Sinüs Tomografisi Çekimi ve Zararları Nelerdir?

Sinüs boşluklarında tıkanma olup olmadığını anlamak amacıyla çekilmekte olan ve gerçek tanıyı tam olarak koymak amacıyla bilgisayarlı tomografi çekilmektedir.

Sinüs Tomografisi Çekimi

Sinüs Tomografisi Örneği

Sinüs boşluklarının değerlendirilmesi için özel röntgen cihazları kullanılarak çekilen bilgisayarlı tomografi içerisinde burun ve yüz kemikleri içerisinde bulunan içi hava dolu olan sinüs taraması yapılmaktadır. Sinüslerin iltihaplanarak tıkanıp tıkanmadığını anlamak amacıyla kullanılmakta olan en iyi ve gerçek tanının konulmasında güvenilir bir görüntüleme tekniği olmaktadır. Sinüs tomografisi sonucunda hastalarda olan sinüzit varsa ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Bazı insanlarda sinüs ve burun bölgesinde doğumsal olacak bozukluklar olabilir. Burun bölgesi içerisinde tümör varsa çekilecek olan tomografi esnasında en iyi şekilde değerlendirilecektir. Sinüs ameliyatı olmadan önce hastanın değerlendirilmesi için çekimi istenebilir.

Yapılan işlem yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Hastanın hareketsiz yattığı için bilgisayarlı tomografi kendiliğinden çekecektir. Hastanın herhangi bir şey yapmasına gerek kalmayacak ve teknisyenler tarafından sinüs boşluklarında ki görüntü bilgisayara kayıt edilecektir. Çekim işlemi tamamlanmasının ardından hasta kızak adı verilen makine içerisinden tekrardan çıkartılacaktır. Hastane içerisinde verilen kıyafetleri çıkartarak kendi kıyafetlerini işlem bittiği zaman giyinebilir. Sinüs tomografisi şu şekilde çekilir:

  • Hasta özel hastane kıyafetleri giydirilir;
  • Vücudunda bulunan bütün takı vs. her şey çıkartılır;
  • Bir makine içerisine yatırılır;
  • Sinüs boşluklarının görüntüsünü almak için makine içine kaydırılır;
  • Hasta hareketsiz bir şekilde bekler.

Tomografi çekimi sırasında normalde damar yolu aracılığı ile birlikte bir madde verilmektedir. Fakat sinüzit tomografisi istenilmesi durumunda buna gerek kalmayacaktır. Sinüs tomografisi sayesinde burun içerisinde var olan eğriliklerde görülecektir. Ayrıca kişilerde boşluklarda iltihaplanma olması durumunda tıkanan boşluklar tomografi çekimi sonucunda net olarak görülür.

Eğer ki burunda bir eğrilik olması durumunda et büyümesi sonucunda tıkanan sinüsler varsa bunlarda görülmektedir.

Sinüs Tomografisi Zararları

Tomografi çekimi sırasında hasta bir miktar radyasyona maruz kalacaktır. Fakat hastalığın tanısını gerçekten koyabilmek için bu alacak olduğu radyasyon çok önemli olmamaktadır. İşlem sırasında kişilere uygulanan tomografi çekimi sırasında alacak olduğu 15 dakikalık bir çekimde radyasyon miktarı günlük hayatı içerisinde 8 ay boyunca aldığı radyasyon miktarı ile aynı olmaktadır. Hamile bayanların radyasyon alması bebek açısından tehlikeli olacağı için gebe bayanlar bilgisayarlı tomografiye girmemelidir.

Ayrıca gebelik şüphesi olan bayanlarında bu işlemi yaptırmaması gerekmektedir.

Çekilen tomografi sonucunda kişilerde radyasyon birikmesine neden olacaktır. Bu sebeple de vücuda alınan radyasyondan kurtulabilmek için kişilerin çıplak ayak ile toprağa basmaları önerilmektedir. Mutlaka doktor tarafından gerek görülmesi sonucunda tomografi çekimi istenilmelidir. Gereksiz bir şekilde çekilecek olan tomografi sonucunda kişilerde kanser ihtimali artacaktır.

Kontrastlı madde kullanılarak sinüs tomografisi çekimi yapılmamaktadır. Fakat kullanılması durumunda özellikle de emziren annelerin bebeklerine 24 saat boyunca süt vermemeleri gerekmektedir. Eğer ki bu maddeye karşı alerjisi olan hastaların bazılarında alerjik reaksiyonların geliştiği görülmektedir. Alerjik reaksiyonlar gelişmesi durumu hemen anında ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmak için gerekli ilaçlar tomografi çekilen yerde hazır bulundurulmaktadır.

Sinüs Tomografisi Fiyatları

Doktor tarafından istenilmekte olan sinüs tomografisinin amacı sinüs boşluklarını değerlendirmek olacaktır. Anatomik yapısını incelemek ve kesin tanının konulması için etkili olan bir yöntem olmaktadır. Hastalara uygulanacak olan sinüs tomografisinin çekildiği yerler arasında devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, araştırma hastaneleri, özel hastaneler ve özel görüntüleme klinikleri bulunmaktadır. Devlete bağlı olan hastanelerde çekimi gerçekleşecek olması durumunda hastaların herhangi bir ücret ödemeden bu işlemi SGK güvencesi ile birlikte çektirmeleri mümkün olmaktadır. Hastanın sinüs tomografisi çekileceği zaman özel sigortası olması durumunda da anlaşmalı olduğu hastanelerde çekimi gerçekleşecektir. Herhangi bir sigortası olmayan hastaya sinüs tomografisi istenmesi durumunda ücretini kendisinin ödemesi gerekmektedir.

Sağlık güvencesi olmadığı için çekimi yapılacak olan hastanın ödeyecek olduğu tutar 450 TL ile 650 TL arasında değişmektedir. Bu çekim yapılacak olan hastane ya da özel görüntüleme merkezinde değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde çekimi gerçekleşecek olması durumunda 130 TL ile 150 TL arasında bir ücret karşılığında sinüs tomografisi çekilmesi mümkün olacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...

Yorumlar