Sinüzit Tedavisinde Çörek Otu Yağının Faydaları

Sinüzit hastalığının oluşması ile birlikte semptomların hafiflemesi ve tıkalı olan sinüs kanallarının hızla açılmasında çörek otu yağının sinüzit tedavisinde faydaları ve kullanımı.

Sinüzite Çörek Otu Yağının Faydaları

Sinüzit Çörek Otu Yağı

Sinüs kanallarında meydana gelen tıkanıklık oluşması ile birlikte sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Akut olarak yaşanılan 3 aydan kısa süreli sinüzit tedavisinde etkili olduğu gibi aynı zamanda da kronik sinüzit olarak bilinen 3 aydan daha uzun süreli etkili olan sinüzit tedavisinde de kullanılmakta olan çörek otu yağı sinüzit hastalığına faydaları ile bilinmektedir. Sinüzit hastalığından şikayet eden kişilerin bir çare ararken çörek otu yağı iyi gelir mi diye düşünmektedir. Bu yağın doğal bir yağ olması ve bitkisel olması sayesinde sinüs boşluklarının temizlenerek iyileşmesinde etkili olacaktır.

Çörek otu yağı özellikle de tıkanıklığın açılmasında ve iltihabın kurumasında oldukça etkili olması ile bilinmektedir. Hastaların bu yağı baş ağrısı tedavisinde etkili olacağı için masaj yaparak uygulamaları etkili olacağı gibi aynı zamanda da içilerek, buharının soluması gibi kullanımı sonucunda sinüzit hastaları faydasını görecektir. Sinüzit gelişimi ile birlikte ortaya çıkan şu belirtilerin hafiflemesi ve kanalın açılmasında çörek otu yağı faydalı olacaktır.

  • Baş ağrısı;
  • Geniz akıntısı;
  • Öksürük;
  • Burun tıkanıklığı;
  • Burun akıntısı.

Sinüzit gibi baş bölgesini etkilemiş olan hastalıkların tedavisinde çörek otu yağı iyi gelir. Bu nedenle de doğal yollarla sinüslerin kurumasını, yukarıda yazmış olduğumuz sinüzite bağlı olarak gelişen semptomların yok olması için çörek otu yağının bir zararı olmaması, aksine faydalarının çok olması sayesinde kullanılabilir.

En az 1 ay boyunca düzenli olarak kullanılan çörek otu yağının sinüslerin temizlenmesinde, sinüzit semptomlarının hafiflemesinde etkili olacaktır. Böylelikle de sinüslerin boşalmasında da etkili olacaktır.

Çörek Otu Yağı ve Burun Tıkanıklığı

Sinüs kanallarında oluşan tıkanıklık ile birlikte mukus birikmesi sonucunda semptomlar gelişmeye başlayacaktır. Burun tıkanıklığının ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bakterilerin birikmesi ve tedavisinin gerçekleşmemesi ile birlikte burun tıkanıklığı sonucunda koku alma duygusunda da bozulma olmasına neden olur. Bu nedenle de çörek otu yağının kullanımı sonucunda burun tıkanıklığının açılması da sağlanacaktır. Sinüslerde oluşan tıkanıklığın daha uzun süreli açılması ve sinüzit tedavisinde uzun süreli fayda sağlaması için her gün ve her gece düzenli olarak kullanımı sonucunda sinüs tıkanıklığı probleminden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Burun tıkanıklığını açmak için çörek otu yağı iki türlü kullanılacaktır. Buhar yöntemi ve damla yoluyla burun tıkanıklığını açmak amacıyla kullanılacaktır.

Başınızı geriye doğru yaslamalı ve tıkalı olan burnun açılması için birkaç damla çörek otu yağı burna damlatılmalıdır. Başınızı öne eğmeden birkaç dakika bekleyin. Çok kısa süre içerisinde tıkalı olan burun açılacaktır. Özellikle de gece uyumadan önce 1 ay boyunca her gece burna birkaç damla çörek otu yağının damlatılması sonucunda sinüzit hastalığı geçecektir. Çörek otu yağının burun deliklerine çok fazla damlatılmaması gerekmektedir. Acı bir tadı olması nedeniyle kişilerin fazla damlatılması ile birlikte burun içerisinde bir süreliğine yanma meydana gelecektir. Bu nedenle de üç damladan fazla damlatılmaması gerekmektedir.

Buhar Yöntemi

  • 2 yemek kaşığı çörek otu yağı;
  • 1 litre su.

Buhar yöntemi sadece burun tıkanıklığında etkili olmayacak ve aynı zamanda da geniz akıntısında da etkili olacak bir yöntem olmaktadır. Sinüslerin açılmasında en etkili yollardan bir tanesi buhar solumak olacaktır. Bir tencerenin içerisine 1 litre su konularak içerisine çörek otu yağı 2 yemek kaşığı miktarında konulması ve tencerenin ağzı kapatılarak kaynatılmalıdır. 20 dakika boyunca kaynaması beklenir. Kişilerin buharı soluma esnasında yüzlerinin yanmasını engellemek için başınıza bir havlu sarmanız gerekmektedir. Tencerenin kapağı açılacak ve ortaya çıkan buhar soluması yapılacaktır. Suyun buharı bitene kadar yapılması sinüslerde açılmayı sağlayacaktır.

Çörek Otu ve Baş Ağrısı

Baş ağrısı ve yüz bölgesinde dolgunluk hissinin yoğun olarak hissedildiği hastalık olan sinüzitin bu semptomlarını hafifletmek için çörek otu ağrı hissinin yok olmasında da etkili olacaktır. Bunun için çörek otu yağının haricen kullanılması gerekmektedir. Ellerinizi yıkadıktan sonra bir miktar çörek otu yağı elinize alarak şakak bölgenize ve sinüslerin olduğu bölgeye masaj yapmanız ve dinlenmeniz gerekmektedir. Masaj sonrasında hemen yüzünüzü yıkamamalı ve başka bir şey sürmemelisiniz. Çörek otu yağı yüz bölgesinde bir süre beklemesi etki edecektir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar