Sinüzit Ağrılarına Faydalı Olan Doğal Destekler Nelerdir?

Sinüzit sorunun ortaya çıkardığı en zorlu semptom ağrılardır. Bunlardan kurtulmak ve rahatlama sağlamak için evde yapılacak olan ek destekler oldukça faydalı çözümler sunar.

Sinüzit Ağrısı Tedavisi

Sinüs Ağrıları

Sinüs problemlerinden basınç, ağrı hafif veya oldukça şiddetli meydana gelebilir. Bu semptomların nedeni genellikle soğuk algınlığı, alerjiler veya sinüs enfeksiyonudur. Belirtilere ne sebep olursa olsun rahatlama konusunda birçok ev ilacı ve takviyesi destek sağlayabilir. Bu ev ilaçları arasında;

Nemli Hava

Saatlerce süren sinüs basıncı azaltma konusunda yatak odasında veya çok fazla zaman harcanan diğer odalarda nemlendirici bulundurmayı denemek gerekir. Kuru hava sinüslerinizi tahriş eder ancak nemli havanın tutulması tıkanıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir. Günde iki ile dört kez buharı teneffüs etmek bu konuda yaralı olacaktır. Banyoda kapının kapalı kalması ve duşa kabinde oturmakta fayda sağlar. Suyun sıcak olduğundan emin olunması çok önemlidir.

Zararlı Dumanlardan Kaçınmak

Solunan hava sinüslerin o havanın ne taşıdığına bağlı olarak ağrı yaratıyor olabilir. Sigara dumanından ve diğer zararlı dumanlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Ayrıca;

 • Sert temizlik ürünleri
 • Boyalar
 • Saç spreyi
 • Parfümlerde zararlı olan ürünler içinde yer alır.

Endüstriyel kimyasallar ve sigara kullanan insanlarla dolu bir dünyada, sinüs sorunlarını olabildiğince en aza indirmek için;

 • Evlerinizde arkadaşlarınızın veya ailenizin sigara içmesine izin vermemek gerekir.
 • Temizlik ürünlerinin ve parfümlerin en doğal olanını tercih etmek önemlidir. Sinüs basıncını ve acısını başlatabilecek sert kimyasalları içermesi daha az olasılığı olan ürünlerdir.

Su Tüketmek

Sinüzit tedavi uygulaması kapsamında basınç ile ağrıları rahatlatmak için sulu tüketime özen gösterilmelidir. Su tüketimini düzenli şekilde yapmak mukusu incelterek drenajı teşvik eder. Sıcak çayda farklı iyi bir seçenektir. Yine de tüm sıvılar eşit olarak fayda sağlamaz. Sinüzit semptomlarını hafifletmek için kafein veya alkolü aşırı tüketmemek gerekir. Her ikisi de vücudu susuz hale getirebilir. Alkol sinüs şişmesini kötüleştirir. Sekiz ya da daha fazla bardak su ya da diğer sağlıklı içecekler her gün düzenli şekilde tüketilmelidir.

Tuzlu Burun Yıkama

Tuzlu burun yıkama işlemine burun sulaması adı da verilir. Sinüslerin temiz ve berrak kalmasına destek sağlamaktadır.  Tıkanıklığa neden olan mukus ve alerjenleri temizlemek için hafif, steril bir salin solüsyonu kullanımı yapılmalıdır.

 • Lavabonun üzerine eğililir.
 • Çözelti bir burun deliğine sokulur.
 • Burun boşluğundan ve diğer burun deliğinden dışarı akmasına izin verilmelidir.
 • Ağız açık tutulur ve burundan nefes alınmaz.

Burun çözeltisi hazırlamak için 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi içine bir su bardağı ılık su koyulur. Bu karışım sprey bir şişeye aktarıldıktan sonra kullanılır. Bunun dışında kullanılabilecek farklı nazal tuzlu sprey tarifinde;

Hasta kişi kendine burun salin solüsyonu yapmak için bu basit tarifi uygulayabilir.

 • Steril su yaklaşık olarak bir su bardağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • ½ çay kaşığı kabartma tozu

Tuzun eriyebileceği ılıklıkta olan suyun içine tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından kabartma tozu eklemesi de yapılarak eritilmesi için karıştırma işlemine devam edilmelidir.

Uçucu Yağlar

Birçok insan, uçucu yağların  burun tıkanıklığı ve sinüs ağrısı ile mücadeleleri konusunda fayda gördüğünü her daim belirtmektedir. Bir dizi yağ çeşidi rahatlama sağlayabilir. Örneğin; sinüs boşluklarını temizlemek için mentol bu konuda oldukça faydalıdır. Karanfil yağı da sinüs tıkanıklığı ile yardımcı olurken bazı kişilerde inflamasyonu azaltmak için okaliptüs yağı tercih eder. Uçuğu yağlar tencerede kaynatılacak olan suyun içine damlatılır. Ardından baş bölgesi bu tencere buharına eğilir ve havlu ile örtülür. İçe çekilecek olan buhar tıkanıkların ortadan kalkmasını sağlar. Bu sayede ağrılarda azalmalar ortaya çıkacaktır. Uygulamanın her gün 2 defa yapılması gerekir.

Farklı Destekler

Baharat Tüketimi

Hardal, acı biber, köri, yabanturpu tarzındaki baharatlı yiyecekler sinüslerin temizlenmesine iyi gelir. Baharatı seven kişiler nazal geçişlerini açmak için öğünlerine biraz baharat katarakt tedavi konusunda kendine destek sağlayabilir.

Alerjenlerden Uzak Kalmak

Alerjiler sinüzit ağrısını daha da kötü hale getirir. Özellikle de akşam saatlerinde bu sorunlar daha çok ortaya çıkar. Bundan dolayı alerjik etken maddelerini bilen kişiler bu tarz durumlardan uzak kalmalıdır. Ayrıca evcil hayvanların tetiklediği alerjik sorunu olan kişiler akşam yatak odalarına kesinlikle evcil hayvanını almamalıdır. Özellikle küf alerjisi olan kişiler nemlendiricilerinin temiz olduğundan emin olmalıdır. Kirli bir nemlendirici küf üretebilir. Ek olarak odadaki nem seviyesine dikkat edilmelidir. Otuz beş ile yüzde 50 nem idealdir. Pencereler buğulanmaya başlarsa nem seviyesi çok yüksektir.

Sıcak Kompres

Nazal dokuları nemli tutmaya yardımcı olmak için sıcak bir kompres uygulaması yapılabilir. Bu uygulama tencereden buhar solumak ya da burun bölgesine sıcak su uygulaması yapmak olabilir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar