Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir ve Tedavi Aşamaları

Sinüslerin tıkanması sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelirse bu hastalığın tedavisini kulak burun boğaz doktorları bakar. Tedavisinde etkili olan yöntemler.

Sinüzit Doktoru

Sinüzit Doktoru

Sinüs boşlukları insanların yüzlerinde bulunan boşluklar olmaktadır. Burun bölgesi çevresinde, yanaklarda, alın bölgesinde, gözlerde ve geniz bölgesinde bu boşluklar bulunmaktadır. Sinüslerin tıkanması sonucunda hastalarda sinüzit hastalığı meydana gelecektir. Sinüzit hastalığının oluşması durumunda hastaların birçok belirtileri görülmesine neden olacaktır. Sinüzit hastalığının görülmesi çoğunlukla 20 yaş üstü olan insanlarda görülmektedir.

Sinüzit hastalığı olması durumunda kişilerde belirtilerin olması sonucunda hastanın migren ya da sinüslerinde oluşan tıkanıklık sonucunda kulak burun boğaz doktoruna muayene olması gerekmektedir. Hastalarda sıklıkla migrene de aynı şekilde kulak burun boğaz doktorları bakmaktadır.

Bu nedenle de migrene bağlı olarak belirtiler ortaya çıkması durumunda doktora gidilmesi durumunda tedavisinde KBB uzmanı tarafından gerçekleştirilecektir.

Hastalarda sinüs boşluklarında fazla mukus birikmesi durumunda belirtilerin ortaya çıkması sonucunda akut ve kronik olarak sinüzit devam edecektir. Akut sinüzit olması durumunda hastaların ilaç tedavisinde yanıt vermeyecek bu nedenle de cerrahi yöntem ile hastanın tedavisi doktorun tavsiyesi üzerine cerrahi müdahale uygulanarak gerçekleşecektir. Sinüs boşluklarının tıkanması sonucunda hastalarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Burun tıkanıklığı;
  • Koyu renkli burun akıntısı;
  • Göz bölgesinde ağrı;
  • Diş ağrısı;
  • Ağız kokusu;
  • Öksürük;
  • Mide ağrısı;
  • Baş ağrısı.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerin kısa süre devam etmesi durumunda bu rahatsızlığa akut sinüzit adı verilmektedir. Belirtmiş olduğumuz belirtilerin 3 aydan daha uzun süreli devam etmesi durumunda ve ilaç tedavisine rağmen iyileşme belirtilerinin olmaması halinde hastalarda kronik sinüzit oluşacaktır. Hastalığın iyileşmesi için kulak burun boğaz doktorları tarafından tedavisinin yapılması için bazı tavsiyelerde bulunacak ve kronik sinüzit oluşması durumunda hastaların vakit kaybetmeden iyileşmesi için kulak burun boğaz doktorlarına gitmeli ve tedaviye başlamalıdır.

Sinüzit İlaç Tedavisi

Burun Spreyleri: Sinüzit hastalığı olması durumunda akut ya da kronik olan sinüslerin tıkanıklığı sonucunda hastaların sık sık burun tıkanıklığından şikayetçi olmaktadır. Bu nedenle de hastaların sinüs tıkanıklığı sebebi ile meydana gelecek olan tıkanıklığı yok etmek için oluşacak iltihaplanmanın yok olmasında ve tahriş olma sonucunda şişme meydana gelmesinde bunun için inflamasyonun azalmasında burun spreyleri çok etkili olmaktadır.

Glukokortikoidler: Özellikle de kronik sinüzit tedavisinde etkili olacak ve hastalığın hızla iyileşmesinde etkili olacak olan steroid ilaçlar grubunda olan Glukokortikoidler ilaçlar anti inflamatuar özelliğine sahip olması ile bilinmektedir. Bu hastaların tedavisinde etkili olacak ve sinüslerde mukus üretiminin fazla olması sonucunda üretimin azalmasında etkili olacaktır.

Bunun sonucunda da sinüslerde tıkanıklığa neden olacak ve hastaların poliplerinde genişleme ve büyüme olmasında tıkanıklık meydana geldiğinde bu oluşumu azaltma konusunda etkili olacaktır. 

Antibiyotikler: Sinüzit hastalığı olan kişilerde belirtilerin ortadan kalkması ve oluşacak iltihaplanmayı ortadan kaldırmak amacıyla kişilere doktora gidilirse o zaman antibiyotik ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar aynı zamanda da migrene de iyi gelen ilaçlar olduğu için doktor önermesi durumunda kullanılmalıdır.

Sinüzit Cerrahi Tedavisi

Sinüzit tedavisi her zaman kulak burun boğaz doktorları tarafından gerçekleşecektir. Akut sinüzit olması durumunda cerrahi müdahale gerekmeyecektir. Fakat hastalarda meydana gelecek olan sinüs tıkanıklığı kronik olması durumunda tedavinin gerçekleşmesi için uygulanacak cerrahi müdahale endoskopik sinüzit ameliyatı olacaktır. Endoskopik cerrahi müdahale uygulanması durumunda hastaların mukus birikmesi sonucunda kanalların tıkanması sonucunda uygulanacak olan ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen sinüzit tedavisinde uygulanacaktır.

Çok hassas bir ameliyat olması nedeniyle uzman bir Kulak Burun Boğaz cerrahı tarafından gerçekleşecektir.

Bunun için üst dudak ve damak içinden bir kesik açılacaktır. Bu kesikten kamera yardımıyla endoskopik sinüzit tedavisi gerçekleşecektir. Kamera yardımıyla sinüs kanallarına ulaşılacak ve monitöre yansıyan görüntü sonucunda cerrah tarafından müdahale gerçekleşecektir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleşecek olan bu ameliyat türü 45 dakika ile 90 dakika arasında değişen süre içerisinde gerçekleşecektir. Daha sonradan hastaya tampon uygulanır. Bu müdahale sonrasında hastanın yüz bölgesinde şişme, morarma olması ve ağrısının olması mümkündür.

Sinüzit Balon Sinüsoplasti

Son zamanlarda kronik sinüzit tedavisinde en etkili olan müdahale arasında Balon Sinüsoplasti gösterilmektedir. Bu işlem kulak burun boğaz doktoru tarafından günümüzde gerçekleşecek olan ve ortalama olarak 20 dakika içerisinde insanların tıkalı olan sinüs kanallarında iyileşme görülmektedir. Bu işlem cerrahi bir müdahale olmaması nedeniyle kanlı ya da sonrasında tampon kullanımı gerekmemektedir. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında oluşabilecek doku zedelenmesi ya da komplikasyonların da olmayacağı bir yöntem olmamaktadır. Sönük bir balon sinüs kanallarının içerisine yerleştirilmesi sonucunda şişirilmesi ile birlikte Balon Sinüsoplasti tedavisi gerçekleşmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar