Sinüziti Olanlar İçin Papatya Kürü Nasıl Yapılır?

Sinüzit sorunu yaşamakta olan bir hastanın burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı için yapacak olduğu papatya suyu ve papatya çayının sinüzit hastalığını kısa zamanda iyileştirmektedir.

Sinüzit Tedavisinde Papatya Kürü

Sinüzit şikayeti olan hastaların daha çok burun tıkanıklığı nedeniyle nefes alamadıklarını ve baş ağrısı yaşadıklarını söylemektedirler. Bunun için uzun yıllardan beri kullanılan papatya bitkisi sinüzit hastalığında burun tıkanıklığını açma konusunda ve geniz akıntısını durdurma konusunda etkili olmaktadır. Burada dikkat edeceğiniz papatyanın kırlarda toplanmış olmasıdır. Büyük papatyaları kullanmanız sonucunda bu kür başarısız olacaktır. Sizlerde sinüzit ile mücadele etmek istiyorsanız o zaman papatya buharını yapmanız gerekmektedir. İlk bahar döneminde kırlarda toplayacak olduğunuz papatyaları kurutup kullanacağınız gibi aynı zamanda da aktarlardan satın alırken kır papatyası diye aktardan satın almanız gerekmektedir.

Yapacak olduğunuz papatya kürünü mutlaka hastalığınızın iyileşene kadar uygulamanız gerekmektedir. Eğer ki sinüzit hastalığınız tamamen iyileşmeden tedaviyi yarım bırakmanız sonucunda tekrardan nüks edecektir. Bunun olmaması için papatya kürünü hastalığınız boyunca günde 2 defa uygulamanız fayda sağlayacaktır.

Papatya Kürünün Yapılışı

  • 100 gram papatya;
  • 2 litre su.

Bir tencerenin içerisine 2 litre suyu koymanız gerekmektedir. İçerisine de 100 gram kurutulmuş kır papatyası atmanız gerekmektedir. 20 dakika süresi boyunca kaynatılmalıdır. Bu sırada buharın yüzünüzü yakmasını engellemek ve daha rahat buharı solumak adına yüzünüze bir havlu sarın. 20 dakika sonrasında ocağın altını kısın. Kapağını açın ve oluşan buharın burun deliklerinden içeriye girmesini sağlamalısınız. Papatya buğusu sinüzit hastalığı için çare olacaktır. Her zaman için bitkisel tedavileri uygularken her zaman söylendiği ölçülerde uygulamanız olumlu sonuç verecektir. Birkaç dakika boyunca buharın yüzünüze değmesini sağlamalısınız. Ardından tencerenin kapağını kapatın ve ikinci bir buhar oluşması için beş dakika bekleyin. Tekrardan kapak açılır ve buhar yüzünüze değer.

Papatya buğusunu günde iki defa yapmanız fayda sağlayacaktır. Hastalığı iyileştirmek için sinüslerin tam olarak kuruması için bu işlemi günde iki defa uygulamalısınız. Hastalık ne zaman iyileşir ve sinüzit belirtileri ortadan kalkana kadar bu işlemi uygulamalısınız.

Her defasında tekrardan yapmalısınız. Her kürü yeni papatyaları kullanarak yapmanız fayda sağlayacağını unutmamalısınız.

Papatya Çayı

  • 20 gram kurutulmuş papatya;
  • 250 gram su.

Bir kürü yaparken her zaman için klorsuz veya dinlenmiş su kullanmanız tavsiye edilmektedir. Musluk suyu ile yapmamalısınız. Papatya çayını yaparken 20 gram kurutulmuş aktarlardan satın aldığınız ya da evinizde kurutmuş olduğunuz papatya ile kürü yapmanız gerekmektedir. 250 gram suyun içerisine attığınız papatyaların kaynamasını bekleyin. Bu papatyalar kaynadığı zaman ocağın altı kapatılır. Çayın olması için demlenmesi beklenir. Ardından süzüp sabahları aç karnına ve gece yatmadan 2 saat önce içmeniz tavsiye edilmektedir. Papatya çayının bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine kullanmakta olduğunuz papatya çayının sakinleştirici özelliği vardır. Özellikle de stres altında kalan kişilerin ya da sinüzit sorunu nedeniyle sorunlar yaşamakta olan kişilerin içmesi her zaman için tavsiye edilmektedir. İsteyen içerisine çok az miktarda organik bal ilave ederek, daha tatlı bir şekilde içmeleri de mümkün olacaktır. Hastalığın iltihaplı olması nedeniyle papatya çayının bu iltihabı söktürme özelliği olduğu da unutulmamalıdır.

Papatya ve Adaçayı Kürü

  • 10 gram kurutulmuş papatya;
  • 10 gram adaçayı;
  • 300 gram su.

Geniz akıntısı problemi yaşamakta olan sinüzit hastalığı sonucunda burun tıkanıklığı ve bunun sonucunda da nefes alamayan bir kişinin adaçayı ve kurtulmuş papatya 300 gram suyun içerisine konularak kaynatılmalıdır. Sinüs problemi olan kişiler bu kürü günde iki defa tok karnına içmeleri sonucunda hastalıklarından kurtulacaklardır. Soğuk algınlığı ya da mevsim değişikliğinde sık sık sinüzit sorununu insanlar yaşamaktadır. Adaçayı ve kuru papatya çayının sinüzit hastalığına iyi gelmesi, kısa süre içerisinde iyileştirmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle sık sık sinüzit sorunu yaşamakta olan kişilerin kimyasal ilaçlar almak istememeleri durumunda bu kürü deneyebilirler. Papatyanın ve adaçayının bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle içebilirsiniz. Fakat yine de gebelikte ya da emziren annelerin doktorlarına danışmadan bu kürleri yapmaları sakıncalı olabilir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar