Kalanchoe Çiçeği ile Sinüzit Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalanchoe yeni yeni Türkiye’de yaygınlaşan bitkilerden biri. Özellikle yaz kış yeşil yaprakları ile çiçek sevenlerin gönlüne taht kurmayı başardı. Bunun yanı sıra sinüzite de iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Kalanchoe (Kalanşo) Çiçeği Özellikleri 

Kalanchoe Çiçeği ve Sinüzit

Ana vatanı Madagaskar olan Kalanchoe çiçeği yaklaşık 125 farklı türden oluşmaktadır. 1971 yılında Rusya tarafından uzaya gönderilecek ilk bitkiler arasında sayılan bu çiçek İngiliz kraliyet bahçıvanlık ödülünün de sahibidir. Türkiye’de ise hem zor şartlara karşı dayanıklılığı hem de uzun süre solmayan çiçekleri ile birçok çiçek severin kalbine taht kurmuştur. 

Kalanchoe çiçeğinin doğrudan kullanımda toksik etkileri olmakla birlikte Kalanchoe Pinnata türü Güney Karayipler’de  geleneksel tıp içinde kendine yer bulmuş ve sinüzit, romatizma, hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. 

Bitkinin içerdiği özler ve tıpta kullanımı alanında çalışmalar hala devam etmekte olup enfeksiyon öldürücü ve sakinleştirici özellikleri olduğu bilinmektedir. Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan bir bitki olduğu için sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü 124 farklı türü olan bu çiçeğin sadece Kalanchoe Pinnata türü tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Herhangi bir çiçekçiden türünü bilmeden alacağınız bir Kalanchoe yanlış bir tıbbi kullanımda zehirlenmeye neden olabilir. 

Sinüzitte Kullanımı 

Sinüzit, sinüs boşluklarında iltihaplanma sonucu gelişen, burun akıntısı, ateş, genel halsizlik, baş ve yanak ağrısı ile gribe benzeyen bir geniz yolu enfeksiyonudur. 12 haftadan uzun sürmesi halinde ise kronik olarak adlandırılır ve kişi iyileştiğini zannetse bile özellikle mevsim geçişlerinde yeniden ortaya çıkabilir. Sinüzit tedavisi için Kulak, Burun ve Boğaz bölümünden uzman bir doktorla görüşerek sizin için en uygun tedavi yöntemini öğrenebilirsiniz. Sigara kullanımı, burunda polip oluşumu, kirli hava, kistik fibroz, astım ve bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar sinüzit için risk faktörleri olarak sayılabilir. Bu durumun tedavisinde genellikle antibiyotik ilaçlar kullanılmakla birlikte halk arasında yaygın olarak kullanılan bazı bitkisel çözüm yolları da bulunmaktadır. Özellikle farklı bitkiler ile hazırlanan buhar banyosu sıklıkla tavsiye edilir. Kalanchoe Pinnata çiçeği de sinüzit tedavisi amacıyla Karayipler’de ve son yıllarda ülkemizde de  buhar banyosu ve burun damlası olarak kullanılmaktadır. Kalanchoe çiçeğinin içerdiği asitler mukusun parçalanmasını ve vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırmaktadır. 

Buhar Banyosu Uygulama

Buhar Banyosu 

 • 1 bardak kaynamış su içine 1 yemek kaşığı kadar Kalanchoe Pinnata çiçeği ekleyin. 
 • Eklediğiniz çiçekleri yaklaşık 10 dakika kadar kaynatmaya devam edin. 
 • Daha sonra  kaynattığınız suyu güvenli bir bölgeye alın.
 • Yüzünüzü yakmayacak bir şekilde ve dik olarak oturun. 
 • Başınızın üzerine çadır gibi bir havlu açarak buharın etkisini arttırabilirsiniz. 
 • Yaklaşık 20 dakika işleme devam edin. 

Başlangıçta burun akıntısı artabilir. Bu normal bir süreçtir. Mümkün olduğu kadar iltihaplı akıntıyı temizlemeye çalışın. Bu işlemi günde 2 defa tekrar edin. 

Ayrıca, buhar banyosu için Kalanchoe Pinnata yerine ıhlamur, nane, kekik, okaliptüs, melisa gibi bitkileri de kullanabilirsiniz.  

Kalanchoe Pinnata ile Burun Damlası 

Kalanchoe Burun Damlası

 • 3 Kalanchoe Pinnata yaprağı ve 3 Aloe vera yaprağı alın. 
 • Yaprakların taze ve etli olmasına özen gösterin. 
 • Daha sonra Kalanchoe ve Aloe vera yapraklarını keserek içindeki jel tabakayı tahta kaşıkla alın. 
 • İyice karıştırdıktan sonra bir tülbentten geçirerek yaprak içlerinin suyunu süzün. 
 • Elde ettiğiniz bu suyun içine 1 tutam deniz tuzu ilave ederek iyice karıştırın. 
 • Tuz iyice eridikten sonra son olarak 1 tatlı kaşığı bal ilave edin. 

Eczanelerde satılan boş nazal spreylerden alarak ya da küçük bir damlalıkla günde 3 defa ve her seferinde bir burun deliğine 1 damla olacak şekilde kullanın. 

Bu burun damlası, iltihapla savaşmaya yardımcı olurken ayrıca immün sistemi uyarmayı sağlar. Uygulama sonrası burun akıntınız oldukça sümkürmeye ve iltihabı dışarı atmaya çalışın.  

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kalanchoe Pinnata sadece topikal kullanımlarda etkilidir. Bilinçsiz kullanımda zehirlenmelere neden olur. 
 • Burun damlası yapımında sofralık yemek tuzu kullanmayın. 
 • 4 haftadan uzun süren sinüzit şikayetleriniz için geç olmadan uzman bir doktora görünün. 
 • Evdeki uygulamalar sırasında kullandığınız eşyaların hijyenine dikkat edin. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bakteriyel enfeksiyonu dışarı atmak için günde 8 bardak su için. 
 • Çorba, yeşil çay, papatya, kekik, nane ve ıhlamur rahatlamanıza yardımcı olur. 
 • Stres ve uykusuzluk sinüziti tetikleyerek kötüleşmesine yol açabilir. 
 • Sigara kullanmak semptomların daha da kötüleşmesine neden olabilir. 

 

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar