Sinüzitten Kaynaklı Baş Ağrısı Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit sorunundan kaynaklı oluşan baş ağrılarından kurtulmak adına öncelikli olarak enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Ağrıları hafifletmek adına evde uygulamalar yapılabilir.

Sinüzit ve Baş Ağrısı

Sinüzit ve Şiddetli Baş Ağrısı

Ağrısı Tedavisi

Sinüs baş ağrıları sonucunda oluşan ağrı ve baskı birincil problem değildir. Birincil sorun, sinüzitin neden olduğu, sinüs baş ağrısına neden olan enfeksiyondur. Yani sinüzitten kaynaklı oluşan baş ağrısının ortadan kaldırılması altta yatan enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Doktorlar genelde inflamasyonu azaltmak için antibiyotik veya burun spreyleri reçete ederler. Ayriyeten sinüs baş ağrısını gidermek için dekonjestanlar, reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler ve tuzlu burun durulamalarını kullanmanız da önerilir.  Sinüslerin yapısal bir defekt veya polipler (hava yollarını tıkayabilen küçük büyüme) nedeniyle tıkanırsa, ameliyat önerilebilir. Bunlar dışında belirtileri ve altta yatan sorunu ortadan kaldırmak için aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır. 

Yatak Odası Nemlendirici Kullanımı

Bir nemlendirici sinüslerin enfeksiyonu konusunda iyileşme sağlamaz. Ancak sinüs semptomları için çok uzun süre dayanan harika bir doğal ilaç olarak görev yapar. Nemli hava  ağrı yaşayan insanlar için en iyi çözümlerden bir tanesidir. Çünkü sinüsleri nemlendirir ve tıkanıklığı azaltmaya destek sağlar. Uyku saatlerine gelindiğinde yatak odasında nemlendirici bulundurmak ve buharı solumak adına çalışan sıcak suyla banyoda oturmayı denemek gerekir.

Alerjiden Korunma

Alerjenler sinüslerin ağrısını daha da kötü hale getirebildiğinden dolayı ek tetikleyicileri önlemek için evdeki alerjilere karşı iyi bir fikirdir. Yatak odalarında bulunan yastık ve yatak takımlarını yıkamak, şampuanlara dikkat etmek, halıların üzerindeki kirleri temizlemek ve evde HEPA filtreli elektrikli süpürge kullanmak alerjik sorunların önüne geçmek adına gereklidir. Küf üremesini önlemek adına sık sık temizlik yapılmalıdır. Ayrıca evde bulunan evcil hayvan alerjileri konusunda da dikkatli olmak gerekir.

Tuzlu Çözelti

Burun irrigasyonu, doğal olarak sinüslerin ağrılarının giderilmesi adına kullanılan bir başka popüler ev ilacıdır. Hafif ve steril bir salin solüsyonu kullanmak ağrı yaşayan hastaları rahatlatmak, mukus ve diğer alerjenleri temizlemek için burun pasajlarını temizlemek konusunda çalışır. Bu etkili bir çözümdür, çünkü mukus ve alerjenler konjesyonun yaygın nedenleridir. Tuzlu bir çözeltiyi kullanma konusunda;

Bir lavaboya gitmek ve çözeltiyi bir burun deliğinden içeriye göndermek gerekir. Nazal boşluğun içerisinden geçecek ve diğer burun deliğinden çıkacağından dolayı temizleme işlemi yapar. Sinüslerin kabartması için bu doğal tedaviyi uygulama yaparken ağızdan nefes alındığına emin olmak gerekir. Tıkanıklıkların açılması ile baş bölgesinde oluşan ağrılarda hafiflemeye başlar.

Su İçmek

Vücudun her zaman düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışması için suya ihtiyacı vardır. İnsan vücudunun özellikle hasta olduğu ve bir enfeksiyonla savaştığı zamanlarda daha fazla suya ihtiyacı olur. Sinüs enfeksiyonu geçirme esnasında kalın mukus seyreltmek ve daha iyi mukus drenajı sağlamak adına daha çok saf ile düşük şekerli su içmek gerekmektedir. Su ağrıların hafifletilmesi adına da gerekli olan bir detaydır. Mukus birikmesi sinüslerden kaynaklı baş ağrısına katkıda bulunduğundan vücudun doğal olarak kendini iyileştirmesine yardımcı olmak için gün boyunca su alımını arttırmak çok önemlidir.

Farklı Uygulama Türleri

Bal

Sinüs baş ağrısı tıkanıklık sorunundan kaynaklı ortaya çıkmışsa bal yapışkan olduğu için mükemmel düzeyde çözüm olanağı sunacaktır. Gözlerin ve gözün üzerinde bulunan sinüs boşluklarının üzerine biraz sürülür. Bu bal sinüsleri tahliye etmeye ve çabuk boşalmaya başlar. Bu sayede ağrılar da ortadan kalkar.

Soğutulmuş Keseler

Islak bir bez üzerine bir damla veya iki lavanta esansiyel yağı eklenir. Kilitli torbaya koyularak en az bir saat buzdolabında bekletilmelidir. Gözlerin sinüslerin üzerine yerleştirilip bekletildiğinde ağrılar konusunda hafifleme sağlar.

Sinüs Buharı

Yüz buharı yüzdeki cilt için mükemmeldir ama sinüs baş ağrınız olduğunda bu tedavinin faydaları derinin derinliğinden daha fazladır. Bir bardak kaynar suyun içine, bir avuç dolusu okaliptüs, nane  veya biberiye eklenir.  Ayrıca bir veya iki damla esansiyel yağ eklemesi de seçilebilir. Büyük bir havlu kullanımı yaparak kasenin üzerine baş bölgesi bükülür. Kişinin havlu yardımı ile kendini tamamen kapatması gerekmektedir. Buradaki amaç bitkilerin anti-enflamatuar faydalarını solumaktır. Soluma sırada hapsolmuş buharı tutmakta önemlidir. Sıcak buhar tahriş olmuş sinüslerim geçişlerini yatıştırır, baş ağrılarını hafifletir. Buhar uygulaması en az 8 saat ara ile tekrarlanmalıdır. Sinüslerdeki zedelenme sorunları aşırı düzeyde kuruluktan dolayı meydana geliyorsa, yağlama için bir tutam hatmi yaprağı eklemesi de buhar uygulamasına yapılması gerekmektedir. Oluşan ağrılardan hemen kurtulamıyorsanız bu uygulamayı birkaç gün boyunca tekrarlamak gerekir. Düzenli tekrarlama ile kısa sürede ortadan kalkar.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar