Gebelikte Sinüzit Nedir, Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

Gebelik sürecinde sinüzit hastalığı yaşayan anne adaylarının antibiyotik ya da farklı bir ilaç kullanmadan önce tedavi için mutlaka uzman doktora başvurması gerekir.

Gebelik ve Sinüzit

Gebelikte Sinüzit Hastalığı

Geblik esnasında sinüzit oluşumu birçok kadının karşı karşıya kaldığı hastalıklar içinde yer alır. Bu sorunun meydana gelmesindeki en büyük etken hormonlardır. Doktorlar hayati bir hamilelik hormonu olan progesteronun, gebelikler sırasında kadınların yakaladığı sinüs enfeksiyonlarından sorumlu olduğunu düşünmektedir.  Progesteron sinüslerin astarlarının şişmesine neden olur. Progesteron hamilelik sırasında sinüs baş ağrısının da sorumlu suçludur.

Sinüsler gözleri, alını ve yanakları çevreleyen küçük hava cepleridir. Bu ceplerin astarları doğal olarak küçük kanallardan dışarı sızan mukus oluşturur. Bu astarlar şiştiği zamana (progesteron sayesinde), mukus süzülmez. Bu tıkanmalar sinüzit olarak da bilinen bir enfeksiyona neden olabilir. Sinüs enfeksiyonu hormonlar dışında başka faktörlerden de kaynaklanır. Gebelik riniti, sinüzite yol açabilen tıkalı bir burunu ortaya çıkartabilir. Hamilelerde antibiyotik ve bazı ilaçların kullanımı bebek ile anneye zarar oluşturacağı için reçete edilmez. Bunun yerine bitkisel ürünlerin kullanımı daha çok tercih edilir.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit ile ilişkili yaygın belirtiler arasında;

 • Burundan gelen yeşil veya sarı akıntı
 • Yüzdeki basınç
 • Burundan nefes almakta zorluk
 • Kötü bir öksürük
 • Tat ve koku kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kulak ağrıları
 • Yorgunluk
 •  Aşırı yorgunluk

Sinüzitin meydana getirmiş olduğu enfeksiyonlar ve semptomlar bebekler üzerinde herhangi bir soruna neden olmaz. Bu sorun ile karşı karşıya kalan anne adaylarının kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerekir. Ayrıca hastalığa sahip olan kişilerin mutlaka bebeklerin sağlığını korumak için anne adayının düzenli uzman doktor kontrollerine gitmesi, beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Sinüzit ağrısına çözüm arayan birçok kadın gebelik sırasında sinüs ilaçları almanın güvenli olup olmadığı düşünür. Özellikle antibiyotik kullanımı bu süreçte yapılmamalıdır. Yani anne adayı antibiyotik ya da farklı ilaçları zarar meydana getireceği için uzmana sormadan kesinlikle kullanmamalıdır. Doğum uzmanı hem anne adayı hem de bebek için güvenli bir tedavi önerebilir. Kullanılacak olan ilaçların çoğu gebelikte kullanım için güvenli olmayan fenilefrin olarak bilinen bir dekonjestan içerir. Bundan dolayı da bitkisel uygulamalar tercih edilmelidir. Bitkisel uygulamaları da kullanmadan önce anne adayı mutlaka uzman doktorunun görüşünü alması gerekir.

Bitkisel Tedavi

Burun İrrigasyonu

Sinüs enfeksiyonunu temizlemenin ve tıkanmış mukusu temizlemenin mükemmel bir yoludur. Tuzlu su çözeltisi veya kaynamış suda seyreltilmiş tuz kullanıldığından tedavi kapsamında emin olmak gerekir. Bunun için sprey şişelere konulan çözeltiler kullanılmalıdır. Önemli olan burun kanallarında temizliğinde sağlanmasıdır. Bunun içinde burun nefes almadan uygulama yapılması gerekir. Kullanılacak olan sprey şişenin sterilize edildiğinden ve nazal geçişlere dökülmesinin kolay olduğundan emin olmak uygulamayı basit bir hale getirir. Ayrıca düzenli şekilde her gün işlemin yapılması etkili çözüm için gereklidir. Nazal irrigasyonu gerçekleştirmek için bir burun deliğine hazırlanan su püskürtülür ve suyun diğer tarafa akmasına izin verilir. Ağıza girebilir, bu durumda tükürmek gerekir. Burundan üfleme yapılarak uygulama bitirilmelidir. Burun irrigasyonu için;

 • Bir su bardağı ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek eritilir. Soğuduktan sonra kullanılır.
 • Ayrıca bu ürünleri uzman doktorlar reçete ettiğinde eczanelerden de satın almak mümkündür.

Tuzlu spreyler, mukusun kırılması ve sinüs enfeksiyonunun giderilmesine destek olmak için de harikadır. Hamile kadınların kullanması için % 100 doğal ve güvenli bir sprey seçimi yapılır. Ayrıca bu uygulama geniz sorunlarından da kurtulmaya yararlıdır.

Buhar Soluma

Var olan sıkışıklığı kırmak için gerçekten etkili olan bir uygulamada buhar inhalasyonudur. İşlemi yapmak için;

 • Yüz bölgesi kaynamış ve altı kapanmış olan tencerenin üzerine getirilir.
 • Bir çadır oluşturmak için baş üzerine bir havlu koyulmalıdır. Buharlı tencereye  fazla yaklaşmamaya dikkat ederek 5 ile 10 dakika kadar soluma yapılması gerekir.
 • Alırı yaklaşmak yüz bölgesinde yanığa sebep olabilir.
 • Buhar solunum yollarının açılmasını sağlayacak, nefes almayı kolaylaştıracak ve mukusu anne adayının vücudundan uzaklaştıracaktır.

Sıcak Banyo

Buhar inhalasyonu gibi, sıcak banyo havayollarını açmaya yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında her zaman faydalı olan bu uygulama anne adayı için oldukça kolay bir rahatlama sağlar. Düzenli olarak her gün sıcak banyo yapılmalıdır. Banyonun kapısının kapatılması ve buharın içe çekilmesi de gerekir.

Dinlenme ve Uyku

Sinüslerdeki enfeksiyon sorunu ile uğraşan anne adaylarının vücuduna dinlenme molaları vermesi gerekir. İyileşme için gereken uyku kesinlikle alınmalıdır. Dinlenmek ve uyumak bebeğin büyümesi ile sağlığı için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Zaten hastalığın tedavisi için ve gebelik dönemi boyunca uzman doktor kontrolü dışında yapılacak olan her türlü uygulama konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar