Sinüzit Baş Dönmesi Yapar mı?

Sinüslerde meydana gelen tıkanıklık oluşması durumunda, baş dönmesi ve rahat nefes alamaması sıklıkla görülecek bir sorun olmaktadır. Geçirmek için doğal tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Sinüzit ve Baş Dönmesi

Sinüzit Baş Dönmesi

Sinüsleri tıkalı olan insanlarda belirtileri arasında baş dönmesi oluşması görülmektedir. Sinüzit oluşması durumunda akut ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır. 3 aydan daha kısa sürecek olan sinüslerde oluşan tıkanıklık ve iltihaplanma sonucunda akut sinüzit meydana gelecektir. Hastalarda sinüslerin tıkanması sonucunda 3 aydan daha uzun bir süre devam etmesi durumunda kronik olarak isimlendirilmektedir. Sinüsler yüz bölgesinde ve burun çevresinde bulunmakta olan sinüs kanallarının burun içerisine açılması ile bilinmektedir.

Sinüzit hastalığı yaşayan kişilerin yüz bölgesinde sıklıkla basınç olmasına neden olacak ve diğer belirtilerin daha çoğunlukta olduğu ama hastanın sinüslerinin tıkanması sonucunda baş dönmesinin gelişmesi de görülmektedir. Özellikle de hastaların baş dönmesinin ıslak saç ile soğuk havalarda dışarı çıkması sonucunda baş dönmesi yapar.

Bu durum sinüslerin tıkanması ile bağlantılı olacağı gibi hastanın kafa derisinin üşümesi sonucunda da kas geriliminin oluşması nedeninde ortaya çıkabilir.

Baş dönmesi yoğun olarak hissedilmesi sonucunda sinüzit nedeniyle şiddetli baş dönmesinin olması oldukça düşük bir ihtimal olmaktadır. Birkaç gün içerisinde bu baş dönmesi geçmesi durumunda bu sinüzit nedeniyle kaynaklanmamaktadır.

Hastaların sinüzit nedeniyle baş dönmesi durumunda bu kısa süre içerisinde geçmeyecektir. Baş ağrısı sinüzit yapar. Fakat bu sinüzit dönmesi günlerce hastada devam edecektir.Geçmeyen baş dönmesi olması durumunda ve günlerce devam edecek olan bir baş dönmesi oluşması durumunda hastalarda günlerce devam edecek olan baş dönmesinin sinüzitten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, hastaya bilgisayarlı tomografi çekimi ya da MR çekiminin gerçekleşmesi sonucunda tanı konulacaktır.

Bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi sonucunda sinüsler tıkalı olması durumunda bu durum belli olacak ve doktor tarafından tanı konulacaktır.

Sinüzit Belirtileri

Hastalarda sinüs tıkanması durumunda baş ağrısının ve baş dönmesinin günlerce devam etmesi daha çoğunlukta akut sinüzit geçiren kişilerde görülmektedir. Kronik sinüzit olması durumunda kısa süre içerisinde iyileşme görüleceğinden şiddetli bir baş dönmesi olmayacaktır. Bir hastanın baş ağrısı ile birlikte aşağıda yazmış olduğumuz belirtilerin de ortaya çıkması durumunda sinüzit hastalığından şüphelenebilir.

 • Burundan yeşil renkte akıntı gelmesi;
 • Burun tıkanıklığı;
 • Kusma;
 • Şiddetli öksürük;
 • Huzursuzluk;
 • Kusma;
 • Geniz akıntısı;
 • Ağız kokusu;
 • Yüksek ateş;
 • Koku alma sorunu;
 • Görme sorunları;
 • Ses kısıklığı.

Hastalarda sinüslerde meydana gelen iltihaplanma sonucunda akut olarak görülecek kısa süre içerisinde geçecek olan sinüzit hastalığının baş dönmesi ile birlikte yukarıda yazmış olduğumuz belirtilerde ortaya çıkacaktır. Hastalık gelişimi durumunda sadece baş ağrısının olduğu durumlarda bunun sadece sinüzitten kaynaklanması neticesinde ortaya çıkmayacaktır. Hastalarda gelişecek olan diğer belirtilere de eşlik edecek olan baş dönmesi sonucunda hastaların sinüzit nedeniyle gelişmesi olağandır.

Akut sinüzit kısa süre içerisinde hastada iyileşme görülecek olan, hastanın doktor tarafından yapılan muayene sonucunda tanısının konulması halinde uygun tedavi doktor tarafından başlatılacaktır.

Sinüzit Doğal Tedavisi

 • 1 çay bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 litre su.

Sinüslerin tıkanarak iltihaplanması neticesinde hastalarda meydana gelecek olan tıkanıklık sonucunda hastaların rahat bir şekilde nefes alamamasına neden olacak durum gelişecektir. Burun tıkanıklığını ve bir süre sonra sinüslerin tıkanması ile birlikte baş ağrının oluşması ile birlikte hastalarda oluşacak belirtilerin hızla iyileşmesi için doğal tedavisi için papatya buharı tavsiye edilmektedir. Bir litre suyun içerisine koyacak olduğunuz 1 çay bardağı yoğunlukta kurutulmuş olan kır papatyasının konulması ve ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Bu papatya buharını hastanın başına saracak olduğu bir havlu ile ortaya çıkacak olan buharı soluması gerekiyor. Bu işlemi günde birkaç defa hastanın uygulaması durumunda hastalarda hızla iyileşme belirtileri ortaya çıkacaktır.

Meyan Kökü Çayı

 • 1 yemek kaşığı meyan kökü tozu;
 • 200 gram su.

Sinüs iltihaplanması, sinüzit belirtilerinin ortaya çıkması ile hastanın yaşam kalitesinde düşme meydana gelecektir. Şiddetli olarak hissedilecek baş ağrısının giderilmesi için meyan kökü çayı yaparak günde iki defa içmeniz hem sinüslerin iltihabına iyi gelecek, hem de akut sinüzit sebebi ile ortaya çıkacak olan baş ağrısının da hastanın iyileşme belirtileri olmasını sağlayacaktır. Çayı hazırlamak için meyan kökünün tozunu 1 su bardağı suyun içerisine koyduktan sonra 15 dakika boyunca kaynattıktan sonrasında, 10 dakika boyunca da demlenecek ve ılık olduğu zaman içerisine tatlandırıcı konulmadan içilmelidir.

Meyan kökü çayını tansiyon hastalarının tüketmesinden uzak durması ve hamile bayanların da mutlaka doktorlarına danışarak içmeleri tavsiye edilmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar