Sinüzit Ağrısı ve Sinüzit Ağrısına iyi Gelen Yöntemler

Herkesin karşı karşıya kalabileceği sinüzit ağrısı, birçok farklı yöntem ile ortadan kaldırılabilir. Bu yöntemleri uygulamadan önce bir doktora danışılması gerekmektedir.

Sinüzit Ağrısı Belirtileri

Baş ağrısı, kişilerin sıklıkla karşı karşıya kalabileceği ve oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Stres, sıkıntı ya da yorgunluk gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi sinüzit ve migren gibi hastalıklar da, kişilerde baş ağrısı yapabilmektedir. Sinüzit, kişinin burnunun çevresinde yer alan sinüslerin enfeksiyon kapması halinde ortaya çıkmaktadır. 

Sinüzit Ağrısı

Migren de, kişilerin ağrısı yaşamasına sebep olabilir. Özellikle de sinüzit hastalıklarında, kişilerin baş ağrıları migren ağrıları ile karıştırılabilir. Bu noktada önemli olan, ağrının hangi bölgede meydana geldiğidir. Migren ağrısı, genellikle başın en üst bölümünde ya da ense kökü adı verilen bölgede meydana gelir. Sinüzit kaynaklı baş ağrısı, kişilerin genellikle iki kaşının ortasından başlayan bir ağrıdır. Kontrol altına alınmaması durumunda bütün baş bölgesine yayılan bu ağrı, kişilerin günlük hayatını aksatmaktadır. Doktor tarafından verilen ilaçlar bu hem migren hem de sinüzit tedavisinde yeterli olabilir. Fakat ilerleyen ve kronik bir hal alan sinüzit ağrıları, cerrahi müdahale gerektirebilir. Bütün bunların yanı sıra sinüzit ağrısına karşı uygulanabilecek farklı bitkisel yöntemler de söz konusudur. Bitkisel yöntemleri uygulamadan önce herhangi bir olumsuz durum oluşmaması adına kişilerin muhakkak doktorları ile iletişim halinde olması gerekmektedir. 

Sinüzit Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Sinüslerin akıntıya sebep olması sebebi ile sürekli bir burun akıntısı söz konusu olabilir. Fakat kişilerin burunları aktıkları zaman, burnun tamamen kurumasını önlemeleri gerekmektedir. Burun temizliği kişilerde anlık bir rahatlama sağlasa da, yaratan bu kuruluk kişilerde şiddetli baş ağrısına sebep olabilir.

 • İçinde bulunulan ortamın sürekli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için buhar makinelerinden destek alınabileceği gibi aynı zamanda sıklıkla ortamın havalandırılması gerekmektedir.
 • Kişilerin bol miktarda su içmesi, mukusun yapısını inceltir ve bu da kişilerin daha rahat nefes almalarını sağlar.
 • Bir damlalık yardımı ile burnunuza tuzlu su ya da direkt olarak deniz suyu damlatabilirsiniz. Bu da sinüslerinizin rahatlamasına iyi gelmektedir.
 • Sıcak su ile yıkadığınız bir havlunun suyunu sıkın ve yüzünüze götürün. Burun içerisindeki mukusun yumuşaması sağlanana kadar bu işleme devam edilmelidir.

Sinüzit Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kürler

Bitkisel kürler, çok sayıda hastalıkta olduğu gibi sinüzit ağrısına da oldukça iyi gelmektedir. Sinüzit ağrısına en iyi gelen bitkisel kürler ve tarifleri ise şu şekildedir;

Elma Sirkesi Kürü

Elma sirkesi içerisinde anti bakteriyel ve iltihap önleyici maddeler bulundurmasından dolayı sinüzit ve migren tedavisinde sıklıkla kullanılan bitkisel kürdür. 

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı bal
 • Bir fincan ılık su

Elma sirkesi ve ılık su karıştırılır. Karışım içerisine bal da ilave edilir ve güzelce karıştırılır. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde üç defa olacak şekilde 5 gün boyunca içilir.

Soğan Kürü

Soğanın içerisinde bulunan sülfür, sinüs ağrıları konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

 • 1 adet orta boy soğan
 • 3 su bardağı ılık su

Soğanın kabukları soyulduktan sonra ince dilimler halinde doğranır. Bir demlik içerisine ılık su ve doğan dilimleri koyulur. 5- 6 dakika boyunca kaynatılır ve bu esnada oluşan buhar solunmalıdır. Kaynayan karışım, ılıtılır ve ardından süzülerek içilir. Sinüslerin daha rahat bir şekilde açılması için 1 hafta boyunca düzgün bir şekilde yapılması önerilir.

Papatya Kürü

Sinüzit tedavinde kullanılan bir diğer kür olan papatya, sinüs ağrılarının hafiflemesine ve kişilerin daha rahat nefes almasına olanak tanır.

 • 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya
 • 1 litre su
 • Havlu

Bir tencere içerisine su ve papatyalar koyulur. Kaynamaya başladıktan ocağın altı kapatılır. Kafanızı tencereye yakınlaştırıp kafanıza havluyu örtün. Çıkan buharı 5 dakika boyunca soluyun. Yarım saat ara verdikten sonra bir 5 dakika kadar solumaya devam edin. Ertesi gün de yine aynı işlemi yaptıktan sonra, akıntı gelmeye başladıktan sonra 3 gün bu işleme ara verin. Sinüslerdeki akıntıya iyi gelene kadar bu işlemin devam ettirilmesi önerilmektedir. 

Kekik Yağı-Kil Kürü

Kekik yağı ve kil, kişilerin sinüslerin açılmasını oldukça etkili bir şekilde sağlamaktadır. Bunun yanı sıra migren ağrılarına da oldukça iyi gelir. 

 • 1 çay bardağı ılık su
 • 1 çay kaşığı orijinal kekik yağı
 • 1 çay kaşığı kil

Bir çay bardağı su ile kekik yağı karıştırılır. İçerisine fındık büyüklüğünde olacak şekilde kil de eklenir ve homojen bir görünüm olana kadar karıştırılır. Hazırlanan bu karışım damlalık içerisine koyulur ve güzelce çalkalanır. Bu kür, günde 3-4 kez burun deliklerine damlatılır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar