Alerjik Sinüzit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Alerjisi olduğunuz maddeleri ağız ya da burun yoluyla solumanız sonucunda burunda birikmesiyle birlikte iltihaplanmaya neden olarak sinüs tıkanmasına neden olacaktır. Diğer belirtileri ve tedavisi

Alerjik Sinüzit

Alerjik Sinüzit

Alerjik sinüzit daha çok bahar dönemi içerisinde insanların yaşadığı bir sorun olmaktadır. Her yaş grubunda alerjisi olan kişilerde görülmektedir. Fakat daha çoğunlukla 1 ile 20 yaş arasında ki gençlerde daha çoğunlukla görülmesi ile de bilinmektedir. Alerjik sinüzit oluşmasının nedenleri arasında kişilerin herhangi bir polen ya da toza karşı alerjisi olması ile birlikte bunların burun yoluyla sinüs boşluklarına ulaşması sonucunda ortaya çıkacaktır. Daha çoğunlukla alerjisi olan kişilerin daha çok dikkat etmesi gereken bir sorun olmaktadır.

Sinüslerin insanların alerjisi olan maddeler ile dolması sonucunda sık sık vücudun buna bir tepkisi olarak sinüs boşluklarında tıkanma meydana gelir. Bunun sonucunda da yabancı maddelerin birikmesi ile birlikte sinüs boşluklarında iltihap oluşması ile sinüzit ortaya çıkacaktır.

Alerjik Sinüzit Belirtileri

Kişilerin alerjisi olduğu maddeler sonucunda sinüs boşluklarında belirtilerin çıkması ile birlikte sinüzit hastalığı alerjik rinit sebebi ile oluşacaktır. Bu kişilerin kimyasal maddelere maruz kalması, hayvan tüyleri ya da beslenmesinden dolayı ortaya çıkacak olan bir sorun olmaktadır. Alerjik rinit sinüzit belirtileri sıklıkla şunlar olmaktadır:

 • Burun tıkanıklığı;
 • Geniz akıntısı;
 • Hapşırık;
 • Gözlerde kaşıntı;
 • Gözlerin sulanması;
 • Burun dokularında şişme;
 • Baş ağrısı;
 • Gözlerde basınç hissinin artması;
 • Kaşıntı;
 • Burun akıntısı.

Alerjik sinüzit rinit meydana gelmesi ile birlikte geniz akıntısı yapar. Bu durumda da kişilerin sık sık geceleri öksürük yapar. Alerjik sinüzit daha çoğunlukla belirtileri kronik sinüzit hastalarında alerjenlere maruz kalması sonucunda alerjik sinüzit ortaya çıkar.

Bu durumda kişilerde sıklıkla ortaya çıkacak gözlerde sulanma ve burun akıntısı sonrasında gece uzandıkları zaman geniz akıntısı ortaya çıkar. Bu da öksürük oluşması ile birlikte kişileri uykusundan uyandıracaktır.

Alerjik Sinüzit Nedenleri

Alerjik sinüzit meydana çıkması ile birlikte ortaya çıkan belirtilerin kronik olarak ya da akut olarak oluşması da mümkündür. Bunlar kişilerde oluşması ile birlikte gözlerin kaşınması sonucunda sulanma da sıklıkla oluşacaktır. Ayrıca burun akıntısı da sık sık yaşanan bir sorun olmaktadır. Alerjik sinüzit hastalarında alerjisi olan maddeleri ağız yoluyla ya da burun yoluyla soluması sonucunda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkacak ve sinüs boşluklarında mukus üretimi fazla olması ile birlikte tıkanma meydana gelir. Alerjik sinüzit hastalığına neden olan durumlar şunlardır:

 • Hayvan tüyleri;
 • Hava kirliliği;
 • Otlar;
 • Polenler;
 • Bazı gıdalar;
 • Kimyasal maddeler.

Alerjik maddelerin burun yoluyla ya da ağız yolu sonucunda alması ile birlikte bu maddeler solunum yolu sonucunda buruna ve buradan da sinüs boşluklarına ulaşacaktır. Burnun iç tabakasına yapışmış olan alerjiye neden olan maddelerin kişilerde hassaslık oluşmasına neden olur.

Bu durum ise kişilerde burnun mikrop soluması ile birlikte iltihaplanma oluşmasına neden olacaktır. Böylelikle de diğer şikayetler ortaya çıkar.

Alerjik Sinüzit Tedavisi

Hastalarda normal sinüzit ya da alerjiye bağlı olarak sinüzit gelişimini anlayabilmek amacıyla kulak burun boğaz hekimi tarafından muayenesi yapılması sonucunda burun dokuları incelenecektir. Burun dokularının mutlaka endoskopik yöntem uygulanarak incelenmesi özellikle de alerjik rinit hastalığını kronik olarak yaşamakta olan kişilere yapılmalıdır. Eğer ki alerjiden şüpheleniyorsa doktor test yapılmalıdır. Hastaların alerjik sinüzit rinit belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte tedavisinin doktor tarafından gerçekleştirebilmesi için alerjiye neden olan maddenin isimlerini öğrenmek için alerji testleri uygulanması gerekmektedir. Alerjik rinit gelişimi ile birlikte tanının konulabilmesi ve uygun tedavisinin yapılarak ortaya çıkan belirtilerin yok olmasını sağlamak amacıyla kişilere alerji testi deri yoluyla yapılması gerekmektedir. Bu test çok küçük maddelerin deri altına enjekte edilmesi ile birlikte hangi maddeye karşı alerjisinin olduğunu anlamak konusunda etkili olacaktır.

Kişilerin neye karşı alerjisi varsa bunun tespiti sonucunda belirtilerin ortadan kaldırılması için doktor tarafından uygun olan tedavisi başlanmalıdır. Fakat kişilerin alerjik rinit hastalığı geçirmesi sonucunda tedavisinin etkili olabilmesi için alerjisi olan maddelere dokunmaması gerekmektedir. Özellikle de yatak odası içerisinde kişilerin toz olmamasına dikkat etmelidir. Tüylü yastık ya da tüylü eşyalarında kaldırılması çok önemlidir. Kişilerin vakumlu süpürgeler kullanması ve alerjen maddelerden uzak durması çok önemli olmaktadır.

Alerjik Sinüzit Bitkisel Tedavisi

 • 1 çay kaşığı karbonat;
 • 1 çay kaşığı tuz;
 • 1 çay bardağı ılık su.

Tıkalı burnun açılması için evinizde uygulayacak olduğunuz doğal çözümlerden bir tanesi karbonat ve su ile yaptığınız burun spreyi olacaktır. Bunun için ılık su kullanmanız gerektiğini soğuk su kullanmanız sonucunda karbonat ve tuzun erimeyecek olduğunu bilmelisiniz. Ilık suyun içerisine karbonat ve tuz atılarak karıştırılması sonucunda burna çekilmesi burnun açılmasına iyi gelir. Bunu yapan hastaların bazılarında geniz yanması görülmektedir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Doğal iltihap kurutucu özelliğine sahip olan ve kişilerde kullanması ile birlikte şifalı bitkiler arasında bulunduğu için bu bitkisel çayı alerjik sinüzit tedavisinde iyi gelmektedir. Tadının acı olması nedeniyle bazı insanların bu bitkisel çayı içmekte zorlanacaktır. Bu nedenle de çayı içerken 1 çay kaşığı kadar organik bal ilave edilip içimi daha kolay hale getirilebilir. Kaynamakta olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil atarak 5 dakika daha kaynatılmalıdır. Ocağın altı kapatılır ve demlendikten sonra bal ilave edilerek karıştırılır ve içilir. Bu kürü 15 gün boyunca düzenli içilmelidir.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

Yorumlar