Sinüzite Bağlı Diş Ağrıları Neden Meydana Gelmektedir?

Sinüslerdeki sorunlardan kaynaklı olarak dişlerde ağrılar başladıysa en kısa sürede bu sorunu yaşayan kişinin uzman doktora başvurması gerekmektedir.

Sinüzit ve Diş Ağrısı

Sinüzit İle Başlayan Diş Ağrısı

Diş ağrısı insan yaşamda başına gelebilecek en zorlayıcı ağrılar içinde yer alır. Ağızdan çeneye doğru yayılan bir zonklama, ağrıyan bir his olarak oluşur. Sonunda bir diş ağrısı korkunç bir baş ağrısı bile meydana getirebilir.  Diş ağrılarında problemin kök nedenine ulaşmak önemlidir. Ağrının tıkalı bir sinüsten kaynaklanması ihtimali de vardır. Kronik burun tıkanıklığından ve diş ağrılarından muzdarip olunuyorsa ikisi ilişkili olabilir. Diş ağrınız kronik burun tıkanıklığından kaynaklanıyorsa, doğal bir sinüs ilacı sorunu çözebilir. Sinüsler, kafatasındaki hava ile dolu boş boşluklardır. Genel amaçları ciğerlere ulaşmadan dışarıdaki havayı ısıtmaktır. Sinüslerin hem dost canlısı hem de düşmanca bakterilerin yaşadığı bir yer olan mukoza ile kaplıdır. Bu zar iltihaplı ve enfekte olabilir. Bu sorun olursa burun pasajını tıkanabilir ve pasaj mukusla dolar. Bakteriler daha sonra sıkışıp kalarak çoğalır. Bundan kaynaklı olarak sinüs enfeksiyonu ortaya çıkar. Bu acı verici ve çoğu zaman ağızda kötü bir tat ile sonuçlanır.

Sinüs diş ağrısı olduğunda, genellikle üst arka dişleri etkiler. Bunlar maksiller sinüslere daha yakındır ve sorunlara daha yatkındır. Üst molar dişlerin kökleridir. Sinüs boşluğunun tabanına çok yakın olabilirler. Köklerdeki sinirler şişlik ve basınçtan etkilenir. Bu sinüs diş ağrısıdır ve çok acı verici olabilir. Tıkalı sinüs sorunu devam ederse diş ağrısı artar. Birçok insan bunun kronik burun tıkanıklıklarının alerjiden ya da soğuktan kaynaklandığını düşünebilir.

Dişlerdeki ağrılar tıkanmış sinüsler nedeniyle olup olmadığını bilmek için bir ana yolu vardır.

  • Eğilmeyi denemek, eğilince diş ağrısı varsa bir sinüs probleminden kaynaklanır. Eğildikten sonra dişteki ağrıya neden olan basınç sinüse kayar. Eğildikten sonra daha fazla ağrı hissedilirse sorun bir sinüs enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Ağrılar soğuk algınlığı veya gribin ardından daha çok artabilir.
  • Tıkanmış sinüs ile ilişkili sorun varsa, belirli semptomlar yaşanır. Ana belirtilerden biri yüzde, çene ve burun bölgesinde ihale ve ağrı hissedilecek olunmasıdır. Birçok insan acıyı keskin bir acıdan ziyade sürekli donuk acı olarak tanımlar. Keskin ve artan bir durum hissedilirse ağızda bir apse olabilir.
  • Çoğu insan üst dişlerinde tıkanmış sinüs ağrısını hissetse de ağrılar alt dişlere de yayılabilir.
  • Tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. Tedavi planı oluşturmadan önce uzman gerekli olan tüm test ve tetkikleri yaparak veriler elde eder. Bu veriler dâhilinde gereken plan hazırlaması yapılır.

Sinüslerin Semptomları ve Ağrı

Kronik burun tıkanıklığı sorunundan kaynaklı olarak da dişlerde ağrılar oluşabilir. Bu durum sapmış bir sinüs problemine işaret edebilmektedir. Nazal septum burun deliklerini ayıran küçük bir dokudur. Sağlıklı bir septum burnun ortasından aşağı doğru akarken çoğu insan için bu durum söz konusu değildir. Neredeyse % 80’inde sapmış bir septum var. Bu çoğu insan için sorun yaratmazken bazıları için nefes almakta zorluk çekebilir. Sapmış bir septum bir burun deliğinin tıkanmasına neden olabilir. Bu, kronik sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir. Dar burun deliğinde mukus kalınlaşır ve uygun drenajı engelleyerek bloke olabilir. Bu bakterileri çeker ve sinüsleri kızdırır. Tekrarlayan sinüs enfeksiyonları varsa muhtemelen diş ağrısı sorunu da en kısa sürede meydana gelir. Bu sorunun tedavisi için kısa sürede uzman hekime başvurulması gerekir.

Tıkanmış Sinüsler ve Ağrı

Dişlerdeki ağrı 1 haftadan daha uzun zamandır devam ediyorsa tıkalı bir sinüsün neden olduğu ciddi ağrılar yaşanıyor olabilir. Bu durumda sorunun tedavisi için en kısa sürede ve en yakın alandaki uzmana başvurmak doğru bir adım olacaktır. Uzmanın yapacağı detaylı muayenelerden sonra tedavisi için planlama yapılır. Sinüs enfeksiyonunuzu sonlandırabilir ve dişlerdeki ağrılar hafifletilebilir. Uzman doktor hastasına kortikosteroid damla veya sprey ve / veya antibiyotik reçete edebilir. Bazen bu ilaçlar gerekli olsa da semptomları hafifletmeyebilir. Dişlerdeki ağrılar devam ederse kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı görüşmek gerekir. Bu noktada cerrahi seçenekleri konuşmak bile gerekebilmektedir. Cerrahi işlemler ile alakalı en doğru karar uzman doktor tarafından verilir.

 

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar