Sinüzit Belirtileri Arasında Burun Kanamasının Yeri

Burundaki yapısal bozukluklar, solunum yolu enfeksiyonları, alerjen etkiler ve büyüyen geniz eti etkisiyle ortaya çıkması muhtemel sinüzit hastalığının semptomlarından bir tanesi de burun kanamasıdır.

Sinüzit ve Burun Kanaması

Burun çevresinde yer alan ve burun ile koordinasyon halinde çalışan hava kanalları olarak tanımlanabilen sinüslerin, birden fazla etkiye bağlı olarak ortaya çıkan iltihaplı doku ile dolmasına sinüzit hastalığı adı verilir. İnsan vücudunda dört adet sinüs bölgesi bulunur ve bu bölgeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Yanak bölgesindeki yani maksiler sinüsler
  • Gözlerdeki yani etmoid sinüsler
  • Geniz bölgesindeki yani sfenoid sinüsler
  • Alındaki yani frental sinüsler.

Görüldüğü üzere sinüslerin tümü baş bölgesinde toplanmış olup, sinüslerin görevlerinden bir tanesi de kafanın ağırlığını azaltarak başın dik durmasını sağlamaktır. Sinüslerin içi hava ile dolu kanallar olması bu görevi yerine getirmesini hayli kolaylaştırır. Nitekim sinüzit hastalığı ile karşı karşıya olan bireylerin en önemli sıkıntılarından bir tanesi; kafalarında ağırlık hissetmeleri ve bu ağırlığın uzun dönemler ortadan kalkmamasıdır.

Sinüslerin yapısından kısaca bahsettikten sonra görevlerine de değinmek, hastalığın vücut sistemleri üzerindeki etkisinin anlaşılması noktasında faydalı olacaktır.

  • Solunan havanın vücut ısısına uygun düşecek şekilde nemlendirilmesi.
  • Soluk alışveriş esnasında  burundan vücuda girmesi muhtemel organizmaların tutulması ve boğaz yoluyla mideye gönderilerek enzimler tarafından parçalanması.
  • Kafadaki ağırlığın azaltılması ve kafanın dik durmasına yardımcı olması.

Hastalığın semptomları hastanın yapısal özelliklerine ve maruz kaldığı çevresel etkenlere bağlı olarak farklı yapılara bürünse de, burun kanamasının görülme ihtimalinin hayli yüksek olduğunu ifade etmek gerekir. Bunun nedeni ise; burnun yapısal olarak sahip olduğu geniş kılcal damarlarda meydana gelebilmesi muhtemel ufak tahribatlardır.

Dolayısıyla, doğrudan burun ile iç içe faaliyet gösteren bir yapıda meydana gelen olumsuzlukların elbette burunda da birtakım olumsuzluklar meydana getirmesi oldukça doğal bir durumdur. Vücut sistemleri içerisinde burnun en çok kan ile temas eden yapılardan biri olduğu düşünülürse, sinüzit ile kanama arasındaki ilişkinin görülmesi, hiç şüphesiz daha net hale gelir.

Burun Kanamasında Sinüzit Etkisi

 Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi kanama, sinüzit hastalığının semptomları içerisinde önemli bir yer teşkil eder. Bu kapsamda, kanamayı detaylandırmak ve sinüzit hastalığının diğer belirtilerine de değinerek teşhisi kolaylaştırıcı etkenlerden bahsetmek gerekir.

Burun kanamalarını;

  • Anterior yani ön kısım
  • Posterior yani arka kısım

olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Sıklıkla çocuk bireylerde karşılaşılan burun kanamaları, kolaylıkla tedavi edilebilmesine karşın, 20 ile 30 dakika içerisinde herhangi bir azalma göstermediği takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. 

Sinüs boşluklarının enfeksiyonla kaplanması olarak ifade edilebilen sinüzit hastalığı, ön burun kanamasının nedenlerinden bir tanesidir. Arka burun kanamaları ile kıyaslandığında ön bölgedeki kanamaların daha kolay tedavi edildiğini ve daha sık çocuk bireylerde ortaya çıktığını belirtmek gerekir.

Sinüzit Kaynaklı Burun Kanamaları

 Özellikle ön bölgedeki kanamalarda bireyin sakin olması ve herhangi bir bayılma ya da hissizlik durumu yok ise kan akışını engelleyecek şekilde burun deliklerini kapattıktan sonra öne doğru eğilmesi kanamanın durdurulması için yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken; burun kemiğine herhangi bir şekilde baska uygulanmaması ve kanamanın durdurulması amacıyla burnun içerisine kesinlikle cisim sokulmamasıdır. 

Belirtilen önlemlere ek olarak; kılcalların büzülmesi ve kan akışının durması amacıyla burnun soğuk su ile temas ettirilmesi ya da soğuk press uygulanması gerekir. Belirtilen tüm bu faaliyetler doğru bir anlayışla uygulandığı takdirde kanamanın tamamen durması kuvvetli bir ihtimaldir.

Kanamanın tekrar etmemesi adına bir süre, damarların genişlemesine neden olacak sıcak besin tüketiminden ve sıcak ortamlardan uzak durulması, kanamanın temizlenmesi amacıyla herhangi bir müdahalede bulunulmaması ve kafanın yüksekte tutulması faydalı olacaktır. 

 Sinüzit semptomu olarak ortaya çıkan kanama, tekrarlama özelliği gösterebilir. Elbette, kanamanın hangi nedenden ötürü ortaya çıktığının tespit edilmesi yani tam anlamıyla bir tanı için uzman hekim muayenesi gereklidir. Kanamayı meydana getirmesi muhtemel etkenlerin nicel çokluğu göz önünde bulundurulursa, sinüzit kaynaklı burun kanamasının tespitinin zorlaştığını söylemek hiç şüphesiz yanlış olmayacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar