Sinüzit Tedavisinde Sirkeli Su Kullanımı ve Farklı Hazırlama Yöntemleri

Elma sirkesi, çeşitli sağlık ve güzellik problemlerinin tedavisinde yüzyıllardır kullanılan doğal ve etkili bir üründür. Sinüzit gibi enfeksiyonlara bağlı hastalıkların tedavisinde de güvenle kullanılabilir.

Sinüzit Tedavisinde Elma Sirkesinin Kullanımı 

Sinüzit tedavisinde Sirke Kürü 

Soğuk kış ayları ve alerjik reaksiyonlara neden olan polenlerin yaygınlaştığı bahar aylarında sinüzit ve migren belirtileri şiddetlenerek birçok insanın günlük yaşam kalitesinde düşmelere yol açmaktadır. Bu belirtileri azaltmak için kullanılan birçok yöntem bulunsa da sürekli ilaç kullanmak istemeyen kişiler için doğal tedavi yöntemleri kısa süreli ataklarda tercih edilir. Bu yöntemlerden en etkilisi olan elma sirkesi de akut olarak adlandırılan dönemsel sinüzit ve migrenin yatıştırılmasında güvenle kullanılabilir. 

Elma sirkesi, sinüs boşluklarında enfeksiyona neden olan bakteri ve virüsleri öldüren antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip doğal meyve asitlerine sahiptir.

Elma sirkesi içerdiği A, B1, B2 ve E vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirerek sinüzit ve migren ağrılarını hafifletir.

Burun tıkanıklığında mukusun parçalanmasına yardımcı olarak solunum yollarını rahatlatır. Burun içindeki ph yapısını düzenleyerek yeni bakterilerin üremesini engeller. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur elma sirkesini doğru şekilde kullanmayı bilmektir. Yanlış kullanımlarda asidik yapısı nedeniyle istenmeyen bazı yan etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır. 

Kür Tarifleri 

Sinüzit ve migren ağrısına iyi gelen elma sirkesi ancak doğru kullanımda etkili olmaktadır. Elma sirkesinin sinüs ağrılarını gidermek ve şişliği azaltmak için kullanıldığı yöntemlerden bazıları şöyledir: 

 Sirkeli buhar banyosu

Elma sirkesi ile gargara; 1 bardak ılık su içine bir tatlı kaşığı sirkeyi ilave ederek hazırladığınız karışımla 3 dakika boyunca gargara yapın. Gün içinde bu işlemi ihtiyaç duydukça tekrarlayın. Sinüslerde enfeksiyona neden olan bakterilerin temizlenmesinde ve yeni bakterilerin oluşmasını önlemekte çok etkili olan bu tarifin gargara sırasında az miktarda yutulması herhangi bir yan etkiye neden olmaz. 

Buhar banyosu; 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1 tutam kurutulmuş papatya ve 1 litre su ile hazırlayacağınız buhar banyosu şişlik ve ağrıların giderilmesinde etkilidir. Karışımı hazırlamak için 1 litre suyu iyice kaynatın. Kaynama sırasında içine papatyaları ilave ederek ocağın altını kapatın. Hazırladığınız karışımı ağzı geniş bir kap içine alarak sirkeyi ekleyin. Uygulama sırasında buhardan yüzünüzü yakmamak için yüzünüzü tamamen kaba yaklaştırmak yerine 2 karış mesafe bırakarak üzerinizi havlu ile kapatın ve buhar tamamen bitine kadar gözlerinizi kapatarak derin nefesler almaya çalışın. Solunum sırasında burnunuzdan nefes alıp içinizden beşe kadar sayarak yavaşça nefes vermeniz buhar banyosunun etkisini arttıracaktır. Sirke, buhar banyosu sırasında sinüslerin boşaltılmasına iyi gelir ve bakterilerin yeniden çoğalmasını engeller.

Buhar banyosu sonrası burun akıntısında bir artış görülmesi normaldir. Bu durum banyonun sinüslerin temizlenmesinde etkili olduğunu gösterir. 

Elma sirkesi çayı; Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sinüs enfeksiyonlarının temizlenmesini sağlamak

Sinüzit ve migrende elma sirkesi çayı

için günde 1 bardak ılık su içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek hazırladığınız karışımı için. Bu içecek tüm bağışıklık sisteminizi yeniden harekete geçirerek enfeksiyonların vücuttan temizlenmesine iyi gelecektir. Fakat dikkat edilmesi gereken 2 önemli unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki günde 2 defadan fazla elma sirkesi çayı içmek mide tahrişine neden olabilir. İkincisi ise sıcak su yerine ılık su kullanılması gerektiğidir. Sıcak su hem sirkenin hem balın içerdiği mineral ve vitaminlerin etkisini kaybetmesine yol açabilir hem de sindirim sistemini tahriş edebilir. Bu kurallara uyduğunuz sürece her gün bir bardak elma sirkesi içmenizde herhangi bir sakınca yoktur. 

Burun spreyi; 2 tatlı kaşığı elma sirkesini bir çay bardağı su ile karıştırarak hazırlayacağınız burun spreyi sinüs ağrılarını azaltmakta kullanılabilir.

Bu yöntem için eczanelerde satılan nazal sprey kutularından edinmeniz daha doğru olacaktır. Suyu direk burnunuza çekmeniz burun kanamasına ve burun içi yapıların tahribine neden olabilir. Bu yüzden eczaneden alacağınız sprey kutusuna karışımı ekleyerek burun içi uygulamada kullanın.

Hazırladığınız karışımı başınızı hafifçe arkaya yaslayarak 2 defa burun içine uygulayın. Daha sonra başınızı öne eğerek burnunuzu temizleyin. 

Dikkat edilmesi Gerekenler 

  • Elma sirkesini sinüzit tedavisinde su ile seyreltmeden kullanmayınız. 
  • Aşırı ve sık kullanımda elma sirkesi mide özafagusunu tahriş edebilir. 
  • 4 haftadan uzun süren sinüzit ve migren ağrısı şikayetinde uzman bir doktora görünün. 
Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar