da kişinin daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Kişilerin her zaman yatarken yüksek yastık kullanarak uyumaları tedavisi sırasında geniz akıntısının azalmasını ve boğazın tahriş olmasını azaltacaktır.

Sinüzit Bitkisel Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 200 gram su.

Geniz akıntısının boğazı tahriş etmemesi için iyi gelen bitkisel tedavi yollarından bir tanesi adaçayı ile yapacağınız çay olacaktır. Bir su bardağı sudan biraz daha fazla olan hazır suyun kaynatılmasının ardından ocak kısık ateşe alınır. İçerisine adaçayı 1 yemek kaşığı miktarında konulmasının ardından 5 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Adaçayının çok sıcak içilmesi boğazın tahriş olmasına neden olacağı için suyun ılık olması beklenir. Sonrasında süzme işlemi gerçekleşerek 15 gün boyunca sabahları ve gece uyumadan yarım saat önce adaçayı ile yaptığınız su ile gargara yapmalısınız.

Adaçayı ile yaptığınız gargara sonucunda geniz akıntısı kısa süre içerisinde geçecek olduğundan öksürükte geçmiş olacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar