Sinüzit Mide Bulantısı Yapar Mı? Tedavisi Nasıl Olur?

Sinüzit gelişimi ile birlikte geniz akıntısı olması sonucunda hastalarda geniz akıntısının mideye bulaşması nedeniyle mide bulantısı sık sık sinüzit hastalarının yaşamakta olduğu sorundur.

Sinüzit ve Mide Bulantısı

Sinüzit Mide Bulantısı

Sinüslerde meydana gelen buruna açılan kanalların tıkanması ile birlikte ortaya çıkacak olan semptomlar arasında geniz akıntısı sıklıkla kişilerin yaşamakta oldukları sorunların başında gelmektedir. Geniz akıntısının sinüzit ile birlikte gelişmesi sonucunda ilk zamanlarda geniz akıntısı meydana gelmeyecektir. Fakat daha sonrasında geniz akıntısının rengi koyulaşacaktır. Koyu renkli ve yeşil kıvamlı geniz akıntısı olması durumunda mideye ulaşan geniz akıntısı sonucunda sık sık mide bulantısı ve kusma meydana gelecektir.

Sinüs boşluklarında biriken mukus kanallardan akmaması ve birikmesi ile birlikte kişilerde geniz akıntısı meydana gelecektir. Geniz akıntısı koyu yeşil renkte olması durumunda mideye akması ile birlikte kişilerde mideye akacak olması nedeniyle mide bulantısı sık sık görülür.

Mide bulantısının olması sabah daha yoğun olarak hissedilecek, çok yoğun olarak boş mideye dolan geniz akıntısı sonucunda kusma meydana gelecektir.

Sinüzit sonucunda meydana gelen tıkanıklık ile birlikte oluşan geniz akıntısı sıklıkla kişilerin uyuma sırasında daha uzanmaları sırasında meydana gelecektir. Sinüzit oluşması ile birlikte geniz akıntısının baş ağrısının ve boğaz ağrısının da gelişimi söz konusu olacaktır. Geniz akıntısının koyu yeşil renkte olması sonucunda sadece mide bulantısı ortaya çıkmayacaktır. Aynı zamanda da kişilerde şu belirtilerin de ortaya çıkması söz konusu olacaktır.

  • Boğaz ağrısı;
  • Öksürük;
  • Kusma;
  • Ses kısıklığı.

Sinüs boşluklarında mukus birikmesi ile birlikte fazla salgılanacak olan mukusun burundan akması ya da geniz akıntısı da sıklıkla görülmektedir. Geniz akıntısı meydana gelmesi ile birlikte kişilerde iltihaplı olarak akan geniz akıntısı sık sık boğazın tahriş olmasına neden olacaktır. Bu durum karşısında boğaz ağrısı sık sık yaşanan ciddi komplikasyonlar arasında olup kişilerde boğazın tahriş olması ile birlikte sık sık boğaz ağrısı meydana gelecektir. Bunun dışında kişilerde öksürük de birlikte yaşanacak sorunlar arasında olmaktadır.

Ortaya çıkan sinüslerde oluşan iltihaplanma ile birlikte boğaz ağrısı yoğun olarak hissedilmesi ile birlikte kişilerde oluşan öksürük sık sık kişinin sabah uyandığı zaman ortaya çıkacaktır. Ayrı zamanda da geniz akıntısı olması ile birlikte kişilerde sabah uyandıkları  zaman ağız kokusunun olması da görülmektedir.

Yoğun miktarda geniz akıntısı sindirimi etkileyeceği gibi yemek borusunda tahriş olmaya, boğaz ağrısı gibi semptomların da olmasına neden olur.

Sinüzit ve Mide Bulantısı Tedavisi

Sinüzit hastalığı meydana gelmesi ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısının mide bulantısına neden olduğu bilinmektedir. Mide bulantısının belirtileri arasında olan sinüzit hastalığının ilk olarak tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Sinüzit tedavisi gerçekleşmesi ile birlikte geniz akıntısı da ortadan kalkmış olacaktır. Sinüs bölgesinde iltihabın kuruması için ilk olarak doktor tarafından verilecek olan ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar arasında ortaya çıkan iltihabın kurutulması amacıyla antibiyotik ilacı olacaktır.

Yüz bölgesinde oluşan basınç hissinin ve baş ağrısının yok olması için kişilere ağrı kesici de doktorun ön görmesi ile birlikte verilecektir. Sinüzit hastalığı sonucunda burun tıkanıklığının sonucunda nefes sorunları sıklıkla ortaya çıkar. Bu durum sonucunda kişilerin koku alma tadının da bozulması görülecektir. Böylesi bir durum kaşında da kişilerin daha rahat nefes alabilmesi için burun açısı spreyler kullanılmalıdır. Bu spreyler 1 haftadan uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

Sinüzit ve Mide Bulantısı İçin Bitkisel Çözüm

  • 2 yemek kaşığı adaçayı;
  • 200 gram su

Sinüzit ile birlikte geniz akıntısı, burun tıkanıklığı yaşanmasını önlemek için bitkisel tedavi olarak yapacağınız kür arasında adaçayı ile yaparak olduğunuz su ile gargara yapmanız durumunda geniz akıntısına iyi gelecek ve boğazın tahriş olma durumunun da önüne geçmiş olacaksınız. Adaçayını bitkisel çay olarak da gün içerisinde içmeniz geniz akıntısına iyi geleceği gibi aynı zamanda da gargarasını sabah uyandığınız zaman yapmanız oluşacak mide akıntısının önüne geçmiş olacaktır.

Adaçayı ile gargarayı yapabilmek için 1 su bardağı miktarında kaynamakta olan hazır suyun içerisine adaçayı atılarak 5 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında demlenmeye bırakılmalıdır. Süzüldükten sonra yutulmadan bir yudum alarak ağzınızda çalkalamalı ve tükürmelisiniz.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar