Sinüzit Baş Ağrısını Geçirecek Bitkisel Kür Tarifleri

Sinüzit hastalarının en sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de şüphesiz ki baş ağrıları olmaktadır. Şifalı bitkileri kullanarak baş ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sinüzit Baş Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron;
 • 1 yemek kaşığı huş ağacı tomurcukları;
 • yarım litre su.

Sinüzit sonucunda yoğun baş ağrısı yaşamakta olan hastaların, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi sorunlarla baş etmeye çalışacaktır. Bu ad oldukça can sıkıcı bir durum olur. Yukarıda ki malzemelerden yapacak olduğunuz çay sizin baş ağrınızı hafifletecektir.

Yarım litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı sarı kantaron ve 1 yemek kaşığı huş ağacı tohumları eklenmelidir. Daha sonradan 20 dakika boyunca kaynatılır. Ocağın altı kapatılır. Ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık olarak 5 saat boyunca bekletilir. Ardından süzülür ve günde 3 defa bir fincan içmelisiniz. Yapmış olduğunuz çayı buzdolabında en fazla üç gün saklayınız. Üç günün sonunda yeniden demlemelisiniz.

Nane Çayı

 • 1 çorba kaşığı kuru nane;
 • 250 gram su.

Baş ağrısından şikayet eden hastaların kuru nane çayı yaparak içtikleri zaman baş ağrılarını geçmesini sağlayacaktır. Herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi aynı zamanda da sakinleştirici özelliği de bulunmaktadır. Hastalığın tedavisi için 250 gram su kullanmanız gerekmektedir. Suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş nane konulmalıdır. Daha sonradan 10 dakika boyunca kaynatın. Soğumaya bırakın ve ılık olduğu zaman ağzınızı yakmayacak ısıda olması durumunda bir süzdükten sonra bir bardak içmelisiniz.

Yeşil Çay Kürü

 • 1 çorba kaşığı yeşil çay;
 • 6 tane karanfil;
 • 1 su bardağı su.

Yapacak olduğunuz bu kür için kullanacağınız yeşil çayı aktarlardan satın almalısınız. Poşetlerde bulunan çay etkili olmayacaktır. 1 çorba kaşığı kadar yeşil çay ve 6 tane karanfil, 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine atılarak 2 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan ocağın altı kapatılır ve demlenmesi için 10 dakika beklenir. Süzüldükten sonra içilmelidir. Günde iki defa yemeklerden sonra içmeniz baş ağrınıza iyi gelecektir.

Biberiye Çayı

 • 1 tatlı kaşığı biberiye;
 • Yarım litre su.

Sinüzit nedeniyle şiddetli baş ağrıları çekmekte olan hastaların ağrılarının dinmesi, hastalıklarına iyi gelmesi için yapacak olduğunuz çayın biberiye çayı olmasına dikkat etmelisiniz. biberiye çayının etkisi kısa süre içerisinde gösterecek ve hastanın baş ağrısını dindirecektir. Yarım litre suyun içerisine atacak olduğunuz bir tatlı kaşığı biberiye 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. 10 dakika daha demlenmesi beklenir. Bu karışımı sabah ve akşam toplamda 21 gün boyunca tüketin. Daha sonradan 3 gün ara vermeli ve tekrardan 21 gün boyunca ağrınız olması durumunda uygulayın.

Zencefil Çayı

Sinüzit sonucunda baş ağrısı yaşamakta olan kişilerin bunun yanında burun tıkanıklığı da meydana gelecektir. Hastaların böyle bir sorunla karşılaştıkları zamanlarda yapacakları zencefil çayı olmaktadır. Zencefil birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklardan bir tanesi de sinüzit olmaktadır. Burun tıkanıklığına da iyi gelecektir. Bir su bardağı suyun içerisine koyacak olduğunuz zencefil beş dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Ardından da demlenmeye bırakılır.Ilık olduğu zaman içilir. Bu çayı günde iki defa belirli aralıklarla içebilirsiniz. Yüksek tansiyon hastalarının çayı içerken dikkatli olması gerekmektedir.

Bitki Çayı

 • 5 gram kurutulmuş papatya;
 • 10 gram kırlangıç otu;
 • 10 gram sarı kantaron bitkisi;
 • 1 bardak kaynar su.

Sinüzit sorunu yaşamakta olan hastaların her zaman için tedavisini bitkilerde arıyorsa yukarıda ki bitkileri karıştırıp yapacak olduğunuz çayın son derece faydalı olacağını unutmamanız gerekmektedir. Yapacağınız bu çay karışımı aynı zamanda da sizi sakinleştirecektir. Bu nedenle de akşamları içmeniz tavsiye edilmektedir. Karışım için papatya, kırlangıç otu ve sarı kantaron bir kabın içerisine harmanlanır. 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine konulur. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Ocağın altı kapatılır. Ilık olduğu zaman içerisinde tatlandırıcı atmadan içmelisiniz. Ayrıca bu karışımı gece uyumadan önce de içmeniz fayda sağlayacaktır.

Zeytin yaprağı Çayı

 • 20 tane zeytin yaprağı;
 • 1 su bardağı su.

20 tane taze zeytin yaprağı ilk olarak temiz suyun içerisinde yıkamalısınız. Daha sonradan 1 su bardağı kadar suyu çaydanlığa koyun. Üzerine yaprakları dökün. 20 dakika boyunca kaynamasını bekleyin. 1 saat boyunca demlenmesi için bırakılır. Aç karnına yemeklerden önce tüketmelisiniz. Gün içerisinde 2 defa tüketmeniz mümkün olacaktır. Herhangi bir yan etkisi olmadığını da unutmamalısınız.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar