Sinüzit Ağrısı İçin Bitkisel Kürlerle Tedavi Yöntemleri

Sinüslerin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan baş ağrısı, yüz bölgesinde basınç olması ile birlikte bunların geçmesi için evinizde yapacak olduğunuz bitkisel kür tarifleri.

Sinüzit Ağrısına Tarçın Çayı

 • 1 yemek kaşığı toz tarçın;
 • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu;
 • 250 gram su.

Sinüzit Ağrısı

Tarçın içerisinde bulunan sağlığa yararlı olan maddeler sayesinde sinüzit sonucunda ortaya çıkan baş ağrısı ve yüz bölgesinde oluşan basınç sonucunda yoğun bir ağrı hissedilmesi mümkün olacaktır. Bu durumda kişilerin yaşadığı sorunları antibakteriyel özelliği ve antiviral maddelere sahip olması sayesinde etkili olmaktadır. Burun kanallarında şişme olacak ve sinüs kanallarında tıkanıklık meydana gelecektir. Bunun sonucunda burun tıkanıklığının açılmasında ve kişilerin rahat bir şekilde nefes alması ile birlikte ağrının azalmasında etkili olacaktır. Tarçın aynı zamanda da viral yollarla ve bakterilerle de savaş yapacak olduğundan içilmesinde hiçbir sakınca olmayacaktır.

Kaynamakta olan suyun içerisine koyacak olduğunuz toz tarçın ve sandal ağacı tozundan konularak kaynatılması gerekmektedir. Suyun içerisinde 10 dakika boyunca kaynatıldığı zaman daha sonra ocağın altı kapatılacaktır. Demleme işlemi yapıldıktan sonra süzme işlemi sonrasında içilmelidir.

Sinüzit Ağrısına Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Sinüslerde meydana gelen iltihaplanma sonucunda antibiyotik özelliği bulunmaktadır. Bu bitkinin mikrop ve bakteri öldürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede antibiyotik özelliği ile birlikte burun tıkanıklığı sonucunda yüz bölgesinde basınç olması ve baş ağrısının hızla geçmesini sağlayacaktır. Mukus birikmesi ile birlikte kişilerde baş ağrısı yoğun olarak hissedilecektir.

Alerjik sebeplerden dolayı da ortaya çıkacak olan sinüslerde tıkanıklığın sinüs enfeksiyonlarının azalmasında çok etkili olacaktır. Tıkalı olan sinüslerin açılması konusunda zencefil çayını yapmanız çok önemlidir.

Bitkisel olarak sinüzit tedavisinde etkili olacağı için bu çayı yaparken toz zencefil kullanmalısınız. Çayın tadının acı olacak olması nedeniyle bu acılığı ortadan kaldırmak amacıyla kişilerin acı bir tadı olacağından içerisine bal eklemeniz ile birlikte tadının daha da tatlandırıcı olacağı unutulmamalıdır. Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edecek olduğunuz tozun 10 dakika boyunca kaynatılması ile birlikte 10 dakika boyunca da demlenmesi ve ardından bal ilave ederek içilmelidir. Günde 2 defa sinüslerde ki problem geçene kadar sinüzit tedavisinde etkili olacaktır.

Sinüzit Ağrısına Defne Yaprağı

 • 3 tane defne yaprağı;
 • 300 gram su.

Sinüslerde tıkanıklık ile birlikte ortaya çıkan semptomların yoğun olarak görülmesi ile birlikte rahatsızlık duyulmasına neden olacaktır. Bu durum karşısında kişilerde yaşanacak sorunlardan bir tanesi de ciddi yaşanılan bir ağrı olacaktır. Doğal ağrı kesici özelliğine sahip olan özelliği ile birlikte ağrının dinmesinde etkili olacaktır. Taze defne yapraklarının yıkandıktan sonrasın suyun içerisine konulmalıdır. 300 gram suyun içerisinde kaynamakta olan suyun içerisine konularak 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır.

Sonrasında ise en az 10 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Suyun ılık olması halinde bu bitkisel çayı sinüzit ağrısı tedavisinde etkili olacaktır. Bu çayı yaparken herhangi bir tatlandırıcı koymadan içilmelidir. Sinüzit hastalığının tedavisi süresinde her gün bu bitkisel çayı içmeniz tavsiye edilmelidir.

Sinüzit Ağrısında Papatya Buharı

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 1 fincan tuz;
 • 1 litre su.

Sinüs kanallarında oluşan tıkanma ile birlikte oluşan ağrının kaynağı bu tıkanıklık olmaktadır. Bu tıkanıklığın yok olması için kişilerin papatya buharını günde iki defa yapmaları ile birlikte tıkalı olan sinüsler açılacaktır. Bunun tedavisinde etkili olabilmesi için bir tencerenin içerisine tuz ve papatya konularak tencerenin ağzı kapatılarak kaynatılmalıdır. Sonrasında 20 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Kişilerin su buharının yüzü yanmaması için yapacağınız başınıza bir havlu sarıp tencerenin kapağı açılarak buhar soluma işlemi yapılır. Burun tıkanması ile birlikte oluşan ağrının hızlı bir şekilde yok olması ve ağrının ayrıca yüzde basınç hissinin yok olmasını da sağlamak için papatya buharı ile birlikte bitkisel tedavisi yapılması mümkün olacaktır. Papatya buharı ile birlikte düzenli olarak yapılması sonucunda sinüs kanallarının açılmasında etkili olacak ve kişilerin bu durumun tedavisini düzenlemiş olacaklardır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar