Sinüzit Tedavisinde Kırlangıç Otu ve Diğer Doğal Çözümler

Sinüslerde meydana gelen tıkanma ile birlikte oluşacak semptomların tedavisinde etkili olan kırlangıç otu ve diğer doğal çözümler ile tedavisini gerçekleştirebilirsiniz.

Sinüzit Tedavisinde Kırlangıç Otu

 • 1 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram su.

Sinüs boşluklarının iltihaplanarak tıkanması ile birlikte sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu durumda kişinin semptomları gelişecek ve rahatsızlık yaşayacaklardır. Sinüzit iltihabının yoğun olması ile birlikte öksürük, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler oluşacaktır. Bu durum karşısında kişilerde doğal yollarla tedavisinin gerçekleşmesini istedikleri zamanlarda kırlangıç otu ile elde edecekleri bitki çayının içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için elde edecek olduğunuz suyu yapabilmek için aktarlardan satın alacak olduğunuz kurutulmuş kırlangıç otu 1 su bardağı suyun içerisine konularak 10 dakika kaynatılmalı ve 10 dakika boyunca su ılık hale gelmesi beklenmelidir. Suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Süzme işlemi gerçekleşmesi sonrasında içerisine bal ilave edilerek tatlandırmış olursunuz. Sinüzit hastalığının semptomları iyileşene kadar her gün günde iki defa içmeniz iltihabın kurumasında etkili olacaktır. Oluşan iltihabın yok olmasında doğal antibiyotik etkisi olan bu çayı düzenli içmek fayda edecektir.

Sinüzit tedavisinde etkili olan kırlangıç otu çayını yaparken aç karnına içmeniz ve içerisine tatlandırıcı ya da şeker koymak yerine organik bal ilave ederek tatlandırmalısınız.

Sinüzit Tıkalı Burun Kırlangıç Otu Tedavisi

 • 2 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • 1 çay bardağı su.

Sinüslerin tıkalı olmasıyla birlikte ortaya çıkan burun tıkanıklığı kişilerde solunum problemlerinin olmasında etkili olacaktır. Kırlangıç otu suyu yapılarak buruna damlatılması ile birlikte burun tıkanıklığı açılacak ve kişilerde solunum problemleri de önlenmiş olacaktır. Sinüs kanallarının ağzının tıkanması ile birlikte oluşan burun tıkanıklığı geçirmek amacıyla sinüzit hastalarının kırlangıç otu ile yapacakları suyun burunlarına damlatması ile birlikte kısa süre içerisinde tıkanıklık geçecektir. Bu işlemi sinüzit hastalığı devam ettiği süre içerisinde her tıkanıklık olduğunda günde dört beş defa uygulamaları tavsiye edilmektedir.

2 yemek kaşığı miktarında kırlangıç otu kurusunun 1 çay bardağı dolusu suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Ocağın altı kapatılmadan 10 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Sonrasında süzme işlemi yapılır. İçerisinde kırlangıç otu bitkisinin hiçbir parçası kalmamalıdır.

Tıkanıklık yaşanması durumunda sadece suyu birkaç damla başınızı geriye doğru yaslayarak burun deliklerine damlatmanız gerekmektedir.

Sinüzit Geniz Akıntısı Kırlangıç Otu Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • 1 yemek kaşığı tuz;
 • 1 su bardağı su.

Sinüzit hastalığının belirtileri arasında sıklıkla geniz akıntısı meydana gelir. Bu geniz akıntısı olması ile birlikte boğaz ağrısı, öksürük ve ses tellerinin etkilenmesi sık sık görülmektedir. Bu durumda kişilerde geniz akıntısının boğazı ve ses tellerini tahriş etmemesi için kırlangıç otu ile birlikte yapacak olduğunuz kür tavsiye edilmektedir. Kırlangıç otu içerisinde doğal antibiyotik içeren maddelerin olması ile birlikte kişilerde ortaya çıkan sinüzit sonucunda geniz akıntısı için kırlangıç otu ve tuz karışımı ile yapacak olduğunuz su ile ağız gargarası yapmanız önerilmektedir.

200 gram suyun içerisine 1 yemek kaşığı tuz konularak, aktarlardan satın alacak olduğunuz kurutulmuş kırlangıç otundan 1 yemek kaşığı miktarında konularak 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Suyun soğuması beklenir. Süzme işlemi yapılarak, suyun içerisinde bulunan kırlangıç otu süzülür. Bu elde edilen suyun günde 3 defa gargara yapılarak geniz akıntısının iyileşmesi sağlanır.

Sinüzit Ağrısı İçin Kırlangıç Otu Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron;
 • 1 yemek kaşığı papatya;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Sinüzit sonucunda ağrı çok görülen semptomlar arasında olmasa da sıklıkla yüz bölgesinde basınç hissi oluşması sıklıkla kişilerin yaşadığı sıkıntılar arasında olmaktadır. Bu durum kişilerin rahatsızlık duymasına neden olacak ve sıklıkla gözlerine vuran bir ağrı ortaya çıkacaktır. Sinüsleri sık sık tıkanan kişilerin evlerinde bitkisel çay yaparak oluşacak basınç ve ağrı hissinin ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Aktarlardan satın alacak olduğunuz kurutulmuş kırlangıç otu, kurutulmuş sarı kantaron ve kurutulmuş kır papatyası 1.5 su bardağı suyun içerisine konularak kaynatın. 10 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında demlenmeli ve süzme işlemi sonrasında suyun ılık olduğu zaman içerisine bal ilave edilerek içilmelidir. Bu bitki çayını günde bir defa içmeniz sinüs tıkanıklığı sonucunda ortaya çıkan ağrının ve basınç hissinin yok olmasında etkili olacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar