Sinüzit Akıntısı Nedenleri, Tedavisi ve Bitkisel Çözümler

Sinüzit oluşması ile birlikte belirtilerin arasında geniz akıntısı şiddetli olarak ortaya çıkacak ve buna bağlı olarak öksürük, ses kısıklığı ya da boğaz ağrısı gibi belirtileri ortaya çıkarır.

Sinüzit Akıntısı Tedavisi

Sinüzit Akıntısı

Sinüzit oluşması ile birlikte kişilerde diğer semptomlarda ortaya çıkacaktır. Bu durumda kulak burun boğaz doktoru tarafından uygun tedavi başlanması gerekmektedir. Sinüzit tedavisi için ağrı kesiciler, antibiyotik ve burun açmak için spreyler reçete edilecektir. Kronik olarak isimlendirilen 3 aydan daha uzun süre belirtileri olan sinüzit tedavisi için cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleşmesi ile birlikte geniz akıntısı keser. Fakat sinüs tıkanıklığı uygun olan tedavisinden sonra tekrarlama riski olan ve bir süre sonra belirtileri tekrardan oluşabilir.

Sinüzit akıntısı olması ile birlikte burundan ve genizden iltihaplı akıntı gelmeye başlayacaktır. Bu durum kişilerin öksürmesine, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığı olmasına neden olacaktır. Kişilere verilecek olan ilaçlar daha çoğunlukla bu semptomların giderilmesinde etkili olur. Burun spreyleri ile birlikte belirtileri arasında olan burun akıntısı yok olması sağlanacaktır. Reçete edilen antibiyotik sayesinde de iltihaplı olan sinüs kanallarının kuruması ve açılması hedeflenecektir. Kronik olarak devam eden sinüzit hastalığı ilaçlarla tedaviye yanıt vermemesi durumunda cerrahi tedavisi ile sinüs kanallarının açılması da mümkün olacaktır.

Sinüzit akıntısı, sinüslerde oluşan tıkanıklığın iyileşmeden durmayacaktır. Akut ya da kronik olarak yaşanılan sinüzit hastalığı boyunca akıntı da devam eder.

Kişilerin sinüzit kaynaklı olarak akıntısı olması durumunda gün içerisinde bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Tuz ile yapacak olduğu suyun burna damlatılması ile birlikte tıkalı olan burun açılacak ve burun akıntısı ortadan kalkacaktır. Aynı şekilde kurutulmuş papatya ve suyun kaynatılması ile birlikte buharını solumanında geniz ve burun akıntısında etkili olduğu bilinmektedir.

Sinüzit Akıntısına İyi Gelenler

  • 2 yemek kaşığı adaçayı;
  • 1 su bardağı su.

Sinüzit ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısını durdurmak için iyi gelecek olan bitkisel yöntemlerden bir tanesi belirtilerin yok olması için adaçayı ile yapacak olduğunuz su olmaktadır. Kaynamakta olan suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında adaçayı konularak 3 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında soğuması beklenmelidir. Suyun soğuması ile birlikte süzme işlemi gerçekleşecektir. Ağza kocaman bir yudum adaçayı alınarak gargara yapılmalıdır. Suyu yutmamaya dikkat etmelisiniz. Bu adaçayı ile yapacak olduğunuz gargara geniz akıntısına iyi gelecek ve iyileşmeyi sağlayacaktır.

Adaçayı ile yapacak olduğunuz suyun geniz akıntısı olan kişilerde ses tellerini bozar. Bu nedenle de oluşmaması için kişilerin adaçayı ile yapacak oldukları su ile gargarayı günde üç ya da dört kez yapmaları sonucunda geniz akıntısı sonucunda ortaya çıkacak olan belirtileri azaltacaktır. Ayrıca kişilerde sinüzit olması durumunda adaçayını içmek diğer belirtilerin daha hızla iyileşmesinde faydalı olacaktır.

Zencefil Çayı

  • 7 gram toz zencefil;
  • Organik bal;
  • 250 gram su.

Sinüs kanallarının iltihaplanması ile birlikte akıntı insanların rahatsız olmasına neden olacak bir durumdur. Kişilerin burun tıkanıklığı ya da burundan akıntı gelmesinin nedeni sinüs kanallarında oluşan iltihaplanma nedeniyle akıntı oluşacaktır. Bu akıntının oluşmasını engellemek için sinüs boşluklarında oluşan iltihabın kurumasını sağlamak olacaktır. Bu nedenle de zencefil birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu gibi aynı zamanda da sinüzit tedavisinde de son derece etkili olacak ve kişilerin hızla iyileşmesini de sağlayacaktır. Burada oluşan iltihabın kurumasını sağlamak için zencefil çayını günde iki defa içmeniz önerilmektedir.

Toz zencefil aktarlardan satın alarak bir su bardağından biraz daha fazla olan suyun içerisine atıp on dakika kadar kaynatılmalı ve içerisinde organik bal ilave edilerek suyun ılık olması durumunda içilmelidir.

Rezene Çayı

  • 2 yemek kaşığı rezene tohumu;
  • 250 gram su.

Geniz akıntısını durdurmak için çok etkili olan bitkisel kürlerden bir tanesi de rezene çayı olmaktadır. Bunun için rezene tohumlarını kullanarak elde edecek olduğunuz çayı günde 2 defa içmeniz kısa süre içerisinde iyileşmenizi sağlayacaktır. Aktarlardan satın aldığınız rezene tohumundan 2 yemek kaşığı miktarında 250 gram suyun içerisine koyarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalı ve sonra ılık olduğu zaman aç karnına içilmelidir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar