Kronik Sinüzit Hastalığını İyileştiren Bitkisel Kür Tarifleri

Kronik sinüzit yaşayan ve 12 haftadan uzun bir süre sinüsleri açılmayan kişilerin bitkisel tedavi sonucunda fayda görecekleri kürler ve kullanım şekilleri hakkında bilgi.

Papatya Buharı

 • 5 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 2 litre su.

Bir tencerenin içerisine 2 litre su konulur. Kronik sinüzit hastalarının kır papatyası kullanarak bu kürü yapmaları gerekmektedir. Suyun içerisine atacak olduğunuz 5 yemek kaşığı kurutulmuş kır papatyası 15 dakika boyunca kısık ateşte, tencerenin ağzı kapalı bir şekilde kaynatılması gerekmektedir. Kronik sinüzit hastalığı yaşamakta olan kişilerin, buharı yüzüne temas etmesi durumunda yüzünün yanmaması için bir havlu sarmaları ve ardından tencerenin kapağını açarak buharı solumaları sonucunda tıkalı olan sinüslerinin açılması söz konusu olacaktır. Kronik sinüsler açılana kadar gün içerisinde birkaç defa yapmalı ve buharı en az 3 dakika boyunca solumak gerekmektedir.

Nane Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş nane;
 • 2 su bardağı su.

Nane doğal bir mentol olmaktadır. Bu nedenle nane çayı yapmanız ya da nane buharında durmanız tıkalı olan sinüslerin açılmasını sağlayacaktır. Bunun için uygulayacak olduğunuz kürü yapabilmek için 2 yemek kaşığı kurutulmuş kuru naneye ve 2 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır. Sinüs nedeniyle boğazınızın da tahriş olacağı için nane çayı yapmanız sinüslerin açılmasını sağlayacaktır. 15 dakika boyunca kaynatılmalı ve daha sonra 5 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Kür günde bir defa akşamları içmeniz önerilmektedir.

Nane çayını 10 gün kullanmanız kronik sinüzit tedavisinde faydalı olacaktır.

Kalanşo Kürü

 • 1 yemek kaşığı kadar kalanşo çiçeği;
 • 1 su bardağı su.

Kalanşo bitkisinin faydaları sayesinde sinüzit hastalarının biriken mukus nedeniyle sinüs yollarının tıkanması, şişliğin oluşması ve tahriş olan boğazın hızla iyileşmesi mümkün olmaktadır. Bunun için 1 yemek kaşığı kadar Kalanşo çiçeklerini kullanmanız ve 1 su bardağı da su kullanmanız gerekmektedir. Suyun içerisine atacak olduğunuz çiçekler 10 dakika boyunca kaynatılır. Bitkinin çiçeklerinde bulunan asitler sayesinde rejenerasyonu azaltma konusunda faydalı olacak ve burunun açılmasını da hızlandıracaktır. Günde iki defa içmeniz ve sinüsleriniz açılana kadar bu kürü uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Akdeniz Defnesi Kürü

 • 15 gram Akdeniz defnesi;
 • 1 su bardağı su.

Akdeniz defnesi tıkalı olan ve kronik sinüzit sorunu yaşamakta olan kişilerin sağlığına tekrardan kavuşmalarını sağlayacak olan bir bitki olmaktadır. Bunun için defne yağı da birkaç damla burnunuza damlatacağınız gibi aynı zamanda da defne çayı yaparak da tahriş olmuş boğazınızın iyileşmesini sağlayacaksınız. Özellikle de sinüs sonucunda geniz akıntısı ve ses kısıklığı olan kişilerin hızla iyileşmesini sağlayacak olan kürün yapımı için 15 gram defne yaprağı 1 su bardağı suyun içerisinde kaynatıldıktan sonra 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Daha sonradan süzülüp günde 2 bardak içmeniz hastalığınızın tedavisinde çok etkili olacaktır.

Sarımsak ve Elma Sirkesi Kürü

 • 5 diş sarımsak;
 • 1 su bardağı elma sirkesi;
 • 2 su bardağı su.

Tıkalı olan sinüsleri açmak için kullanacağınız sarımsak ve elma sirkesinden yapacak olduğunuz kür için 5 diş sarımsak ve 1 su bardağı elma sirkesi ve 2 su bardağı klorsuz suya ihtiyacınız olacaktır. Bir tencerenin içerisine koyacağınız su ve elma sirkesinin üzerine 5 diş sarımsak kabukları soyulduktan sonra suyun içerisine atılır. Tencerenin ağzı kapatılır ve 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Ardından sinüsleri tıkalı olan kişi başına bir havlu örter ve 5 dakika boyunca bu kaynayan karışımın buharını soluması gerekmektedir. Bu işlemi kronik sinüs tedavisinde iyileşene kadar her gün uygulamanız sinüslerin hızlı bir şekilde açılmasını sağlayacaktır.

Bitkisel Çay

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 1 yemek kaşığı adaçayı;
 • 1 yemek kaşığı civanperçemi;
 • 5 damla okaliptüs yağı;
 • Yarım litre su.

Yarım litre suyun içerisine bütün şifalı otlar ve okaliptüs yağı damlatılarak 20 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Kronik sinüzit ve akut sinüzit problemi olan kişilerin hastalığın tedavisinde faydalı olacak olan ve iyileşme belirtileri gösterecek bu kür için yaptığınız suyun yarısını sabah kalan yarısını ise akşam yemeklerinden sonra içmeniz boğaz ağrısı ve tıkalı olan sinüslerin açılmasını sağlayacaktır. Bu kür kronik sinüzit tedavisi boyunca her gün yapılmalıdır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar