Sinüzit Hastalığının Belirtileri, Göz Üzerinde Etkisi ve Kür Tarifleri

Sinüs bölgesinde oluşan iltihaplanma eğer ki tedavi edilmez ve çoğalması durumunda göz çukuruna kadar ulaşacaktır. Bu durumda da hastanın görme yetisinde sorun olur.

Sinüzit Göz Ağrısı

Sinüzit hastalığının kronik bir hal alması sonucunda sinüs enfeksiyonunun yayılması ile sonuçlanabilir. Bu durum sinüs bölgesinde bulunan beyin ya da gözlere de sıçrayabilir. Bunun sonucunda beyin apsesinin olması ve görme kaybının oluşması gibi ciddi komplikasyonların çıkmasına neden olabilir.

Kafatası içerisinde dört tane boşluk bulunmaktadır. Bu boşluklar burun deliğine açılmaktadır. Sinüs adı verilir. Bu sinüslerin etmoid sinüs içerisinde bulunan çok sayıda boşluğun birleşmesi sonucunda meydana gelecektir. Boşlukların üzerinde ise mukoza örtüsü bulunmaktadır. Mukozanın iltihaplanması neticesinde de sinüzit meydana gelecektir.

Mukozanın iltihaplanması sonucunda çevresinde bulunan dokulara da ulaşabilir. Bu ulaşma sonucunda ciddi durumlar ortaya çıkacaktır. İstenmeyen nedenlerin olmaması için tedavisinin yapılması gerekmektedir. En çok etkilenen dokular ise sinüzit meydana gelmesi sonucunda göz ve beyin olmaktadır. Göze iltihabın ulaşması sonucunda körlüğe kadar gidecek sorunların oluşmasına neden olur. Sinüzit hastalığının en ciddi komplikasyonları arasında mukoza örtüsünün iltihaplanması soncunda göz çukurunun içerisine yayılması sonucunda meydana gelecek olan ciddi sorunlar yaratacaktır. Körlüğe gidecek olan bir sorun meydana gelen hastanın tedbirini bir an önce alması gerekmektedir.

Hastalık çok ciddiye alınması gereken bir durum olmaktadır. Eğer ki iltihabın artması sonucunda tedavisi yapılmaması durumunda ise hastalık körlüğe kadar ulaşacaktır. İltihabın oluşması durumunda göz kapağında şişmelerde meydana gelebilir. Bu sinüzit iltihabı sonrasında görülmekte olan bir komplikasyon olmaktadır. Sinüzitin ilk komplikasyonları arasında göz çukuru sinüslere yayılmaktadır. İltihabın artması ve birikmesi sonucunda göz çukuruna kadar ulaşması neticesinde göz çukurunda biriken iltihap sonucunda körlük meydana gelebilir.

Sinüslerde oluşan iltihabın göz çukuruna doğru ilerlemesi sonucunda göz kapağında şişme meydana gelecek, göz etrafında morarma bulguları da olur. Göz kapağında oluşacak şişme sonucunda gözün açılması da zorlaşacaktır. Sıklıkla göz kapağı altında morarma oluşabilir. 

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit hastalığı ikiye ayrılmaktadır. Akut sinüzit ve kronik sinüzit diye adlandırılmaktadırlar. Akut olması durumunda herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşecek sinüzit türü olmaktadır. Kronik olan ise sürekli olarak iltihabın bulunması anlamına gelecektir. Tedavisi ise oldukça güç olmaktadır. Sinüslerde iltihap oluşması sonucunda hastada sıklıkla şu belirtiler ortaya çıkacaktır.

 • Burun tıkanıklığı;
 • Geniz akıntısı;
 • Koku alamama;
 • Yüksek ateş;
 • Diş bölgesinde ağrı;
 • Yüz kısmında şişlik;
 • Öksürük;
 • Burun kanaması;
 • Göz kapaklarında şişme;
 • Ağız kokusu.

Akut sinüzit yaşanması durumunda bunun belirtileri kronik sinüzit hastalarına göre daha hafif bir şekilde seyredecektir. Kronik uzun vadeli sinüslerin tıkanması anlamına gelmektedir. Sinüs boşlukları burna ve gözlere yakın bir yerde olmaktadır. Bu nedenle de göz çukuruna iltihabın yayılması neticesinde hastalık daha ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Sinüzit ve Göz Tedavisinde Bitkisel Kürler

Siyah Çay Suyu

 • 1 yemek kaşığı siyah çay;
 • 2 su bardağı su.

Göz kapağında kronik sinüzit hastalığı sonucunda eğer ki şişme meydana geldiyse üzerine çay demleyip çayın içerisine bir pamuk batırıp göz kapağınızın üzerine koymalısınız. Göz şişmesine ve göz ağrısına çok iyi gelecek bir durum oluşturacaktır. Göz ağrısı iltihabın göz çukuruna ulaşması sonucunda daha da ağrıyacaktır. Bu durumda ağrıyı da azaltması için siyah çayı pamuğa batırıp göz kapağınızın üzerine sürmelisiniz. Bunun için 2 su bardağı su kaynatılır. Ocağın altı kapatılır ve içerisine 1 yemek kaşığı çay ilave edilir. Soğuması beklenir. Pamuk suya batırılır ve göz kapağının üzerine konulur. 10 dakika bekledikten sonra göz kapağından alınır.

Papatya Kürü

 • 100 gram papatya;
 • 2 litre su.

Papatya kürü her zaman için sinüzit tedavisinde kullanılmakta ve sinüs bölgesinde oluşan iltihaplanmayı azaltacaktır. Bu sayede de göz çukuruna ya da beyne kadar iltihabın artarak ulaşmasını engelleyecektir. Papatya kürünü yapabilmek için bir tencerenin içerisine 2 litre suyu koyduktan sonra papatyalar içerisine konulur. Tencerenin ağzı kapatılarak, kaynamaya bırakılacaktır. 30 dakika boyunca kaynadıktan sonra yüze bir havlu sarılması gerekmektedir. Daha sonradan tencerenin kapağı açılır ve buhar soluma işlemi yapılmalıdır. Buhar bitene kadar soluyun. Daha sonradan kapağı kapatın ve tekrar buhar oluşması için bekleyin. Bu işlemi su soğuyana kadar devam etmeniz sonucunda sinüslerde birikmiş olan iltihap azalacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar