Sinüzit Ağrısını Geçirecek İlaçlar, Kullanımı ve Yan Etkileri

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan baş ağrısı ve diğer belirtilerin hızla yok olması için sinüzit tedavisinde kullanılan ağrı kesicilerin kullanımı ve yan etkileri.

Sinüzit Ağrısına İyi Gelen Ağrı Kesiciler

Burada yazılan ilaçlar tamamen hastaları bilgilendirme amaçlı olmaktadır. Bu ilaçları her zaman doktor tarafından muayene edilmesi sonucunda reçete edilerek eczanelerden satın alabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız.

A-ferin Sinüs

Üst solunum yollarında gelen enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan semptomların iyileşmesinde etkili olmaktadır. İlacın etken maddesi olan parasetamol sayesinde sinüzit hastalığı sonucunda ortaya çıkacak olan belirtilerin hızla iyileşmesi için doktor tarafından reçete edilen ilaç her zaman için normal reçete ile eczanelerden 7.35 TL ücretle satın alınarak kullanılabilir. İlaç üst solunum yollarında oluşan hastalıkların tedavisi için kullanılsa da istenmeyen yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Baş dönmesi;
 • Ağız kuruması;
 • Halsizlik;
 • Titreme;
 • Gergin ruh hali;
 • Taşikardi;
 • Yüksek tansiyon.

Aferin sinüs ilacının kullanımı her zaman için 12 yaşından büyük yetişkinlere reçete edilmektedir. İlaç gün içerisinde 6 saatte bir alınmalıdır. Günde 4 taneden fazla kullanımı önerilmemektedir.

İlacı kullanmakta olan hastalarda solunum problemleri ve dilde şişme gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkması ile birlikte ilaç kullanılmamalıdır.

Clarinase Repetabs

Takibi zorunlu olan bu ilaç her zaman muayene eden hekimin reçete etmesi ile eczanelerden 16.77 TL ücret karşılığında satın alınacaktır. İlacın etken maddesi olan Loratadin + Pseudoephedrine Hcl Sülfat sayesinde üst solunum yollarında oluşan semptomların hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. İlaç 12 yaşından büyük yetişkinlerin kullanması gereken bir ilaçtır. Sabah ve akşam tok karnına bol su ile yutulmalıdır. Sinüslerde meydana gelen iltihaplanma ile birlikte ortaya çıkan baş ağrısının geçirmekte etkilidir. Sinüslerin açılması ve iltihabın yok olmasını sağlayacaktır. İlaç kullanımı ile birlikte bazı hastalarda istenmeyen yan etkiler görülmesi de mümkün olacaktır. Sıklıkla hastalarda yaygın olarak görülen yan etkileri şunlardır:

 • Susama;
 • Uykusuzluk;
 • Depresyon;
 • Baş dönmesi;
 • Kulak çınlaması;
 • Taşikardi;
 • Burun kanaması;
 • Kaşıntı.

Oluşan yan etkiler sonucunda ilacı kullanmanın sakıncalı olacağı için bırakılmalı ve doktora bildirilmelidir.

Apranax Forte

Sinüzit semptomları arasında olan ağrının geçmesi için doktor tarafından reçete edilen ilaç 8.43 TL ücretle eczanelerden alınarak, doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. İlaç etken maddesi olan Naproksen sayesinde etkili bir ağrı kesici olmaktadır. Özellikle de meydana gelen sinüzit sonucunda ağrının iltihaptan kaynaklanması durumunda etkilidir. Birçok bölgede meydana gelen ağrının yok olmasında iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Sinüzit sonucunda gözlerde ya da başın ağrıması durumunda kişiler kullanabilir. NSAİ ilaçlar grubunda olan bir ağrı kesicidir.

Apranax Forte sadece oral yolla alınan ve asla çiğnenmeden bir bardak su ile yutulması gereken bir ilaç olmaktadır. Günde 2 tablet alınması uygun olacaktır. Yaşlılar ve çocukların sinüzit ağrısının tedavisinde kullanılacağı zaman uygun görülen doz her zaman doktor tarafından ayarlanmalıdır. İlacın kullanması ile birlikte kişilerde Dilin şişmesi ya da solunum sıkıntısı ve göğüs ağrısı olması durumunda asla ilaç kullanılmamalıdır. Bunun dışında halsizlik, ağız kuruluğu, deri döküntüsü gibi istenmeyen yan etkiler görülebilir.

Etol Fort

Etodolak etken maddesine sahip olan ağrı kesici grubunda olan antiinflamatuar ilaçlar grubunda olmaktadır. Kişilerde sinüzit sonucunda gelişen belirtilerin hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Burun tıkanıklığı ve başın ağrıması semptomlarına iyi gelen ilaç eczanelerden 32.57 TL ücretle satın alınıp kullanılabilir. Üst solunum yollarında oluşan iltihabın sonucunda ağrının iyileşmesinde doktorun uygun görmesi ile birlikte reçete edilir. İlacın günde 3 defa kullanımı uygun olmaktadır. Asla çiğnenmemelidir ve bol su eşliğinde yutulmalıdır. 

İlacın istenmeyen yan etkileri; Yorgunluk, sinirlilik, görme sorunları, kulak çınlaması, kabızlık görülebilir.

Minoset Plus

İlacın etken maddesi Parasetamol + Propyphenazone + Kafein olmaktadır. 12.87 TL ücret ile alınacak ilaç sinüzit sonucunda ortaya çıkan ağrının ve ateşin düşmesinde etkili olmaktadır. İlaç doktor tarafından nasıl önerildiyse o şekilde kullanılmalıdır. 12 yaşından yetişkinlerin ağrı ve ateş düşürücü özelliği olduğu için günde 3 defa almaları uygun olacaktır.

İlacı kullanan kişilerde istenmeyen yan etkiler şunlardır: cilt döküntüsü, kaşıntı, nefes darlığı, kızarıklık, mide bulantısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler olması ile birlikte ilacın kullanımı sakıncalı olacak ve kişiler bu yaşadığı komplikasyonları doktoruna bildirmelidir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar