Sinüzit Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmeli ve Tedavisi

Sinüslerin tıkanması durumunda belirtileri oluşması halinde hastanın Kulak burun boğaz bölümüne giderek muayene olması sonucunda doktor tarafından tanı konularak tedavisi yapılır.

Sinüzit Doktoru

Kulak Burun Boğaz Doktoru

Yüz bölgesinde bulunan sinüs boşlukları içerisi hava dolu olan kemik boşlukları olmaktadır. Bu boşluklar mikropları önlemekte etkili olan mukus üretimi sağlayan boşluklar olmaktadır. Sinüslerin geçirilen bir rahatsızlık sonucunda ya da kirli hava nedeniyle sinüs boşlukları ve sinüs kanallarında tıkanıklık oluşmasına neden olur. Bu durumda da hastalarda sinüzit hastalığı oluşacaktır.

Sinüzit hastalığının oluşması sonucunda tedavisi için hastanın kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olması gerekmektedir. Sinüzit hastalığına kulak burun boğaz bölümü bakar ve tedavisini de gerçekleştirmektedir. Eğer hastada burun tıkanıklığı, yüz bölgesinde basınç, geniz akıntısı gibi durumlar olması sonucunda hastanenin kulak burun boğaz bölümünden randevu alarak gitmesi gerekmektedir.

Kişilerde meydana gelen sinüzit iki türlü olmaktadır. Eğer ki sinüzit belirtilerinin 12 haftadan kısa bir süre içerisinde iyileşmesi olması halinde akut sinüzit adı verilmektedir. Bu hastalık bazı kişilerde 3 aydan daha uzun bir süre devam edecektir. Bunun sonucunda da kronik sinüzit tanısı konulur.

Akut sinüzit ya da kronik sinüzit meydana gelmesi sonucunda hastaların kulak burun boğaz bölümden randevu alarak hekim tarafından tedavisinin başlatılması için gitmesi gerekmektedir.

Sinüzit hastalığının çoğunlukla soğuk algınlığı gibi belirtileri ortaya çıkacaktır. Kısa süre içerisinde hasta sağlığına dikkat etmesi durumunda sinüslerinde oluşan tıkanıklık iyileşecektir. Hastalığın belirtilerinin iyileşmemesi durumunda, sıklıkla hastaların akıllarına hastanenin hangi bölümüne gitmeliyim sorusu gelmektedir. Sinüzit hastalığı kulak burun boğaz doktorlarının alanına girer.

Bu nedenle de belirtilerinde iyileşme görülmeyen bir sinüzit hastalığınızın olması durumunda KBB doktorundan randevu alarak gitmelisiniz.

Sinüzit Belirtileri

Sinüs boşluklarında burun içerisine açılan kanallar vardır. Bu boşlukların mukus sıvısı ile dolması durumunda hastalarda burun içerisine açılan kanallarda tıkanıklık meydana gelir. Bu durumda hastanın rahat bir şekilde nefes alamaması ve koyu renkte burun akıntısının olması da söz konusu olacaktır. Sinüzit hastalığı bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmaktadır. Hastanın şu belirtiler çıkması durumunda kulak burun boğaz doktorundan randevu alarak gitmesi gerekmektedir.

  • Yeşil renkte burun akıntısı;
  • Burun tıkanıklığı;
  • Burundan nefes alamama;
  • Göz ve diş ağrısı;
  • Kuru öksürük;
  • Halsizlik;
  • Koku almakta sorun.

Tıkalı olan sinüsler insanların huzursuz olmasına neden olacaktır. Yoğun bir geniz akıntısının meydana gelmesi durumunda hastalarda sıklıkla şikayetleri arasında öksürük ve kusma meydana gelebilir. Kronik olarak sinüzit meydana gelmesi durumunda kişilerde kötü bir ağız kokusunun olmasına, kendilerini yorgun hissetmelerine ve yüksek ateş geçirmelerine de neden olacaktır. İlerleyen zamanlarda boğaz ağrısı ve ses kısıklığı da görülmektedir. Sinüsler göz boşluklarında da bulunmaktadır. Bu sebeple de tıkalı olan sinüsler nedeniyle hastaların gözlerinde ağrı hissinin olması, çift görme gibi sorunlar gözlerinde de meydana gelecektir.

Sinüzit Tedavisi

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler insanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu durumda kişilerin bir an önce kulak burun boğaz doktorundan randevu alarak hekime muayene olmaları gerekmektedir. Sinüzit tedavisinde ilk olarak antibiyotik reçete edilerek hastaların sinüs boşluklarında oluşan iltihabın yok olması hedeflenmektedir. Burada biriken bakterilerin ölmesi ve hastanın sağlığına kavuşması için burun açıcı spreyler ya da başka haplarda reçete edilebilir.

Akut sinüzit çoğunlukla kulak burun boğaz doktorundan randevu alarak muayene edilmesi sonucunda hastaya doktoru tarafından reçete edilecek ilaçlar sonrasında iyileşmektedir. Fakat kronik olan sinüzit tedavisi ilaç kullanımı sonucunda iyileşme belirtileri göstermeyecektir.

Hastalarda oluşan kronik sinüzit tedavisi kulak burun boğaz doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir. Bunun için uygun görülmesi durumunda kronik sinüziti tedavi etmesi için hastaya cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.

Sinüzit ameliyatı kulak burun boğaz cerrahları tarafından yapılan bir ameliyat türü olmaktadır. Hastanın genel anestezi altında gerçekleşecek olan bu ameliyat türü endoskopik sinüzit ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Dudak ve damak bölgesinden bir kesik açılması sonucunda hastaya kameralı tıbbi cihaz yarımı ile bu delikten girilmesi ile birlikte tıkalı olan sinüs kanallarını açma işlemi kulak burun boğaz cerrahları tarafından gerçekleştirilecektir.

Son zamanlarda gelişen tıp sayesinde kronik sinüzit tedavisi kulak burun boğaz doktorları tarafından ameliyatsız bir şekilde gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır. Bunun için Balon sinoplasti yöntemi uygulanmaktadır. Sönmüş bir balonun sinüs boşluklarına yerleştirilmesi sonucunda şişirilmesi ile  birlikte  tıkalı olan burnun açması mümkün olmaktadır. Bu yöntem ağrısız ve kısa sürmesi ayrıca sonrasında komplikasyon gelişme riskinin az olması ile günümüzde kulak burun boğaz doktorları tarafından tercih edilen bir sinüzit tedavi yöntemi olmaktadır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar