Sinüzit Nedenleri, Belirtileri ve Bulaşma Yolları Nelerdir?

Sinüzit hastalığı bulaşıcı değildir. İnsanların mikrop, bakteri kapması ile birlikte anatomik yapısında bozukluk olan kişilerde sinüslerin tıkanması ile sinüzit meydana gelir.

Sinüzitün Bulaşması

Sinüzit

Sinüs boşlukları her insanda bulunmaktadır. Bazı kişilerde mikroorganizmalar ve bakteriler sonucunda sinüs boşluklarının burna açılan kanallarında tıkanma meydana gelerek iltihaplanma oluşur. Sinüzit hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığı bilinmelidir. Kişiden kişiye bulaşacak olan enfeksiyonlar, bakteriler ve mikroorganizmalar kişilere bulaşması ile birlikte kişilerde herhangi bir anatomik yapılarında bozukluk olmaması durumunda sinüzit gelişmeyecektir. Bu kişilerde üst solunum yollarında enfeksiyon oluşmasına neden olacak bir durum gelişmiş olsa da sinüzit gelişmeyecektir. Sinüzitin insanlara bulaşma nedeni ve oluşmasında etkili olan durumlar şunlar olmaktadır:

 • Soğuk algınlığı;
 • Alerji;
 • Sigara kullanımı;
 • Hava kirliliği;
 • Grip;
 • Nazal polipler;
 • Septum deviasyon.

Yüz bölgesinde oluşan içerisi hava dolu olan boşluklarda mukus üretilmektedir. Burada üretilen mukus burna açılan sinüs kanalları ile birlikte burna salgılanacaktır. Fakat kişilerde sinüs kanallarında tozlar, bakteriler, virüs ya da mantarlar gibi sebeplerden dolayı tıkanması ile birlikte bu bakterilerin ve mantarların sinüs boşlukları içerisinde üremesi ile birlikte çoğalacak ve enfeksiyon gelişimi söz konusu olacaktır.

Sinüslerin iltihaplanarak sinüzit olmasına neden olan bir durum anatomik bozukluktan kaynaklanmaktadır. Kişilerin bakteri ya da mantar bulaşması sonucunda eğer ki herhangi bir anatomik bozukluğu olmaması durumunda sinüzit hastalığı meydana gelmeyecektir.

Sinüzit Nedenleri

Yaşanılan soğuk algınlığı, geçirilen üst solunum yollarında olan enfeksiyonları, bazı alerjik sebepler, bakteriler, mantarlar ve çevresel etkenlerden kaynaklı olarak sinüs kanallarında tıkanma görülecektir. Bu tıkanma oluşması sonucunda kişilerin akut olarak ya da kronik olarak sinüzit hastalığını yaşaması söz konusu olur. Sinüzit meydana gelmesi ile birlikte göz bölgesine ve beyne yakın boşluklar olmasından dolayı burada oluşan iltihap sonucunda beyin ve gözlerin etkilenmesi de söz konusu olabilir. Bu kişilerde çoğu durumlarda burun tıkanıklığı sebebi ile rahat nefes alamayacaklarından solunum problemleri ortaya çıkacağı gibi kronik sinüzit yaşamakta olan bir kişinin koku alması da zorlaşacaktır.

Sinüs kanallarının ağzının tıkanması ile birlikte sıvının kalmasıyla sonuçlanacaktır. Kişilerin anatomik yapısı sinüzit oluşmasına neden olacak şekildeyse mikroorganizmaların bu bölgede çoğalması sonucunda enfeksiyonun gelişmesi ile birlikte sinüs kanallarının ağzı tıkanacaktır. Sinüslerin tıkanmasına neden olan durumlar şunlardır:

 • Bakteriler;
 • Virüsler;
 • Mantar;
 • Mikroplar;
 • Mikroorganizmalar.

Sinüzit hastalığının insandan insana bulaşması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Fakat kişilerde yaşanılan viral üst solunum yolu hastalıkları bulaşıcı olmaktadır. Bunun sonucunda da kişilerin sinüs boşluklarında eğer ki anatomik yapısının uygun olmaması sonucunda kişilerde sinüzit görülmektedir.

Anatomik yapı gereği kolaylıkla kişilere bulaşacak olan bakteriler, virüsler, mantar ya da farklı mikropların sinüzite sebep olması sonucunda bu bakterilerin sonucunda sebep olacak bir hastalık olarak karşımıza çıkacaktır. Anatomik bozukluk yaşamakta olan kişilerin ömür boyu yaşanılan bir hastalık olacaktır. İlaç tedavisi ya da cerrahi müdahale olmasına rağmen sinüs boşlukları kişilerde her zaman kalacağı için tekrarlama ihtimali de bulunan bir hastalıktır.

Sinüzit Belirtileri

İnsandan insana bulaşacak olan mikrop, bakteri ya da virüslerin sinüslerde birikmesi ile birlikte hızla burada çoğalmaya başlayacaktır. Bazı kişilerin anatomik yapısından dolayı bu bakteriler sinüzit oluşmasına neden olmayacaktır.

Sinüslerin mikroorganizmalar sonucunda tıkanması ile birlikte üst solunum yollarında enfeksiyonun gelişmesi ile birlikte burun akıntısı ortaya çıkacaktır. Burun tıkanıklığı da buna eşlik edecek ve koyu yeşil ya da koyu sarı renkte olan burun akıntısı sık sık meydana gelecektir. Tıkanan burun nedeniyle sıklıkla koku alma duyusunda azalma meydana gelecektir.

Sinüzit Bulantı Yapar Mı?

Sinüzit hastalığı gelişimi ile birlikte daha çok gece ya da uzandığı zaman kişilerde geniz akıntısı meydana gelecektir. Geniz akıntısı oluşması ile birlikte sık sık kişilerin şikayetleri arasında mide bulantısı olmaktadır.

Geniz akıntısı yoğun olarak oluşması ile birlikte bu durumda kişilerin boğazı da etkilenecek ve tahriş olmasına neden olur. Kişilerde ses tellerini de etkileyeceği gibi aynı zamanda da geceleri daha yoğun olarak geçmeyen inatçı bir öksürük kişilerin uykusundan uyanmasına neden olacaktır. Boğazında sürekli olarak takılma ve gıcık hissi yoğun olarak hissedilecek ve yüz bölgesinde de basınç hissi yoğun olarak hissedilir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar