Sinüzitten Kaynaklı Kulak Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Sinüzitten dolayı meydana gelen kulak ağrılarından kurtulmak için bitkisel karışımlardan yardım alınabilir. Bu karışımların düzenli kullanılması ile etkili şekilde çözüm sağlanır.

Kulak Ağrısı ve Sinüzit

Kulaklardaki tıkanıklık ve rahatsızlık hissi, östaki borusundaki tıkanıklık nedeniyle kulak zarınızın içindeki ve dışındaki basınç farkının bir sonucudur. Östaki borusu, burunun ve boğazınızın arkasını orta kulağa bağlar. Açıkken orta kulağın içine ve dışına hava girmesine izin verir. Bu, kulak zarının her iki tarafındaki basıncı dengelemeye yardımcı olur. Hava basıncında değişiklik yaşandığı zaman uçuş veya tüplü dalış gibi durumlar bu dengeyi atlatabilir. Sinüzit mustarip olunduğunda, sıkışık bir burun olması aynı zamanda bu probleme eğilimli sorunları ortaya çıkartabilir.

Sinüzit, sinüslerin burun etrafındaki boşlukların iltihaplanmasıdır. Mukus sinüslerde yapılır. Dar küçük kanallarla buruna süzülür. Sinüs blokajları genelde soğuk algınlığı veya alerjilerin neden olduğu şişmiş burun yollarından kaynaklanır. Sapmış septum veya nazal polipler gibi yapısal problemlere de neden olabilir. Sinüsler bloke olduğu zaman mukus birikir ve bakterilerin kontrolünden kurtulmasını sağlar.  Bu bağışıklık sisteminden enfeksiyona ve inflamatuar bir yanıta yol açabilir. Sinüzitin tanıdık semptomları arasında baş ağrıları, mukus, tıkalı bir burun, ateş, kulaklardaki basınç, kulaklarda ağrı,  ağız kokusu, alın, gözler veya yanaklarda ağrı olarak oluşur. Bu sorunlardan en tehlikeli olanı kulaklarda sinüzitten kaynaklı oluşan ağrı ile basınçtır. Sinüzit tedavisi nedene bağlı olarak değişir ama bazı ev ilaçları çoğu durumda bunu halledebilir. Belirtiler 7 ile 10 gün arasında iyileşmezse ya da daha da kötüye giderse, doktora başvurulması gerekir. Doktor antibiyotik veya kortikosteroid sprey veya damla gibi ilaçlar reçete edebilir.

Bitkisel Tedavisi

Nazal Damla

Nazal pasajlar boyunca akan su mukusu ve hidrat membranları yıkar. Ayurvedik tedavilerde yaygın olarak kullanılan bir burun tüfeği olan neti potu kullanımı yapılabilir.

Bir su bardağı suyun içine pişirme sodası ve iyotsuz tuz karıştırılarak yapılır. Bu solüsyonu bir tencereye veya bir ampul şırıngasına doldurmak gerekir. Ardından lavaboya yaslayın, suyu burun deliğine yerleştirin ve diğer burun deliğini dışarı atmasına izin verin. Aynı burun deliğini çıkarsa, bu da sorun değildir. Şimdi bu prosedürü diğer burun deliğine tekrarlamak gerekir. Burun boşaldıkça kulakta var olan basınçta azalır. Bu sayede oluşacak olan ağrı ortadan kaldırır.

Su İçmek

Su, mukusun ince ve sıvı tutmasına yardımcı olur. Yani, gün boyunca bol miktarda içmek gerekir. Su şişesini elde veya masada tutmak bir hatırlatma olacaktır.

Nemlendirici Kullanımı

Hava kuru ise, nemlendirici kullanımı yapılmalıdır. Bu nazal geçişlerin kurumasını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, nemlendiricilerin düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Aksi halde küf ve bakteri için üreme alanları haline gelebilirler. Düzenli nemlendirme sinüzit için fayda sağladığından otomatikman kulak ağrılarını da azaltır.

Başın Kaldırılması

Mukus tipik olarak başın aşağıya doğru yerleştirilmesinde sinüslerde toplanır. Bu yüzden uyku sırasında ekstra bir yastık ile başı yukarı kaldırarak destek sağlanabilir. Bu sayede basınç azalacağından dolayı kulak ağrıları da zaman içinde ortadan kalkar.

Sıcak Bir Sıkıştırma

Yüz bölgesine ılık bir kompres uygulaması yapmak kalın mukusu sıvılaştırabilir ve ağrıları hafifletebilir. Sıcak bir kompres yapmak için temiz bir bez sadece ılık suda ıslatılarak sıkılmalıdır. Ardından yüz bölgesine düzenli olarak gün içinde uygulanır.

Buhar Soluma

Sıcak, nemli hava, mukusun gevşetilmesi konusunda yardımcı olabilir. Bundan dolayı günde 2 ile 4 kez buharı teneffüs etmek, nazal geçişleri de temizler ve mukustan kurtarır. Bir tencere içinde su kaynatılır.  Kaynama işlemini durdurmak adına ocağın altı kapatılır. Buharın üzerine eğirilir ve buhar solunur. Ayrıca buharı kaçırmamak adına baş bölgesi havlu ile kapatılabilir. Buharın üzerinde 10 dakika soluma yapmak gerekir. Buharın solunması ağrıların azalması konusunda yardımcı olur. 

Okaliptüs Buhar İnhalasyonu

Ocak üzerinde bulunan ve kaynayan suyun içine damla okaliptüs yağı eklenir. Okaliptüste bulunan uçucu bir yağ olan okaliptol, antiseptik ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Mukus temizlemek ve hatta burun tıkanıklarınızı enfekte pis mikroplarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Zerdeçal Çayı

Altın baharat zerdeçalında bulunan bir bileşik olan curcumin, antiseptik ve anti-enflamatuar özellikler vardır. Zerdeçal da geleneksel olarak Güneydoğu Asya’da soğuk algınlığı ve öksürük gibi solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Araştırmaya göre zerdeçal, enfeksiyona veya alerjiye bağlı olarak inflamasyonda önemli bir rol oynayan, burun tıkanıklığına neden olabilen vücuttaki kimyasal olan histamin salınımını inhibe eder.

Bu baharatın faydalarından faydalanmak için biraz sıcak zerdeçal çayı içmek gerekir. Zerdeçal çayı yapmak için, yaklaşık 4 su bardağı su kaynatılır. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve yaklaşık 10 dakika demlenir.

Yaban Turpu

Geleneksel olarak sinüzit ile baş etmek için kullanılmıştır. Bunu destekleyecek açık bir bilimsel araştırma olmamakla birlikte, bu kök sebzesinde bulunan kükürt içeren bileşiklerin mukusun yumuşamasına ve sıvılaşmasına yardımcı olduğu, bunun daha kolay tahliye edilmesine destek sağladığına inanılır. Taze kökünü rendeleyin. Günde bir kez rendelenmiş kökten 1 çay kaşığı yenilir. Ağrı kesme özelliği de bulunur.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar