Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüs cerrahisi oldukça zor olan bir ameliyat türü olmaktadır. Komplikasyonların olmaması ve hastanın iyileşmesi için dikkat etmesi gerekenler ve hastanın bilmesi gerekenler.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası

Sinüzit Ameliyatı Sonrası

Endoskopik sinüs ameliyatı genel anestezi altında yapılacak olan ve hastaların bir gece ortalama hastanede kaldıkları bir ameliyat türü olmaktadır. Ameliyat esnasında hastaya tampon konulacaktır. Bu tampon hastadan taburcu olurken çıkartılır ve o şekilde taburcu edilir.

Ameliyat sonrasında gerek hastanede kaldığınız süre içerisinde gerek taburcu olduktan sonrasında uymanız gereken bir takım diyet kuralları olacaktır. Çok ağır ve sindirimi zor olan yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız sağlığınız ve iyileşmeniz için çok önemli olacaktır. Doktor tarafından beslenme programı sizlere bildirilecektir.

Ameliyat sonrasında bol sıvı almanız gerekmektedir. Fakat hazır meyve suları yerine daha çok komposto tarzında içecekler içmelisiniz. Sigara ve alkol tüketimi gerek ameliyat öncesinde gerek ameliyat sonrasında kullanmanız sakıncalı olacaktır. Hasta ameliyattan 3 saat sonrasında sıvı gıdalar ile beslenmeye başlayabilir. Normal beslenmesi ise ertesi gün gerçekleşecektir. Fakat hastanın çok katı olan ve baharatlı yiyecekleri yemesi önerilmez. Ameliyat sonrasında pansumanlarını aksatmaması kadar önemli olan ilaçlarını da düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Özellikle de antibiyotik kullanmaları enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Hastanın gerek hastanede yatış süresi içerisinde gerek taburcu olduktan sonrasında bir takım ağrıları olacaktır. Sinüs cerrahisi sonrasında çok şiddetli ağrılar görülmemektedir. Bu nedenle de hastalara ağrı kesici reçete edilecektir. Hastaya düzenlenecek olan rapor sayesinde bol bol dinlenmesi ve ağır egzersiz yapmaktan kaçınması gerekmektedir.

Hastanın ameliyat sonrasında yerleştirilen tamponların özel üretilen tampon olacaktır. Bu tamponlar özel ip tamponları olmaktadır. Ağrı yapmadığı gibi kanamanın olmasını da sağlamayacaktır. Kendiliğinden eriyen tamponlar kullanılacaktır.

Ameliyat sonrasında doktor tarafından taburcu edilirken 20 gün rapor düzenlenecektir.

Hastanın taburcu olarak evine gittiği zaman duş alabilir. Fakat her zaman için ılık su ile duş alması ve çok sıcak su kullanmaması gerekmektedir. Bir süreliğine hamam tarzı aşırı sıcak yerlere gitmesi önerilmemektedir. Burun kısmını çok fazla yıkamaması da öneriler arasında olacaktır.

Burun tıkanıklığı oluşması ilk birkaç hafta boyunca görülmektedir. Bu kabukların oluşması ile birlikte akıntı meydana gelebilir ve zaman zaman kanama meydana gelebilir. Akıntının oluşması ile birlikte tıkanıklığın çok görülmesi de olağandır. İyileşmeye olduğu zamanlarda bu yaralar ve kabuklar azalacaktır.

Hastanın tam olarak iyileşmeden denize girmesi ya da havuza girmesi sakıncalı olacaktır. Çok temiz olan havuz sularının bile ameliyat olan kişilerin enfeksiyon kapma riski olacağından bu kişilere yasak olduğu unutulmamalıdır.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Her cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkacak olan komplikasyonlar sinüzit ameliyatı sonrasında da ortaya çıkabilir. Hastanın ağrısının olması, anesteziden uyandıktan sonra görülmektedir. Bu durum karşısında ilaçlarını kullanarak ağrının hafiflemesi görülecektir. Hastada şu belirtiler olması durumunda hemen doktoruna haber vermesi gerekmektedir:

  • Cilt döküntüsü;
  • İshal;
  • Baş dönmesi;
  • Halsizlik;
  • Balgam;
  • Yüksek ateş;
  • Öksürük.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler hastanın enfeksiyon kapması ile alakalı olan belirtiler arasında olabilir. Bir miktar burun kanamasının olması beklenebilir. Fakat bu belirtiler olması durumunda müdahale edilmemesi durumunda hastanın bilinç bulanıklığı ile birlikte daha ciddi sorunlar yaşamasına neden olur. Bu nedenle de en yakın sağlık kuruluşuna gitmesinde fayda vardır. Ameliyat sonrasında bir süre tütün ürünlerini ve alkol almamaları çok önemlidir.

Ameliyat sonrasında burun kanaması olduğu gibi bir süre boyunca yattığında geniz akıntısı da meydana gelebilir.

Geniz akıntısı çoğu hastanın şikayet ettiği durumların başında gelmektedir. Özellikle de uzandığı zaman ortaya çıkacak olan geniz akıntısının olmasını engellemek için kişinin yüksek yastıkta uyuması her zaman için tavsiye edilmektedir. Alçak yastıkta yatılması daha çok geniz akıntısının olmasına neden olacaktır.

Ameliyattan bir hafta sonrasına kadar burun temizliğinin çok sert yapılması sakıncalı olacaktır. Burun kanamaları görüleceği gibi kişilerde yara yerinin zedelenmesine de neden olacak sorunlar oluşabilir.

Sinüzit ameliyatı sonrasında sadece tıkalı olan kanallara müdahale edilecektir. Sinüs boşluklarına bir müdahale edilmeyecek olduğundan ve alınmayacağı için bir süre sonra sinüzit hastalığının tekrarlar. Bu nedenle de hastalığın tekrarları olmaması için hastanın ameliyat sonrasında doktor tarafından yorumlarına dikkat etmesi ve uyması çok önemli olacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar