Kronik Sinüzit Ameliyat Aşamaları ve Sonrasında Riskleri

Sürekli olarak geniz akıntısı ve ağrısının olması durumunda tıkalı olan sinüslerin açılması için uygulanacak ameliyat türünün endoskopik kronik sinüs ameliyatı olmaktadır.

Kronik Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit Ameliyatı

Sinüslerin kronik bir hal alması durumunda 3 aydan daha uzun sürecek olan bir geniz akıntısının oluşması ve uygulanacak olan sinüzit tedavisine rağmen hastalarda iyileşme olmaması durumunda iltihaplı olan sinüslerden dolayı sarı ya da yeşil renkte olan burun akıntısı gelebilir. Bu durum sık sık burun tıkanıklığının meydana gelmesi ile sonuçlanacaktır. Hastalarda baş kısmında ve yüz ağrısının oluşmasına neden olur. Bunun neticesinde de sinüzit ameliyatını kulak burun boğaz doktorunun tanısını koymak için bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi neticesinde tıkalı olan sinüs kanallarının tanısı konulacaktır.

Sinüzit Ameliyat Öncesi

Hastaların sürekli olarak geniz akıntısı ya da geçmeyen baş ve yüz bölgesinde oluşacak ağrı sonucunda sinüzit ameliyatı olmasına karar verilmesi durumunda hastanın ilk olarak genel anestezi altında yapılacak olan bu ameliyat türü olduğundan bir gece öncesinde aç kalması gerekiyor. Ameliyat esnasında midesinde bulunan sıvı ya da yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını engellemek amacıyla aç kalması gerekiyor. Hastanın ameliyat öncesinde hemşire tarafından damar yolu açılacaktır. Doktor tarafından gerekli görmesi halinde hastaya ilaçlar verilir. Hastanın özel ameliyat kıyafeti giymesi sonucunda hastane personeli ile birlikte ameliyathaneye indirilecektir.

Burada ilk olarak ameliyatı yapan cerrahtan önce anestezi ekibi ile karşılaşılacak ve hastaya verilecek olan anestezi ile hasta uyutulur.

Ameliyat Aşamaları

Hastalarda oluşan kronik sinüzit ameliyatının kulak burun boğaz doktorları tarafından gerçekleşecektir. Bu ameliyatın çok dikkat gerektiren bir ameliyat türü olmaktadır. Sinüs boşluklarında oluşan ve sinüs kanallarında oluşan kemiklerin çok ince olması nedeniyle hastanın endoskopik yöntem uygulanarak gerçekleşecektir. Endoskopik yöntem sayesinde sinüslerin tekrardan fonksiyonlarına kavuşması sağlanacaktır. Hastalara verilecek olan genel anestezi altında gerçekleşecektir. Navigasyon sistemleri kullanılacak ve kafa tabanı altında meydana gelecektir.

Ameliyatın süresinin 45 dakika ile 1.30 saat arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Hastanın sinüslerine bir kamera yardımıyla ulaşılacaktır. Operasyon başarılı olması için çok dikkatli olunması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında dikiş atılmadan önce hastanın sinüslerine tamponlar konulması gerekmektedir. Hastanın operasyon sonrasında hastanede yatması ve daha sonrasında da pansumanlarına çok özen göstermesi gerekmektedir.

Kronik sinüzit ameliyatında endoskopik cerrah bozulmuş olan sinüs fonksiyonlarının düzelmesinde etkili olacak olan bir ameliyat türü olacak ve mikro cerrahi yöntem ile gerçekleşecektir.

Sinüzit Ameliyat Sonrası İyileşme

Hastalarda kronik sinüzit olması durumunda sonrasında iyileşme süresinde dinlenmesi çok önemli olacak ve hastanın sağlığı açısından ziyaretçi kabul etmemesi gerekmektedir. Hasta düz bir şekilde yatmamalı ve hastanın her zaman 20 derecelik bir pozisyonda uyuması gerekmektedir. Kronik sinüzit sonrasında hastanın bir gece hastanede kalması gerekmektedir. Hastanın şunlara dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Ağır kaldırmaması;
 • Dinlenmesi;
 • Efor harcamaması;
 • Eğilmemesi;
 • Sümkürmemeli.

Hastaların aşırı hareket etmesi durumunda tansiyonunun yükselmesine neden olacak durumlar oluşabilir. Ayrıca hastalarda antibiyotik kullanımı ameliyat sonrasında enfeksiyon kapmaması için çok önemli olacaktır. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün hastanın ağrısının olması söz konusu olacaktır. Ağrı içinde doktor tarafından ağrı kesici önerilecektir. Hastalarda tampon uygulanacaktır. Bunun neticesinde de hastalarda sinsi bir ağrının görülmesi söz konusu olur.

Bunun neticesinde parasetamol etkili ilaçlar kullanmasıdır. Hastanın rahatlaması için burnunu temizlemek için spreyler kullanmalı ve sigara içiminden uzak durması gerekiyor.

Sinüzit Ameliyat Riskleri

Kronik sinüzit ameliyatı olanlarda bir takım riskler meydana gelecektir. Bu ameliyat risklerinin arasında her ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek olan enfeksiyon nadiren de olsa görülebilir. Hastaya bu nedenle gerek hastane de kalış süresi içerisinde gerek hastane sonrası evinde hijyenine dikkat ederek antibiyotik tedavisine dikkat etmesi gerekmektedir. Ortaya çıkabilecek olan kronik sinüzit ameliyatı olanlarda şu belirtiler ortaya çıkması beklenmektedir:

 • Göz yaşı kanalının zarar görmesi;
 • Sinirlerin zedelenmesi;
 • Beyne kan taşıyan damarların etkilenmesi;
 • Görme sorununun olması;
 • Burun kanaması;
 • Yüz bölgesinde şişlik olması;
 • Kemiklerin kırılması;
 • Atardamarlarda sorun oluşması.

Hastaların kronik sinüzit ameliyat olması halinde endoskopik cerrahi tedavisi sonrasında riskler arasında sıklıkla hastalarda burun kanaması görülmektedir. Bu kişilerin enfeksiyon olması beklenir. Endoskopik cerrahi sonrasında hastaların göz çevresi bölgesinde şişlik oluşması ve sonrasında morarma meydana gelecektir. Gözlerde kanamanın oluşmasına neden olur. Bazı kişilerde omurilik sıvısının kaçağı oluşmasına neden olur.

Hastalarda kronik sinüzit ameliyatı olsalar da asla endoskopik sinüzit ameliyatı içerisinde sinüs organı çıkartılmayacaktır. Bu nedenle de hava kirliliğinin olması gibi durumlar sonucunda kronik sinüzit tekrarlama riski de bulunmaktadır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar