Sinüzitin Ağız Kokusuna Etkisi ve Tedavi Yöntemleri

Üst solunum yolu hastalıklarından biri olan sinüzit, ağız kokusuna yol açabilir. Bu probleme karşın uygulanabilecek çok sayıda yöntem bulunmaktadır.

Sinüzit ve Ağız Kokusunun İlişkisi

Sinüzit ve ağız kokusu 

Sinüzit, en sık görülen üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Hemen yer yaşta görülebilen bir hastalık olması nedeni ile ağır sinüzit belirtileri oldukça büyük bir önem teşkil eder.  Ağır ve kronikleşmiş sinüzit hastalıkları, kişilerde halsizlik ve bitkinlik gibi belirtileri göstermesinin yanı sıra ağız kokusu gibi son derece rahatsız edici etkileri de beraberinde getirir. Sinüzit başta ağırlık yapar mı? Sorusuna karşın evet yanıtını vermek mümkündür. Bütün bunların yanı sıra ağız içerisinde acı bir tat ve ağız kuruluğu gibi etkilere de neden olur. 

Sinüzit, kişilerin nefes almada güçlük yaşamasına neden olabilir. Buna neden olan ise genizlerinde meydana gelen iltihap olmaktadır. Enfeksiyonlu bir akıntı olması nedeni ile kişiler zaman içerisinde ağız kokusu problemleri ile de karşı karşıya kalabilirler. Normal akıntılara nazaran daha koyu renkli ve kıvamlı bir iltihapolan sinüzit akıntısı, muhakkak tedavisi yapılması gereken bir durumdur. Bu iltihap kişinin boğazına takılır ve sürekli olarak öksürme isteği yaşar. Bu akıntı öksürme gibi eylemler ile dışarı çıkmadığı için zaman içerisinde kötü bir kokuya neden olabilir.

Sinüzitte Ağız Kokusunun Tedavisi

Kişilerin ağızlarının kokması, sosyal ve özel hayatlarını da derinden etkiler. Uzun süre eğer kişilerde öksürük, baş ağrısı ve ağız kokusu gibi semptomlar söz konusu ise sinüzit teşhisi koyulabilir. Ağzın temizliğine ve sağlığına önem vermeyen kişiler ile birlikte aynı zamanda sigara, alkol ve sigara tüketen kişilerde çok daha yaygın bir ağız kokusu görülür. Bütün bunların yanı sıra boğaz enfeksiyonu olan, reflü ya da gastrit problemi olan kişilerde de sinüzitte ağız kokusu görülür. Sinüzitte ağız kokusu nasıl giderilir? sorusu da oldukça yaygın bir şekilde sorulmaktadır. 

Sinüzit ağız kokusu nasıl geçer? Sorusuna karşın birkaç farklı sinüzit tedavisi çeşidinden bahsedilebilir. Bunlar ise genel ifade ile şu şekildedir;

Medikal Tedavi

Sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarında, kişilerin muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Doktor tarafından sinüzit teşhisi koyulduktan sonra medikal ilaçların kullanılması mümkündür. Sinüzitten dolayı ağız kokusu yaşayan kişilere, sinüzit tedavisi için doktorları tarafından birtakım medikal ilaçlar verilir. Bu ilaçlar, üst solunum yollarında meydana gelen irinin vücut dışına atılmasını sağlar. Kronikleşmiş ve ağır sinüzit hastalarında meydana gelen iltihap, ilaçlar ile ortadan kaldırılamayabilir. Bu aşamada ise, endoskopik sinüs adı verilen cerrahi bir uygulama yapılır. Son derece basit ve kısa zamanda gerçekleştirilen bu sinüzit tedavisi ile birlikte kişilerdeki iltihapbaşarılı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Alternatif Yöntemler

Sinüzitten kaynaklanan ağız kokusu için en kesin çözüm ilaçlar ya da cerrahi operasyonlar olsa da, bitkisel yöntemler de bazı hastalarda oldukça etkili olabilir. Sinüsleriniz tıkalı ise ve bu durum geniz akıntısına neden oluyorsa, ağız kokusunun meydana gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu gibi durumlarda C vitamini ağırlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek etkili olabilir.

Sinüzit tedavisi kapsamında uzmana danışmak koşulu ile burun içerisine tuzlu su ya da deniz suyu çekilmesi de, sinüzitin etkilerinin hafifletilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu işlem ile birlikte sinüslerin meydana getirdiği enfeksiyon ve dolayısı ile bu koku da oldukça azalacaktır. Boğazda kuruluk olması ve kişide sürekli olarak devam eden geniz akıntısına karşın, buhar banyosu oldukça etkilidir. Buhar banyosunun ardından kişilerin bitki çayları içmeleri de genizlerini rahatlatma konusunda oldukça yardımcıdır.

Sinüziti Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için sağlıklarına her açıdan dikkat edilmesi gerekmektedir. Sinüzit hastalığı etkileri, kişilerin sosyal ve özel hayatlarını da derinden etkilemektedir. Bu hastalığın önlenmesi için uyulması gereken birtakım hususlar da söz konusudur. Bu hususlar ise şu şekildedir;

  • Yemek yedikten hemen 2 saat sonrasında diş, dil ve yanaklar fırçalanmalıdır.
  • Diş fırçası 2-3 ayda bir değiştirilmesi gerekirken aynı zamanda diş ipi kullanımının da yaygınlaştırılması gerekmektedir.
  • Düzenli olarak diş doktoruna gidilmeli ve diş taşı ya da diş çürükleri kontrol ettirilmelidir.
  • Sigara ya da alkol gibi ağız kokusu ile direkt ilişkili olan zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.
  • Ağzın temiz olunmasına ve yeterli miktarda su içilmesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Saç yıkandıktan sonra hangi mevsimde olunursa olsun, saçlar kurutulmadan dışarı çıkılmamalıdır.
  • Bol sebze ve meyve tüketilmeli, kişilerin protein ağırlıklı bir beslenme düzenine sahip olması gerekir.
Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar