Sinüzit Başlangıç Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüzit daha çok 5 yaşından sonra görülmeye başlar. Akut bir şekilde başlayacak, 3 aydan uzun sürmesi durumunda kronikleşecektir. Antibiyotik ya da cerrahi tedavi uygulanır.

Sinüzit Başlangıcı

Sinüsler kafa kemiği içerisinde bulunurlar. Kanalları vardır ve burun içerisine açılırlar. Bu sinüs boşluklarını kaplamakta olan mukoza dokusu bulunmaktadır. Mukoza bazı nedenlerden dolayı iltihaplanması sonucunda sinüzit ortaya çıkar. Bu nedenler ise sıklıkla bakteriyel ya da viral enfeksiyon sonucunda oluşacaktır. 2 türlü sinüzit bulunmaktadır. Eğer ki 2 haftadan daha az bir süre ile sinüzit belirtilerini yaşamakta olursanız akut sinüzit eğer ki 2 haftadan daha uzun süre bu belirtileri yaşarsanız da kronik sinüzit olarak isimlendirilmektedir.

Sinüzitin başlamasına neden olan en önemli nedenler arasında bağışıklık sistemi gelmektedir. Zaten bağışıklık sistemine ek olarak üst solunum yollarında gelişmekte olan enfeksiyonlar neden olacaktır. Sinüs kanallarının içerisine herhangi bir bakteri ya da virüsün bulaşması sonucunda ortaya çıkan sinüzit oluşacak, mikrobun kanallar içerisinde yerleşecek olması sonucunda meydana gelecek sinüzit başlangıcı ortaya çıkacaktır. Sinüs kanallarının tıkanması sonucunda bakteriler sonucunda mukozaların akmaması sonucunda sinüs boşluklarında tıkanma meydana gelir. Bu durum kafatasında bir basınç olmasına neden olur. Bu durumda da kişinin ağrılarının olması burun tıkanıklığının yaşanmasına sebep olacaktır. 

İnsanlarda maksiler sinüs 3 yaşından sonra gelişmeye başlayacaktır. 5 yaşına bir çocuk geldiği zaman sinüslerinin gelişmesi sonucunda sinüzit çocuklarda da görülebilir. Özellikle de soğuk algınlığı sırasında çocuklarda sinüzit belirtileri görülmektedir.

Sinüzit Başlangıç Belirtileri

Sinüzit hastalığına sahip olan bir kişinin sinüs bölgesinde ağrı duymasına neden olacak bir durum ortaya çıkacaktır. İltihaplı olan mukozanın oluştuğu bölgede tıkanıklığa neden olacağından ve bu kısımda enfeksiyon gelişimi söz konusu olacağından ağrı şiddetli olur. Sinüzit yaşamakta olan kişilerde eğer ki öksürük meydana geliyorsa ya da hapşırması sonucunda vücut üzerinde bir anda basınç olacağı için ağrı daha da şiddetlenecektir. Sinüzit olması durumunda baş ağrısının şiddeti artacaktır ve ayrıca şu belirtiler de ortaya çıkacaktır:

 • Baş ağrısı;
 • Burnun tıkanması;
 • Değişik renkte burun akıntısı olması;
 • Sinüslerin bulduğu göz ya da yanaklarda ağrı olması;
 • Yoğun bir basınç hissi;
 • Öne eğilme sonucunda oluşan yoğun ağrı;
 • Ağız kokusu;
 • Kuru öksürük;
 • Hafif ateş;
 • Geniz kaşıntısı;
 • Geniz akıntısı;
 • İştahsızlık;
 • Mide bulantısı.

Sinüsler burun çevresinde, göz çevresinde, alın çevresinde bulunurlar. İçerisinde bulunan mukoza salgı yapmakla görevlidir. Eğer mukozanın iltihaplanması sonucunda salgı yapamaması sonucunda bu belirtiler ortaya çıkacaktır. Sinüzit her mevsimde görülmektedir. Fakat daha çok viral hastalıkların havaların soğuması ile birlikte oluşması sonucunda mukozanın iltihaplanması kış ya da sonbahar aylarında daha çok görülmektedir. Koyu renkli burun akıntısının olması ya da burun akıntısının olmadan tıkanması sonucunda baş ağrısının oluşması sonucunda ve yukarıda ki belirtilerden bir kaçının olması neticesinde sinüzit meydana gelecektir. 

Yukarıda yazılan belirtilerden bir kaçını yaşamakta olan bir kişinin vakit kaybetmeden kulak burun boğaz doktoruna giderek muayene olması gerekmektedir.

Sinüzit Başlangıç Tedavisi

Kulak burun boğaz tarafından ilk olarak hastanın fiziksel olarak ilk olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Daha sonradan ise yapılacak olan testler sonucunda ve tomografi çekimi sonucunda hastalığın teşhisi konulacaktır. Hastanın sinüzit başlangıcının olması sonucunda teşhis doktor tarafından yapılacak muayene sonucunda konulacaktır. Akut sinüzit olarak ilk olarak tanısı konulacaktır. Doktor tarafından hastanın şikayetlerinin iyileşmesi için bir an önce tedaviye başlanması da gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı yaşamakta olan bir kişinin tuzlu su yaparak burnuna sıkması sonucunda mukusun burundan akması sağlanacaktır. Tuzlu su akacak olan mukusun daha sıvı olmasını sağlayacaktır.

Hastalığın akut olması durumunda antibiyotik tedavisine başlanması gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi uygulanması hastalığın ortalama olarak on gün içerisinde iyileşmesi söz konusu olacaktır. Eğer ki antibiyotik tedavisine başlanmasına rağmen eğer ki 10 günde iyileşmeyip de daha üzün süre devam etmesi durumunda ise bu sürecin devamı sonucunda hastanın kronik sinüzit yaşamakta olduğu tanısı konulacaktır. Kronik sinüzit olması durumunda hastalığın ilaç tedavisi ile oluşmayacağı bilinmelidir.

Kronik sinüzit olması durumunda hastanın her zaman için tedavisinin ilaç tedavisi ile gerçekleşmeyecektir. Bu hastanın şikayetlerinin her zaman devam etmesi durumunda hastalığın antibiyotik ilacına yanıt vermemesi durumunda hastanın Kulak burun boğaz doktoru tarafından ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar