Çocuklarda Sinüzit Belirtileri ve Yüksek Ateş Tedavisi

Sinüs tıkanması durumunda akut sinüzit meydana gelmesi halinde belirtileri daha şiddetlidir. Hastanın burun tıkanıklığı, yüksek ateş olmasına neden olur. Bu durumda tedavisi yapılmalıdır.

Sinüzit Belirtileri

Çocuklarda Sinüzit

Çocuklarda sinüzit oluşması durumu kulak burun boğaz hastalıkları arasında en sıklıkla görülen bir hastalıktır. Çocukların gelişmekte olan sinüs boşluklarının tam olarak gelişmemesi sonucunda bu boşluklarda salgılanan mukus birikmesi ile birlikte iltihaplanma ile birlikte meydana gelecektir. Çocukların bağ ağrısının oluşması, görme sorunlarının meydana geleceği ve işitme sorunları ile karşılaşacakları ve alerjik hastalıklar neticesinde sıklıkla ortaya çıkacaktır.

 • Uyuduğu zaman oluşan öksürük;
 • Yeşil renkte burun akıntısı;
 • Göz bölgesinde ağrı;
 • Baş ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Ağız kokusu;
 • Grip belirtileri;
 • Ateş;
 • Koku almada sorun;
 • Horlama;
 • Geniz akıntısı.

Çocuklarda ortaya çıkacak olan sinüzit hastalığı sonucunda boğazında yanma meydana gelme nedenleri arasında geniz akıntısı olmaktadır. 6 yaş sonrasında gelişen sinüzit sonucunda yoğun bir baş ağrısı hissedecektir. Hastanın davranışlarında değişiklik olacak ve hasta sürekli olarak kendisini bitkin hisseder. Sinüzit hastalığının çocuklarda da akut ya da kronik olarak ortaya çıkar. Yüksek ateş sıklıkla akut olarak gelişmiş sinüzit hastalığında ortaya çıkacaktır.

Hastalarda oluşan öksürüğün uyuması sonucunda boğazına akacak akıntı sonucunda ortaya çıkar. Gün içerisinde ateş görülmesi ile de bilinmektedir. Birçok hasta geniz akıntısına bağlı olarak mide bulantısı sonucunda kusacaktır.

Çocuklarda sinüslerin iltihaplanarak yüksek ateş oluşmaması için özellikle kış ayları içerisinde banyo sonrasında mutlaka saçlarının kurutulması gerekmektedir. Klima önünde durmaması ve soğuk hava içerisinde kafasının korunması sonucunda sinüslerde iltihaplanmanın önüne geçilmiş olacaktır. Çocukluk çağında olan hastanın mutlaka annesi ya da babası tarafından terlememesi, soğuk su içmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sinüzit Yüksek Ateş

Yüz bölgesinde ki sinüs boşluklarının bakteriler ya da bazı virüslerin yerleşmesi sonucunda hastaların sinüs bölgesinde iltihaplanma meydana gelecektir. Bu durum hastalarda sinüslerin normal bir şekilde çalışmasına engel olacaktır. Çocuklarda gelişecek olan sinüzit sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonları meydana gelecektir. Çocuklarda sinüzit oluşmasında yabancı cisimler, et bulunması, kemik eğriliği gibi durumlar sonucunda gelişecektir.

Daha çoğunlukta meydana gelecek olan akut sinüzit hastalığının belirtileri daha şiddetli olacaktır. Akut sinüzit 3 aydan daha kısa süre içerisinde iyileşecek olan ve ilaç tedavisine yanıt veren sinüzit türü olmaktadır. Akut dönem içerisinde gelişecek olan sinüzit sonucunda hastalarda yüksek ateş meydana gelir. Bu ateş daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde meydana gelir. Sinüzit gelişmesi neticesinde oluşacak ateş ciddiye alınması gerekmektedir. Yüksek ateş komplikasyonların olmasına ve hastanın üst solunum yollarında hastalık gelişmesine neden olacak bir durum geliştirebilir.

Yüksek ateşin akut sinüzitte ortaya çıkması durumunda sinüslerde iltihaplanma oluşması durumunda çocuğun ateşi yükselecektir.

Sinüs boşluklarının içerisinde olan mukozanın iltihaplanması ile birlikte çocukluk çağında sıklıkla karşılaşılan sorunlar içerisinde olmaktadır. Sinüslerin iltihaplanması neticesinde bu durum komplikasyonların gelişmesine neden olur. Tekrarlayacak olan sinobronşiyal enfeksiyon gelişmesi ile birlikte çocuklarda gelişim sorunlarının olmasına neden olur. Sinüslerin iltihaplanması ile birlikte yüksek ateş yapar.

Sinüzit Tedavisi

Çocuklarda oluşan sinüslerin iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkacak olan belirtilerin akut olması durumunda hastanın yüksek ateşi olacağı için mutlaka hastanın ateşinin düşmesi sağlanmalıdır. Sinüzit yüksek ateş yapar ve bu durum tedavi edilmemesi halinde menenjit oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle ateşin yükselmesi durumunda hastanın ateşini düşürmek için soğuk uygulaması yapılmalı ve vakit kaybetmeden yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler de ortaya çıkması durumunda hastanın hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Sinüs tedavisinde etkili olan tedavisi yöntemleri arasında kullanılacak ilaçlar antibiyotik ilaçlar hastaya reçete edilir. Sinüzit yüksek ateş yapar ve hastanın komplikasyonlarının meydana gelmesine ve akut sinüzitin kronik sinüzit oluşmasına neden olur.

Sinüs tıkanıklığı ve iltihaplanma neticesinde tıkalı olan burun açılması için burun spreyleri ile burun açılması gerekmektedir.

Hastalara reçete edilecek burun spreylerinin Steroid içermesi önemlidir. Doktorun muayene yaparak tanıyı koyması sonucunda antibakteriyel ilaçlar ve antistaminiklerde kullanılabilir. İlaçları düzenli olarak kullanması durumunda akut sinüzit iyileşecek ve ateş düşecektir.

Sinüs tıkanmasına neden olan durum çocuklarda mutlaka araştırılmalıdır. Sık sık tekrar eden sinüs tıkanıklığının sebepleri arasında kemik eğriliği ya da geniz eti olması durumlarında hastanın cerrahi tedavisi düşünülebilir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar