Çocuklarda Sinüzit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sinüslerin bazı nedenlerden tıkanması ile birlikte çocuklarda sinüzit hastalığı görülmektedir. Belirtileri ve çocuklarda sinüzit tedavisinde etkili olan yöntemler.

Çocuklarda Sinüzit

Çocuklarda Sinüzit

Çocuklarda sinüs boşlukları tam olarak gelişmemiş olmasına rağmen birçok çocuk geçirdiği gribal enfeksiyon sonucunda gelişmekte olan sinüs boşluklarında iltihaplanma meydana gelebilir. Çocuklarda gelişmekte olan sinüzit akut ya da kronik olarak ortaya çıkabilir. Tedavisine rağmen 3 aydan daha uzun süren ve enfeksiyonların gelişimi ile belirtilerin oluşması ile birlikte kronik olarak çocukları rahatsız edecektir. Çocukların geçirmiş olduğu nezle, grip ya da herhangi bir alerjik reaksiyon neticesinde meydana gelebilir.

Çocuklarda sinüzit gelişiminin nedenlerinden bir tanesi de geniz etinin büyümesi ile oluşacaktır. Alerjik durumlara maruz kalınması ya da anatomik bozukluklar sonucunda da çocukların bazılarında sinüzit gelişimi görülmektedir.

Çocuklarda sinüzit oluşmasının bakterilerden de kaynaklanacak olduğu bilinmektedir. Ayrıca yaşanılan buruna alınan darbe sonucunda travmaların gelişmesi de bu duruma çok etkili olacaktır. Sinüslerde salgılanmakta olan sıvının normal olarak akmaması ile birlikte ya da sinüste bakteri oluşması ile beraber burada sinüslerden salgılanan sıvı çoğalarak birikecektir. Bunun neticesinde de sinüslerde iltihaplanma sonucunda sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri

Daha çoğunlukla çocuklarda meydana gelen sinüzit kış aylarında ya da bahar aylarında alerji sonucunda ortaya çıkması ile bilinmektedir. Kulak burun boğaz hekimine belirtileri sonucunda başvurulması ile birlikte doğru teşhis her zaman için çok önemli olmaktadır. Çocuklarda meydana gelen sinüzit hastalığının ilk belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Daha çok geceleri geçmeyen öksürük;
 • Koyu renkte burun akıntısı;
 • Yüz bölgesinde yoğun basınç;
 • Ağız kokusu;
 • Koku almakta sorun;
 • Sık sık midenin bulanması ile beraber kusma;
 • Yüksek ateş;
 • Burun tıkanıklığı;
 • Davranış değişikliği;
 • Boğaz yanması;
 • Geniz akıntısı;
 • Horlama;
 • Sürekli baş ağrısı.

Çocuklarda meydana gelen sinüzit ile birlikte belirtilerin ortaya çıkması sonucunda mutlaka tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer ki bir çocuk sinüzit hastalığı yaşamakta ve sinüs boşluklarında oluşan iltihabın tedavisi yapılmaması durumunda bu belirtiler sonucunda gözde görme sorunları ortaya çıkabilir.

Ayrıca beyin de çok ciddi oranda etkilenecek olduğundan menenjit gibi ciddi etkileri olan hastalıkların yaşanması söz konusu olabilir.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi

Hastalığın iyileşmesi için, çocuklara kulak burun boğaz hekimi tarafından yapılacak muayene sonucunda uygun olan tedavinin başlaması gerekmektedir. Ortaya çıkan iltihabın kurutulması için mutlaka antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekmektedir.

Burun tıkanıklığına iyi gelecek olan kimyasal ilaçlar ve spreyler verilmelidir. Bunun dışında oluşan ağrının şiddetli olacağından uygun görülen ağrı kesicilerin de verilmesi ve çocuklara doktorun önerdiği şekilde kullanmaları gerekmektedir.

Kronik sinüzit olması durumunda çocukların sinüzit belirtilerinin daha da 3 aydan uzun sürmesi ile birlikte ya da yıl içerisinde 4 ya da 6 defa sinüzit sonucunda rahatsızlık yaşaması durumunda doktor tarafından uygulanan ilaç tedavisi çoğunlukla başarılı sonuçlar verilmesini sağlamaktadır.

Bazı çocukların ilaçlara karşı direnç göstermesi ile birlikte apse oluşması ya da geniz eti gibi sorunlardan meydana gelmesi ile birlikte oluşan sinüzit tedavisinin cerrahi müdahale ile tedavisinin gerçekleşmesi ile iyileşme belirtileri gösterecektir. Ameliyat daha çoğunlukla sinüzit tedavisinde bademciklerin de alınması ile birlikte yapılmaktadır. Cerrahi müdahale endoskopik sinüs cerrahisi yöntemi uygulanarak gerçekleşmekte ve tıkalı olan sinüslerin açılarak sinüs içinin tamamen temizlenmesi ile birlikte yapılacaktır.

Fakat ameliyata rağmen daha sonralarında sinüzit bir süre sonrasında yeniden oluşabilir.

Çocuklarda Sinüzit Bitkisel Tedavisi

 • 1 su bardağı kurutulmuş papatya;
 • 2 litre su.

Tıkanan burun ve sinüslerde oluşan iltihabın açılmasında etkili olan yöntemlerden ve iyileşme belirtileri olması için uygulanacak bitkisel tedavinin biri papatya buharı olmaktadır. Bunun için aktarlardan satın alacağınız ve papatya buharında kullanacak olduğunuz papatyanın mutlaka kır papatyası olmasına dikkat edilmelidir.

2 litre suyun bir tencere içerisine konulmasının ardından içerisine kır papatyaları 1 su bardağı miktarında konulması gerekmektedir. tencerenin ağzı kapatılarak en az 20 dakika boyunca kısık ateş üzerinde suyun kaynaması beklenir. Sonrasında ise papatya buharı yapacak çocuğun yüzünün suyun buharı ile birlikte yanmaması için havlu ile sarılması gerekmektedir. Tencerenin ağzı açılarak çocuğun buharı soluması sağlanmalıdır. Bu papatya buharının günde birkaç kez yeniden yapılması halinde çocuklarda gelişen sinüzit tedavisine iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar