Sinüzitten Kaynaklı Kulak Tıkanıklığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit sorunun dolayı kulaklarda meydana gelen tıkanıklıklar oldukça rahatsız edicidir. Bu sorundan kurtulmak adına evde doğal uygulamalar ile işlem yapılabilir.

Sinüzit ve Kulak Tıkanıklığı

Sinüzittin Kulaklarda Tıkanıklık Etkisi

Sinüs enfeksiyonu tıkanan kulaklara, kulak ağrısına ve geçici işitme kaybına sebep olabilir. Bir sinüs enfeksiyonu, burun boşluklarının şişmesi veya iltihaplanmasıdır ya da bir enfeksiyondan ya da alerjik reaksiyondan kaynaklı ortaya çıkar. Kulak basınç, sinüs enfeksiyonlarına bağlı yaygın şekilde oluşan bir semptomdur. Sinüs enfeksiyonunu hafifleterek kulak basıncını, ağrıyı ve durumla ilişkili geçici işitme kaybını azaltmak mümkündür.

Bu sorundan kaynaklı ortaya çıkan enfeksiyon öncelikle burnu etkiler, ancak belirtiler kulaklara kadar uzanabilir. Sinüs- kulak bağlantısı sinüslerin ve kulaklara bağlı olmasından kaynaklanır. Bu nedenden kaynaklı kulak tıkanması ve diğer sorunlar oluşur. Enfeksiyonu iyileştirmeye ve kulaklarda rahatlama sağlamaya yardımcı olacak birçok yol vardır. Aşağıda sinüsleri boşaltmaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları bulunur.

 • Nazal bir salin kullanımı veya nemi eklemek için buruna koyulacak sıcak nemli bir bez uygulaması yapılmalıdır. Nemlendiriciler, havaya nem katmak ve burunu kurutmamak için de kullanışlıdır.
 • Reçetesiz şekilde satılan ağrı kesiciler kulak ağrısını hafifletebilir.
 • Over-the-counter dekonjestanlar sinüs boşluklarını temizleme konusunda yardımcı olabilir.
 • Aşırı sıcaklıklardan kaçınmak gerekir. Sıcak veya soğuk hava sinüsleri daha da kötüleştirebilir.

Sinüsler ile ilgili kulak sorunları da baş dönmesine sebep olabilir. Sinüslerden dolayı baş dönmesi yaşanırsa baş dönmesini artırabileceği için hızlı hareketlerden kaçınmak gerekir. Ayrıca ince bir mukoza sorununa bol su içmek, kan akışını değiştiren ve baş dönmesini kötüleştiren kafein, tuz, alkol ve tütünden kaçınmak da oldukça önemlidir.

Sağlığa Diğer Etkileri

Kulaklardaki ağrı ve baş dönmesi dışında sinüslerin enfeksiyonu da geçici işitme kaybına neden olabilir. Bu durumda ilişkili işitme kaybı, enfeksiyon kulaklara, özellikle orta kulağa yayıldığında ortaya çıkar. İltihap kulak tamburuna baskı uygulama yaparsa duyma etki altında kalabilir. Bu iltihaplanma sıvı akıntısına ve kulak zarında sıvı birikmesine neden olarak ağrıya veya geçici işitme kaybına neden olabilir.

Sıvı ve basınç azalma gösterdiğinde işitme kaybı tersine döner. Sıvı çocuklarda yaygın olarak görülmezse – sürekli basınç kulak zarının patlamasına sebep olabilir. Bu da kalıcı işitme kaybına katkıda bulunacak etkiler yaratır. Sinüs enfeksiyonlarını önlemenin yanında sorunun tedavi edilmesi önemlidir. Tedavisi sayesinde oluşabilecek olan komplikasyonlar ile karşı karşıya kalınmaz. Sinüs enfeksiyonundan kaynaklanabilecek diğer sağlık komplikasyonları içinde öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve boğaz problemleridir.

Bitkisel Tedaviler

Sinüs enfeksiyonları ve hatta balmumu birikmesi ile ilişkili sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ek ilaçlar bulunmaktadır.

 • Esneme, kulaktaki sıvıyı yeniden dağıtmaya yardımcı olur.
 • Sıcak ve buharlı bir duş alınması gerekir.
 • Hidrojen peroksit ve ılık su karışımı yapılarak ulağa dökülür.
 • Sakız çiğnenmelidir.
 • Ovalama, alkolü ve sirkeyi birleştirilir. Bu karışım kulak tıkanmasını açmak için kulak damlaları olarak kullanılmalıdır.
 • Enfeksiyonu tedavi etmek için ovucu alkol ve elma sirkesini kulak damlası olarak kullanılmak için birleştirilir.
 • Kulaklara sıcak kompres uygulaması yapılmalıdır.
 • Ilık su ve tuz ile gargara oldukça faydalıdır.

Ek İpuçları

Kulaklardaki ağrısından ve sinüs enfeksiyonu sebebiyle tıkanmış kulaklara bağlı geçici işitme kaybından kaçınmak adına enfeksiyonlarını önlenmelidir. Sinüs enfeksiyonlarını önlemeye ve bununla ilişkili komplikasyonlardan kaçınmaya yardımcı olacak ek ipuçları aşağıda bulunmaktadır.

 • Alerjilerin kontrol edilmesi gerekir.
 • Vücudun sulu kalması mukusun incelmesini sağlar. Bu sayede tıkanıklar daha hızlı ortadan kalkar.
 • Mukus kötü hale getiren alkol tüketimi azaltılmalıdır.
 • Soğuk algınlığı veya grip gibi durumlardan korunmak önemlidir.
 • Daima eller yıkanmalı ve mikroplardan kaçınılmalıdır.
 • Klorlu yüzme havuzlarından kaçınmak gerekir.
 • Sigara içmek sinüziti şiddetlendirebilir.

Bu ipuçları sinüs enfeksiyonlarına karşı korunmaya destek sağlar. Sinüslerdeki basınç başka bir koşuldan dolayı olabilir. Kulaklardaki ağrı daha ciddi bir probleme bağlı olabilir. Tıkanıklık sorunu için kişi her şeyi denedikten sonra ortadan kalkmadıysa mutlaka uzman hekime başvurmalıdır. Ayrıca üç ile dört haftadan daha uzun sürerse de uzmana başvurulmalıdır. Sinüs basınçlarının çoğunluğu viral bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir.  Antibiyotikler viral enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olmaz ve doğal olarak onları temizlemek için vücudu desteklemek gerekir. Bağışıklık sisteminin kabiliyetlerini artıracak ve vücudun tamamını hızlı şekilde sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olacak beslenme tercih edilmelidir. Uzman doktorlar sinüs basıncının tüm nedenlerini dikkate alır. Tedavisi kapsamında uzman nedeni ortadan kaldırılırken gereken en doğru planlamayı yapar. Bu süreçte hasta kişinin tüm detaylara uyması çok önemli bir ayrıntıdır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar