Sinüzit Ameliyat Aşamaları ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kronik sinüzit hastalarının tedavisinin cerrahi yöntem uygulanarak yapılması endoskopik yöntem ile birlikte müdahale edilerek sinüs kanallarının temizleme işlemi gerçekleşecektir.

Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit

Akut sinüzit ilaçlarla tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Fakat sinüzit belirtilerinin 3 aydan daha uzun sürmesi sonucunda kronik sinüzit tanısı konulması durumunda bu kişilere ameliyat önerilmektedir. Geniz eti olması ya da polip nedeniyle ortaya çıkan kronik sinüzit tedavisi günümüzde endoskopik yöntem uygulanarak gerçekleştirilecek bir ameliyat türü olmaktadır.

Sinüs boşluklarında sinüs kisti oluşması, geniz eti büyümesi gibi nedenlerden dolayı burundan rahat nefes alamayacak olduğundan sinüs kanallarında tıkanma meydana gelir. Bunun neticesinde hastaların tedavisinin ilaçlarla mümkün olmayacağı için endoskopik cerrahi yöntem uygulanarak yapılacaktır. Çok zor bir ameliyat ve tekrarlama riski olacağından kişilerin ameliyat öncesinde birkaç doktordan bilgi alması gerekmektedir. Ameliyat esnasında şu durumlara da müdahale edilecektir.

 • Tıkalı kanalların temizlenmesi;
 • Geniz eti;
 • Burun kemiği eğriliği.

Sinüzit ameliyatlarını kulak burun boğaz doktoru tarafından yapılacaktır. Çok zor bir ameliyat olması nedeniyle mutlaka uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılması gereken bir ameliyat türü olmaktadır.

Sinüzit ameliyatları SGK kapsamında olan bir ameliyat türü olmaktadır. Fakat bazı özel hastanelerde ve uygulanan yöntemler sonucunda hasta tarafından 1500 TL ile 3000 TL arasında değişen ücretler ile ameliyat olması da söz konusu olabilir.

Sinüzit Ameliyatı Öncesi

Sinüzit tanısı konulabilmesi için bilgisayarlı tomografi sonucunda ya da MR çekimi ile birlikte konulacaktır. Doktor tarafından reçete edilerek kullanılan ilaçlara rağmen sinüzit belirtlerinin iyileşmesi görülmemesi durumunda ameliyata karar verilecektir. Ameliyat öncesinde hastanın yaptıracak olduğu tahliller ile birlikte anestezi doktorundan ameliyat onayı alması gerekmektedir. Kişilerin herhangi bir alerjisinin olup olmadığı hemn ameliyatı yapacak olan doktoruna hem de anestezi doktoruna ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyona neden olmaması için bildirilmelidir.

Sinüs boşluklarının temizleme işlemi sırasında burun tıkanıklığı ya da eğri bir kemik ve geniz eti olması durumunda hastanede bu duruma da müdahale edilecektir. Kişilerde oluşan sinüs kisti nedeniyle de olması durumunda ameliyat esnasında bunlarda temizleme işlemi kesin olarak yapılacaktır.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçları ameliyattan bir gün önce kullanmaması gerekmektedir. Sigara içimi en az 1 hafta öncesinde bırakması gerekmektedir. Sigarayı ve alkolü ameliyat sonrasında da kullanılmaması önerilmektedir.

Ameliyat gününden bir gece öncesinde anestezi açısından önceli olduğu için gece yarısından önce herhangi bir şey yememeli ve içmemelidir. Hastaya genel anestezi uygulanacak olduğundan, yediği ve içtikleri nefes borusuna kaçarak ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olur.

Ameliyat için özel hastane kıyafeti hastane personeli tarafından verilecektir. Giyilmesi sonucunda ameliyathaneye ineceksiniz. Burada ilk olarak anestezi doktoru ve ekibi ile karşılaşacaksınız. Anestezi ilaçları verilerek hastanın genel anestezi altında ameliyatı yapılacağından uyuması sağlanır.

Sinüzit Ameliyatı Aşamaları

Sinüs kemikleri ve boşlukları çok ince olmaktadır. Bu nedenle de yapılacak işlem çok zor ve hassas bir teknik gerektiren bir ameliyat türü olmaktadır. Endoskopik yöntem ile temizleme işlemi yapılacağı yapılacaktır.

Sinüs ameliyatı 45 dakika ile 2 saat arasında değişen bir süre içerisinde yapılacaktır.

Damaktan açılan bir kesik ile birlikte özel bir kamera yardımıyla sinüs kanallarına ulaşılacaktır. Burada hastanın tıkalı olan kanallarda temizleme işlemi gerçekleşecektir. Sinüs kanallarının temizleme işlemi sırasında geniz eti olması ya da kemik eğriliği olması sonucunda bunlara da girilen kamera ile birlikte müdahale edildiği zaman düzenleme işlemi gerçekleşecektir.

Hastalığın tedavisinde mikrocerrahi yöntem uygulanarak yapılacak olduğundan, doktor tarafından çok hassas ve zor bir ameliyat türü olacağından doktor tarafından dikkatli bir şekilde müdahale edilerek yapılmalıdır. Hastanın ameliyat sonrasında burnuna tampon yerleştirilecektir. Bu nedenle de tampon çıkana kadar hasta solunumunu ağız yoluyla yapmalıdır.

Ameliyat sonrasında hastanın 1 gece boyunca hastanede yatması gerekmektedir. Sonrasında hastanın 15 gün boyunca rapor doktor tarafından verilerek evinde dinlenmesi gerekmektedir. İlk kontrolü 5. gün sonrasında yapılacak ve tampon çıkartılacaktır. Sonraki kontrollerini de hastanın aksatmaması gerekmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası

Hastalara ameliyat sonrasında burun içerisine splintler konulacaktır. Ameliyat sonrasında sızıntı tarzında burundan kan gelmesi söz konusu olabilir. Bunlar endişelenecek herhangi bir durum değildir. Birkaç gün içerisinde sızıntı şekilde ortaya çıkan kanamalar kendiliğinden duracaktır. Splintler alınması sonrasında burun içerisinde tıkanıklar olacağı gibi kabuklanmada meydana gelecektir. Hastanın ameliyat sonrasında şunlara dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Sümkürmemesi;
 • Yorulmaması;
 • Burnunu silmemesi;
 • Ağır kaldırmaması;
 • İlaçlarını düzenli kullanması.

Sinüzit sonrasında tampon çıkarılması ile birlikte kabuklanmayı önlemek amacıyla doktor tarafından fizyolojik su ya da nemlendiriciler verilecektir. Ayrıca enfeksiyon kapma riskine karşın antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Ağrının olması normal olacağından bu kişilere ağrı kesici de verilecektir. Hasta taburcu olduktan iki gün sonrasında duş alabilir.

Sinüzit Ameliyatı Komplikasyonları

Hastalarda kronik sinüzit ile birlikte tedavisi cerrahi müdahale ile yapılacağı zaman bu kişilerde bir takım komplikasyonların olması mümkün olacaktır.

 • Göz yaşı kanallarının zedelenmesi;
 • Kan damarlarının zedelenmesi;
 • Burun kanaması;
 • Şişlik olması;
 • Kemiklerin kırılması.

Kronik sinüzit sık sık tekrarlayan ve semptomlarının bir türlü iyileşmemesi nedeniyle ortaya çıkan hastalığın tedavisi için endoskopik cerrahi yöntem uygulanarak yapılacak müdahale riskleri bulunmaktadır. Bu ameliyat sonrasında kesin olarak iyileşme görülmesine rağmen kişilerde zaman zaman sinüs boşlukları alınmayacak ve sadece kanalın temizleme işlemi yapılacak olması nedeniyle bir süre sonrasında tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar