Kronik Sinüzit Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Kronik sinüzit olması durumunda hasta ilaç tedavisine yanıt vermemesi sonucunda hastalara cerrahi müdahale ya da Balon Sinüsoplasti tedavisi uygulanmaktadır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik Sinüzit Tedavisi

Hastalarda meydana gelen sinüzit hastalığı oluşması durumunda akut ve kronik olarak iki türlü olarak ele alınacaktır. Akut sinüzit ilaçlarla tedavi edilerek iyileşme belirtileri görülmektedir. Fakat hastalarda kronik sinüzit hastalığının oluşması durumunda hastalarda sinüs kanallarının tıkanması sonucunda daralma meydana gelecek ve yeterli miktarda bu kanallara hava girişi sağlanamayacaktır. Bunun sonucunda hastalarda tedavi seçenekleri arasında antibiyotik tedavisi kullanılacaktır. Fakat hastaların antibiyotik tedavisine çoğunlukla yanıt vermemesi durumunda birçok hastanın geçmiş zaman içerisinde tedavisinin gerçekleşmesi gerekiyordu. Günümüzde tedavinin gerçekleşmesi için kronik sinüs tedavisinde cerrahi yöntemler dışında da birçok tedavi yönteminin hastaya uygulanması sonucunda iyileşme belirtileri ortaya çıkmaktadır. Kronik sinüzit hastalarının tedavisinde uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Antibiyotik tedavisi;
  • Cerrahi müdahale;
  • Balon Sinüsoplasti.

Hastalığın tedavisinde etkili olacak ve hastanın yaşam kalitesinde etkili olan yöntemlerin başında gelen tedavi sonucunda hastalarda iyileşme görülmektedir. Fakat kronik sinüzit hastalarının bir süre sonrasında tekrardan hastalığın oluşmasına neden olacaktır.

Bu sebeple de hangi müdahale yapılırsa yapılsın, hastada tekrardan nüks etmemesi için hastanın yaşam koşullarını değiştirmesi ve yaşamına dikkat etmesi gerekmektedir.

Kronik Sinüzit İlaç Tedavisi

Glukokortikoid Burun Spreyleri

Hastalarda meydana gelecek olan kronik sinüzit hastalığının tedavisinde etkili olan burun spreyleri tıkalı olan burnun açılmasında etkili olacaktır. İnflamasyon oluşması sonucunda bu durumu ortadan kaldırmak konusunda etkili olacaktır.

Glukokortikoidler

Steroid olarak adlandırılan ilaçlar grubunda olan bu ilaç anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır. Sinüslerin mukus üretimi konusunda etkisini azaltacak bir durum oluşacaktır. Poliplerin genişlemesine neden olacak bir durum ortaya çıktığı zaman poliplerin azalmasında etkili olacaktır. İlaçların yan etkileri oldukça az olduğundan sinüs boşluklarında oluşan tıkanmayı ortadan kaldırmak için doktor tarafından reçete edilir.

Antibiyotikler

Kronik sinüzit meydana gelmesi sonucunda hastalarda ortaya çıkacak olan sorunların oluşmasında enfeksiyon meydana geldiğinde ortaya çıkacak olan iltihaplanmanın azalmasında etkili olması için doktor reçete edeceği ilaçlar arasında antibiyotiklerde bulunmaktadır.

Montelukast

Oluşan iltihaplanmanın azalmasında etkili olan ve hastalarda polip genişlemesinde ve mukus üretimini azaltmasında etkili olan ilaç kronik sinüzit tedavisinde antibiyotik ilaçlar ile birlikte doktor tarafından tercih edilmesi sonucunda eczanelerden alınarak kullanılabilir.

Kronik Sinüzit Cerrahi Tedavisi

Kronik sinüzit hastalarında meydana gelecek olan belirtiler neticesinde hastanın yaşam kalitesinde düşme meydana gelecektir. Hastalığın tedavisinde etkili olan yöntemlerin başında cerrahi yöntem uygulansa da sinüs organının çıkartılmayacak olduğundan zaman içerisinde cerrahi müdahaleye rağmen hastalarda tekrardan kronik sinüzit meydana gelmesi görülmektedir.

Cerrahi müdahaleyi kulak burun boğaz hekimleri tarafından gerçekleştirilecek olan endoskopik yöntem adı verilen bir cerrahi müdahale uygulanarak hastanın tedavisi gerçekleşecektir. Genel anestezi altında gerçekleşecek olan bu tedavi işlemi için hastanın dudak ve damak kısmından birkaç santim büyüklüğünde bir kesi açılarak özel bir tıbbi cihaz yardımı ile sinüslere ulaşılması sonucunda hastaların sinüs kanallarında meydana gelen tıkanıklığa müdahale edilerek açılması gerekmektedir.

Hastanın daha sonradan tampon uygulanacak ve antibiyotik tedavisini olabilecek enfeksiyon gelişimine neden olacaktır.

Balon Sinüsoplasti

Son yıllarda kronik sinüzit hastalarının tedavisinde etkili olacak tedavi yöntemlerinden bir tanesi de Balon Sinüsoplasti olmaktadır. Bu işlem sinüs dokularına ve diğer dokuların zarar görmesini engelleyerek gerçekleşecek olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bu işlem sonucunda kanama olmayacağından tampon uygulaması da gerçekleşmemektedir. Tıkanan kanalların açılması için bir balon deliğin içerisine konulması sonucunda röntgen yardımı ile balın şişirilmesi sonucunda tıkanmış olan kanalların genişletilerek başarılı bir şekilde hastanın tedavisi gerçekleşmektedir. Balon Sinüsoplasti uygulamasının birçok avantajı bulunmaktadır.

Cerrahi yöntem uygulamasında oluşacak göz kanalının zedelenmesi ya da atardamarların zedelenmesi gibi bir sorunu ortadan kaldırmasını sağlayacaktır.

Ortalama olarak 20 dakika sürecek olan bu uygulama sonucunda cerrahi tedavi yönteminde uygulanacak olan komplikasyonların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Oluşacak komplikasyonların azalmasında etkili olacaktır. Hastanın ertesi gün içerisinde normal yaşantısına sıkıntısız bir şekilde dönecek ve hastanın ağrısının ya da sızıntısının da olmamasını sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemi 17 yaşından büyük olan çocuklara uygulanmaktadır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar