Sinüzit Belirtileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Sinüslerin tıkanıklığı ve iltihaplanarak kişilerin vücutlarında ciddi yan etkilerin oluşması görülmektedir. Sinüzit tedavisinden sonrasında da belirtilerin tekrardan çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Sinüzit Belirtileri

Sinüs Boşlukları

Yüz kemikleri içerisinde bulunan boşlukların iltihaplanması ile birlikte sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Kronik ve akut olarak hastalık oluşur. Kronik sinüzit belirtilerin 3 aydan daha uzun sürmesi sonucunda kronik sinüzit ortaya çıkacak daha kısa sürmesi halinde akut sinüzit olacaktır.

Sinüzit ortaya çıkması ile birlikte kişilerde baş ağrısı oldukça az görülmektedir. Daha çok hastaların göz çevresinde basınç hissinin artması görülmektedir. Kişilerde ortaya çıkacak olan sinüslerde oluşan iltihaplanma ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtiler sıklıkla şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı;
 • Kronik öksürük;
 • Koyu renkte burun akıntısı;
 • Burun tıkanıklığı;
 • Geniz akıntısı;
 • Yüz bölgesinde basınç hissi;
 • Ağız kokusu;
 • Koku alma bozukluğu;
 • Mide bulantısı;
 • Sık sık kusma;
 • Soğuk algınlığı;
 • Yüksek ateş;
 • Horlama;
 • Boğazda yanma;
 • Psikolojik sorunlar.

Sinüslerde oluşan iltihaplanma bazı insanlarda kronik olmaktadır. Kronik olması durumunda yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler 3 aydan daha uzun sürecektir. Kişilerde sıklıkla geniz akıntısı meydana gelecek ve bunun sonucunda da akan geniz akıntısı mideye ulaşması ile birlikte kişilerde mide bulantısı ve kusma görülecektir. Çoğu hastanın kronik ya da akut sinüzit yaşaması sonucunda iştahsızlıkta sıklıkla ortaya çıkar.

Geniz akıntısı daha çok kişilerin uyumak için uzandığı zamanlarda ortaya çıkacaktır. Geniz akıntısı oluşması ile birlikte boğazın tahriş olması ile beraber kuru öksürük sinüzit hastalarının sıklıkla yaşamakta olduğu sorunlardan olmaktadır.

Kronik sinüzit meydana gelmesi ile birlikte kişilerde gece uykularından uyanmalarına neden olacak bir öksürük ortaya çıkacaktır.

Kişilerde meydana gelen burun tıkanıklığının kalıcı olması ile birlikte solunum sorunları sıklıkla ortaya çıkar. Bunun sonucunda koku almakta görevli olan organ olan burunda meydana gelen tıkanıklık ile birlikte koku almakta zorluk çekilecektir. Kişilerin koku almasında ciddi oranda azalma meydana gelecektir. Solunum sorunlarının meydana gelmesi ile birlikte kişilerin sürekli olarak ağzından nefes almalarına neden olacaktır.

Solunumunu ağız yoluyla yapması ile birlikte sürekli olarak bu kişilerde ağız kuruluğu meydana gelir. Bununla birlikte de sinüzit hastalarında ağız kokusu oluşacaktır.

Sinüzitin Yan Etkileri

Sinüs tıkanıklığı ve iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtilerin kronik olarak kalması ile birlikte kişilerde yan etkilerin de ortaya çıkması ile bir takım yan etkiler ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yan etkilerin kişilerin ciddi olarak hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan yan etkiler arasında olacaktır. Bu kişilerin gündelik hayatını ciddi oranda etkileyecek ve hastalığın tedavisinin gerçekleşecek olmasına rağmen bir süre sonrasında tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

Sinüzit Sesi Etkiler Mi?

Sinüzit hastalığı ile birlikte oluşan geniz akıntısı gelişmesi ile birlikte ses tellerinin mukozası çok ciddi oranda etkilenecektir. Bu mukozanın etkilenmesi ile birlikte ses tellerinin aşırı zorlanması görülecektir. Kişilerin özellikle de sigara kullanması ve kirli hava şartları gibi nedenlerden dolayı ses telleri daha derinden etkilenecektir. Kuru hava ile birlikte oluşacak sorunların başında sinüzit hastalarında ses tellerinin etkilenmesi görülecektir. Bu kişilerin konuşması sırasında oluşan sinüslerin iltihabının genizden akması ile birlikte ses telleri olumsuz olarak etkilenecektir.

Bu kişilerin özellikle de kronik olarak gelişmiş olan sinüzit sonucunda ortaya çıkan akıntı ile birlikte ses telleri etkilenir. Bunun sonucunda ses kısıklığının oluşması da görülmektedir.

Sinüzit Beyni Etkiler Mi?

Sinüs tıkanıklığı daha çoğunlukta sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkmaktadır. Viral enfeksiyon olarak ortaya çıkmasının nedenleri arasında hava kirliliği ile daha da artacaktır. Sinüslerde meydana gelerek iltihaplanma ile birlikte oluşacak komplikasyonların meydana gelmesi ile birlikte en çok etkilenmekte olan göz ve beyin olmaktadır. Yüz kemiklerinde meydana gelen iltihaplanma göz çevresinde oluşması ile birlikte enfeksiyon meydana gelecektir. Enfeksiyonun müdahale edilerek tedavisinin gerçekleşmemesi ile birlikte görme sorunları ortaya çıkacaktır. Körlük oluşması gibi sorunlar ortaya çıkar. Menenjit hastalığı olacağı gibi beyin damarlarında tıkanıklığının oluşması da görülecektir. Sıklıkla kişilerde oluşan sinüs boşluklarının iltihaplarının artması ile birlikte beyin apsesi görülmektedir. Bunlar kişilerin hayati tehlikesinin artmasına neden olacaktır. Bazı kişilerde oluşan akut sinüzit meydana gelmesi ile birlikte herhangi bir antibiyotik tedavisi gerçekleşmeden tedavisi ortaya çıkacaktır.

Fakat kronik sinüzit oluşması ile birlikte beynin ve göz organlarının etkilenmesi ile birlikte antibiyotik tedavisi gerçekleşir.

Sinüzit Görmeyi Etkiler Mi?

Sinüs yüz bölgesinde özellikle de göz boşluklarında meydana gelen tıkanıklık, iltihaplanma ile birlikte gözlerin derinden etkilenmesi görülecektir. Bu durumda kişilerin göz çukurluğunda meydana gelen iltihaplanma sonucunda görmede bulanıklık oluşacaktır. İlerlemesi sonucunda görme sorunları ve körlük kronik olarak ortaya çıkan sinüzit hastalarında ortaya çıkar.

Sinüzit Tansiyonu Etkiler Mi?

Kirli havanın ve sigara kullanımı gibi nedenler sonucunda ortaya çıkan sinüzit hastalığının sürekli olarak kendisini yorgun hissedecek ve tansiyonları da derinden etkileyecektir. Özellikle de kronik olarak sinüzit hastalarının yüksek kan basıncında artma meydana gelmesi ile birlikte sık sık tansiyonlarının çıkması görülmektedir. Bir süre sonrasında kalp ritminde de bozukluk ortaya çıkacaktır.

Sinüzitin Psikolojik Etkileri

Sürekli olarak sinüzit belirtileri yaşamakta olan kişilerde psikolojisi de derinden etkilenecektir. Sadece sinüzit sorunu yaşamakta olan kişilerin fiziksel olarak etkilenmeyecektir. Aynı zamanda da kişilerde ruhsal durumları da etkilenecektir. Daha çoğunlukla burun tıkanıklığı ile birlikte kişilerin ortaya çıkan belirtiler sonucunda öz güven sorunları da ortaya çıkmaktadır. Kişilerde nefes sorunlarının ortaya çıkması ile birlikte duygusal travmalar ortaya çıkacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar