Sinüzit Sorununa Elma Sirkesi Çözümü ve Faydaları

Sinüzit sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler evde bulunan doğal sirke ile kısa sürede etkili şekilde tedavi yapabilirler. Tedavisi için adımlar tek tek takip edilmelidir.

Sinüzit ve Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Tedavisi İle Sinüzit

Doğal olan elma sirkesinin sinüzit konusunda faydaları saymakla bitmez. Etkili olan bu ürünün kesinlikle doğal olması gerekir. Faydaları arasında;

 • Enfeksiyonun kronikleşmesini önler, mikroplarla savaşır, yüksek asidik içeriğe sahiptir ve antiseptiktir.  Sirkenin kullanımı bakteri oluşumunu sürdürmesini engelleyebileceği anlamına gelmektedir. Kişinin daha da ciddi bir enfeksiyona yakalanmasının önüne geçer.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengindir, niasin, biyotin, folik asit, pantotenik asit, vitaminler B1, B2, B6 ve C vitamini içerir. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum mineraller de içeriğinde bulunur. Tüm bunlar bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan desteği verir. Bu sayede sinüs enfeksiyonu ile daha iyi savaşılır. Hatta daha kolay nefes almak için sinüs boşluklarınızı temizlemekte mümkündür. Birçok ülke bu faydalardan dolayı yüzyıllardır sirkeyi kullanmaktadır.
 • Doğal bir antihistamin, histaminlerin üretimini ve salınmasını önler. Vücudun zarar görmesini önlemek için histaminler bağışıklık sistemi tarafından serbest bırakılır. Sinüs enfeksiyonu olduğunda, histaminler daha fazla mukus ortaya çıkartır. Ancak çok fazla şey hissedildiğinde hissedilen rahatsızlık da nefes almakta zorluk çekmeye neden olabilir. Sirke bakterilerin büyümesini engeller, bu sayede vücudun histaminleri üretmesine gerek kalmaz, aynı zamanda nefes almayı zorlaştıran aşırı sümüklerden de kurtulmaya destek sağlar.

Adım Adım Etkili Karışımlar

Durulama

Bu yöntem sinüs boşluğunu temizleyerek rahatlama sağlamaktadır. Elma sirkesinin antifungal, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sinüs enfeksiyonunu daha iyi bir şekilde tedavi etmeye olanak sağlar. Güçlü ve şaşırtıcı durulama, burun pasajını ve boşluklardaki birikmiş mukusu temizler. 

Malzemeler

 • 2 y.kaşığı sirke
 • 1 su bardağı sıcak su

Talimatlar

Bir bardak sıcak suyun içine 2 y.kaşığı sirkenin eklemesi yapılır. Bir kaşık yardımı le alınan su burun deliğinden içeriye çekilir. Bu esnada baş bölgesi eğilir. Hazırlanan çözeltinin burnun arkasından aşağıya ve boğazından aşağı inmesine izin verilmelidir. Ardından gelen akıntıyı tükürmek gerekir. En iyi sonucu elde etmek adına düzenli şekilde günde 1 defa işlem uygulanmalıdır. Düzenli kullanım ile rahat zaman geçirmek ve hastalığa etkili şekilde çözüm bulmak elde edilecektir.

Burun Spreyi

Hazırlanan sprey tıkanmış mukusu incelterek burun tıkanıklığı sorununa anında rahatlama sağlar. 

Malzemeler

 • 5 ile 6 damla doğal sirke
 • 1 y.kaşığı su
 • Boş burun püskürtücü sprey şişe

Talimatlar

Sirkenin içine 1 y.kaşığı su eklemesi yapılarak sprey şişenin içine aktarılır. distile suda iyice karıştırın. Hazırlanan bu karışım enfekte burun deliğine sokularak püskürtülür. Sinüs enfeksiyonundan kurtulmak için günde en az üç kez bu ilacı kullanmak gerekmektedir. Bu ilaç sorunun tedavisi konusunda 24 saat içinde iyileşme göstermeye başlar.

Ballı Karışım

Bal ile birlikte kullanılacak olan sirkeli karışım sinüs enfeksiyonu sorunu için harika bir çözümdür.  Balın anti bakteriyel özelliği sinüs enfeksiyonuna neden olan bakterileri öldürmeye destek olur. Kullanımı ayrıca boğaz bölgesinde bulunan tahrişi yatıştırır. Anti-inflamatuar özellikleri boğazdaki inflamasyonu azaltacaktır. Tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu her türlü enfeksiyonla savaşmaya yetecek kadar güçlü hale getirir.

Malzemeler

 • 1 kahve fincanı su
 • 2 y.kaşığı sirke
 • 1 y.kaşığı bal

Talimatlar

Bir fincan ılık suyun içine 2 yemek kaşığı sirkenin eklemesi yapılır ve ardından ​​ve 1 y.kaşığı bal ilave edilir. Bu karışım gün içinde soruna çözüm bulmak adına 2 ya da 3 kez içilmesi gerekir.

Buharlama

Elma sirkesi buhar yöntemi, burun pasajlarını temizleyerek sinüs enfeksiyonu geçiren kişiye çok üst düzeyde rahatlama sağlar. Aynı zamanda sirkenin anti bakteriyel ve antifungal özellikleri de sinüs boşluklarında enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürme konusunda çalışır.

Malzemeler

 • ½ bardak su
 • ½ fincan doğal sirke
 • Bir tencere
 • Bir havlu

Talimatlar

Tencere ocak üzerine alınarak sırasıyla sirke ile su içine aktarılır. Sirkenin seyreltilmesi adına iyice karıştırılması gerekmektedir. Karışımı birkaç dakika ocak üzerinde ısıtmak gerekir. Isıtma işleminde buhar çıkması önemli bir detaydır. Ardından ocağın altı kapatılır ve kişi baş bölgesini tencere doğru getirir. Burada dikkatli olunması gerekir. Aksi takdirde buharın sıcaklığı yüz bölgesinde yanığa sebep olabilir. Baş ve boyun bölgesine temiz havlu örtülerek buhar içeride haps edilir. Bu uygulamada önemli olan buharı solumaktır. Buharın solunması ve olabildiğince içe çekilmesi fayda sağlar. Sinüs enfeksiyonu ve bununla ilişkili semptomları tamamen iyileştirmek için birkaç gün boyunca günde birkaç kez bu yöntemi uygulamak gerekir. Düzenli şekilde uygulandığı zaman gerekli olan faydalar elde edilir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Yorumlar