Sinüste Kist Belirtileri, Zararları ve Tedavi Yöntemleri

Sinüs boşluklarında, kanalların tıkanması ile birlikte mukus birikmesi ile birlikte kist oluşmasıyla şiddetli baş ağrısı ortaya çıkacaktır. Tedavisi ise cerrahi müdahale olmaktadır.

Sinüste Kist

Sinüs Kisti

Sinüs boşlukları yüz kemikleri içerisinde bulunan boşluklar olup kanalları ise burun içerisine açılmaktadır. Burada mukus üretilmektedir. Bazı kişilerde sinüslerin tıkanması ile birlikte salgı birikecek ve kist oluşmasına neden olacaktır. Sinüs boşluklarında mukus birikmesi sonucunda kist meydana gelmesi görülebilir.

Sinüs kanallarında oluşan tıkanıklık ve iltihaplanma ile birlikte kanallarda tıkanma oluşmasında mukus salgılanamayacak ve burada birikmeye başlayacaktır. Bu durumda kist oluşacak ve kistler büyümesi ile birlikte sinüslerin daha fazla tıkanmasına neden olacaktır. Sinüslerde kist meydana gelmesi ile birlikte kişilerde ciddi bir baş ağrısının olmasına neden olur.

Sinüs boşluklarında meydana gelen kistlerin etrafında çok ince bir zar bulunmaktadır. Bu zarile çevrili olmaktadır. Sinüs kistleri oluşması ile birlikte daha çok herhangi bir belirti vermeden bulunduğu bölgede kalacaktır. Sinüs kistlerinin belirti vermesi kistlerin büyümesi ile birlikte ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda hastalarda çok şiddetli baş ağrısının olması ve dolgunluk hissinin de artmasına neden olacaktır.

Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte kişilere tanının konulması için bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme ile birlikte tanı konulması mümkün olacaktır.

Sinüste Kist Belirtileri

Kistlerin çok küçük boyutlarda olması durumunda herhangi bir belirtisi ortaya çıkmayacaktır. Fakat kistler zaman içerisinde müdahale edilmemesi ve tedavisi gerçekleşmemesi durumunda büyük boyutlara ulaşacaktır. Bu durumda da kişilerde oluşan sinüs kistleri sonucunda bir takım belirtilerin ortaya çıkması da görülmektedir.

  • Baş ağrısı;
  • Burun tıkanıklığı;
  • Halsizlik;
  • Öksürük;
  • Geniz akıntısı;
  • Ses kısıklığı.

Bu belirtiler dışında hastalarda sinüzit kisti meydana gelmesi ile birlikte baş ağrılarında yoğun miktarda ağrı olması görülecektir. Kulak çınlaması geçmeyen bir şekilde kişilerin rahatsız olmasına neden olacaktır. Burundan sürekli olarak koyu renkte yeşil ya da sarı renkte bir akıntı gelecektir. Kişiler dinlenmesine rağmen kendisini sürekli olarak yorgun hissedeceklerdir. Yanaklarda bulunan sinüslerde kist olması durumunda kişilerde dolgunluk hissi artacak ve geçmeyen baş ağrıları da görülecektir. 

Sinüs kisti meydana gelmesi ile birlikte geniz akıntısı sık sık kişilerin uzandığı zamanlarda ortaya çıkacaktır. Daha çoğunlukla uyku esnasında olacağından inatçı bir öksürük sonucunda kişiler uykularından uyanacaktır. Yüz bölgesinde basınç ciddi oranda artacak olduğundan yüzde dolgunluk hissininde artacak olduğu bilinmektedir.

Sinüste Kist Tedavisi

Günümüzde sinüzit kisti tedavisi cerrah yöntem kullanılarak gerçekleştirilecek ve hastalık sonucunda oluşan bütün komplikasyonların ortadan kalkmasını da sağlayacaktır. Sinüzit kisti ameliyatları günümüzde kulak burun boğaz doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat türü endoskopik ameliyat yöntemi kullanılarak gerçekleşecek olduğundan çok hassas ve zor bir ameliyat türü olmaktadır. Bu nedenle de ameliyatı yapacak olan cerrahın tecrübeli olması ve sinüzit kisti ameliyatını daha önceden yapmış olması çok önemlidir. Çünkü sinüs kemikleri kağıt inceliğinde olduğundan yanlış bir hareket sonucunda bu kemiklerin kırılması söz konusu olacaktır.

Sinüzit kist ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Endoskopik cerrahi ile birlikte bir kamera yardımıyla burnun içindeki kanalın ilk olarak temizlenmesi ardında kistin çıkartılma işlemi gerçekleşecektir. Bunun için damak bölgesinden bir kesik açılarak kameralı endoskopik cihaz girilecek ve kiste ulaşılarak cerrah tarafından gerekli müdahale gerçekleşecektir. Kamera yardımıyla sinüs boşluklarına ulaşılarak burada oluşan kanal temizliği yapıldıktan sonra kiste müdahale edilerek kistin bulunduğu sinüs boşluğundan çıkarma işlemi de gerçekleşecektir.

Bu sayede kişilerin yaşamakta olduğu sorunlarda ortadan sinüzit kisti tedavisi ile birlikte ortadan kalkmış olacaktır.

Sinüzit kisti oluşması durumunda kişilerin iyi gelen doğal yöntemler ile birlikte semptomların hafiflemesini sağlamaları da mümkün olacaktır. Bunun için sık sık kişilerin tıkalı burun ve belirtilerin hafifletmek için papatya buharı yapmaları önerilmektedir.

Sinüste Kist Zararları

Sinüs boşluklarında kist meydana gelmesi ile birlikte müdahale edilmemesi durumunda kistin boyutlarında büyüme görülecektir. Bu durum kişilerde görme kaybının olmasına neden olacağı gibi beyin damarlarında da tıkanıklığın olmasına neden olacak bir durum gelişimi de söz konusu olabilir. Hastaların bazılarında menenjit hastalığını yaşamaları da söz konusu olacaktır. Bu kişilerin doktorlara şikayetleri ile başvurdukları zaman çekilecek tomografi sonucunda ya da MR ile birlikte sinüzit kisti tanısı konulması sonucunda bunun tedavisinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Sinüzit kistlerinin boyutlarının küçük olması durumunda herhangi bit tehlikesi olmayacaktır. Ama kistin boyutlarının büyümesi ile birlikte tehlike oluşturacak olduğundan mutlaka kişilerin zararlarına karşı önlem almak için tedavisinin yapılmasını sağlaması gerekmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar