Kronik sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik sinüzit belirtileri arasında 3 aydan uzun süren burun tıkanıklığı meydana gelmesi sonucunda ilaç tedavisi eğer ki başarılı olmazsa cerrahi müdahale ile tedavisi yapılmalıdır.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit olması sinüzitin belirtilerinin uzun sürdüğü daha çok 3 aydan uzun süreli sinüzit belirtilerinin olması durumunda kronik sinüzit tanısı konulmaktadır. En Sinüsler yüz bölgesinde bulunan ve sağlıklı insanlarda mukus üreten içi hava dolu olan boşluklar olmaktadır. Bu boşluklar burun kanalına açılmaktadır. Sinüsler içerisinde salgılar burun kanalları tarafından akmaması durumunda ve tıkanıklık meydana gelmesi sonucunda ve bu tıkanıklığın 3 aydan daha uzun sürdüğü, burun tıkanıklığının yanında bir de geniz akıntısı görülmesi sonucunda 3 aydan daha uzun sürmesi sonucunda kronik sinüzit tanısı konulmaktadır.

Sinüzit oluşmasına neden olan daha çok bağışıklık sisteminin zayıflaması, üst solunum yollarının enfeksiyon kapması sonucunda meydana geleceği gibi kronik sinüzit oluşmasına neden olan en önemli etkenler arasında burun kemiğinin eğik olması, sinüs anatomisinin bozulması, burunda et olması, geniz eti olması, sinüs tümörleri gibi durumlar ve alerjik sorunlar sonucunda kronik sinüzit meydana gelecektir. Sinüzit sanıldığının aksine baş ağrısı çok fazla yapmamaktadır. Sinüslerin tıkanması sonucunda daha çok şu belirtiler ortaya çıkacaktır.

 • Sinüslerin olduğu bölgede yoğun basınç hissi;
 • Sürekli olarak burun tıkanıklığı;
 • Ses kısıklığı;
 • Öksürük;
 • Ağız kokusu;
 • Koku alamama;
 • Yiyeceklerin tadını alamama;
 • Boğaz ağrısı;
 • Genizden koyu renkli akıntı olması;
 • Burundan yeşil renkte akıntı gelmesi;
 • Ateş;
 • Halsizlik;
 • İştahsızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Adaptasyon sorunu;
 • Kusma.

Sinüzit daha çok kış mevsiminde görülürken, kronik sinüzit olması her mevsimde görülebilir. Aniden başlayan burun akıntısı, geniz akıntısının olması ve yüz bölgesinde meydana gelecek olan basınç kronik sinüzit başlangıcı olarak bilinmekte ve 3 aydan daha uzun sürmesi sonucunda tanısı konulmaktadır.

Sinüzit belirtileri arasında sıklıkla kronik sinüzit yaşamakta olan kişilerin özellikle de sigara kullanması sonucunda meydana gelecek olan öksürük ve ağız kokusu sıklıkla rastlanılan bir sorun olmaktadır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzit için alınacak önlemler arasında hastanın sigara kullanmaması ve kirli hava ortamlarında bulunmaması gerekmektedir. Glukokortikoid burun spreyleri hastaya reçete edilerek hastanın burun tıkanıklığının açılması ve Glukokortikoid haplar verilerek hastanın oral yolla kullanacak olduğu ilaçlar sonucunda inflamasyonun son bulması hedeflenmektedir. Antibiyotik uygulanması her kronik sinüzit problemi yaşamakta olan hastanın en az 3 hafta boyunca tüketmesi ve eğer ki hastanın iyileşmemesi durumlarda ise Montelukast ilaçlar reçete edilerek tedavisine devam edilecektir. Bu durumda da iyileşme olmaması sonucunda ameliyat yapılarak tıkalı olan sinüs kanallarının açılması hedeflenecektir.

Sinüzit belirtileri yaşamakta olan bir hastanın 3 aydan uzun süreli yukarıda yazmış olduğumuz belirtileri yaşaması sonucunda geniz eti ya da burun etinin olması sonucunda, sigara kullanması neticesinde burun tıkanıklığı ve kronik sinüzit meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Anatomik yapısı olarak bozukluk olan ve burun kemiğinde eğriliğin olması ya da sinüslerin anatomik yapısının bozuk olması sonucunda meydana gelecektir. Bu durumda hastaya kronik sinüzit belirtileri sonucunda tanısının konulması neticesinde en az 3 hafta sürecek olan antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. İlk olarak kronik sinüzit için ilaç tedavisinin uygulanması söz konusu olacak ve bu durumlarda cerrahi tedaviden öncesinde hastanın sinüsleri ilaç tedavisi ile iyileştirilmesi söz konusu olacaktır. Eğer ki iyileşmeyen sinüs sorunları olan hastanın cerrahi yönden tedavisi gerçekleşecektir. Hastalığın tomografi ya da radyolojik olarak görüntülemesi yapılacak ve mukozal kalınlaşma tespit etmesi sonucunda sinüs kanallarının tıkanması kesinleşmiş olması durumunda hastaya endoskopik sinüs cerrahisi uygulanacaktır. Cerrahi yöntem uygulanarak hastanın tedavi edilmesi sonucunda %90 oranında başarı sağlanmaktadır.

Cerrahi yönden ameliyatı kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılacaktır. Ameliyat daha çok sinüs drenaj sisteminde zorluk olması ve burun tıkanıklığının iyileşmemesi durumunda ilaç tedavisi ile poliplerin küçülmesi hedeflenmektedir. Bu durumda polipler küçülmezse cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir. Bunun amacı sinüsleri tıkamış olan mukusun açılması ve poliplerin temizlenmesi sinüs kanallarının tekrardan açılması hedeflenmektedir. Ayrıca alerjik fungal rinosinüzit yaşamakta olan hastanın tedavisinin de kronik sinüzit ile aynı şekilde olacağı ve belirtilerin uzun sürecek olması nedeniyle hastanın ameliyat yöntemi kullanılarak tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ciddi olarak septum deviasyonu yaşamakta olan hastalarda meydana gelecek olan burun tıkanıklığı sonucunda hastanın iyileşmesi ve kronik sinüzit belirtileri yaşamaması için ameliyatı söz konusu olur. 

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar