Akut Sinüzit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Akut sinüzit daha çok 4 haftadan kısa sürmekte olan, üst solunum yolları enfeksiyonu sonucunda sinüslerin tıkanması sonucunda antibiyotik tedavisi ve bitkisel tedavisi yapılmalıdır.

Akut Sinüzit

Sinüsler yüz bölgesinde bulunan etmoidal ve sfenoid adı verilen burun kemiklerinin çevresinde, maksiller adı verilen üst çene kemiklerinin etrafında ve frontal adı verilen alın kemiği bölgesinde bulunan içerisinde hava ile dolu olan boşluklardır. Yüzümüzde bulunan sinüs boşlukları burun kanalı içerisine açılmaktadır. Eğer ki bu boşluklar tıkanması sonucunda iltihaplanma meydana gelirse sinüzit ortaya çıkacaktır. Sinüzitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Akut adı verilen sinüzit daha çok üst solunum yolları viral enfeksiyon gelişmesi sonucunda bakteriyel sebeplerden dolayı ortaya çıkacaktır. Daha çok aniden başlamaktadır. Dört haftadan daha kısa sürecek ve akut sinüzit tamamen iyileşecektir. 

Üst solunum yolları hastalıklarında sinüsleri çevrelemekte olan mukoza şişmesi durumunda buruna açılan kanallar tıkanacaktır. Sinüslerin içerisinde iltihaplanma olacağı için tıkanacaktır ve hava girmeyecektir. Bu nedenle de sinüslerin içerisinde bulunan mukus burun kanalları ile dışarıya atılmayacaktır. Sinüs boşluklarında biriken bu mukus bakteriyel enfeksiyon oluşturması sonucunda da sinüzit ani olarak ortaya çıkacaktır.

Hastalığın uluslar arası sınıflandırılması ise J01 Akut sinüzit olarak bilinmektedir.

Akut Sinüzit Belirtileri

Akut sinüzit olması durumunda ortaya çıkacak olan ilk belirtisi yüz bölgesinde basınç hissi olmaktadır. Bununla birlikte ağrı çok şiddetli bir şekilde görülecektir. Daha çok burun içerisinde akıntı meydana geleceği gibi burun tıkanıklığının olması da söz konusu olacaktır. Koyu renkli sarı bir burun akıntısı görülebilir. Akut sinüzit olması durumunda ise her zaman yüksek ateş olmayabilir.

  • Sarı ya da yeşil renkte burun akıntısı;
  • Yüz bölgesinde yoğun basınç;
  • Huzursuzluk;
  • Geçmeyen öksürük;
  • Kusma;
  • Geniz akıntısı;
  • Ateş;
  • Yorgunluk.

İnsanlar arasında daha sıklıkla sinüzit belirtisi olarak baş ağrısı olacağı düşünülmektedir. Fakat akut sinüzit gelişmesi durumunda baş ağrısı olmayacak, bunun aksine yüz bölgesinde basınç hissi olacaktır. Tüm yaş gruplarında görülmektedir. Burun tıkanıklığı sebebiyle koku alma sorunu olabilir. Bazı kişilerde ise ses kısıklığının olması görülmektedir. Göz bölgesinde ağrı görülebilir.

Akut sinüzit olması durumunda belirtileri yaşamakta olan bir kişi doktora giderek, antibiyotik tedavisi görmesi gerekmektedir.

Akut Sinüzit Nedenleri

Akut sinüzit meydana gelmesi durumunda daha çok viral yollarla bulaşacak hastalıklar sonucunda meydana gelecektir. Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlar buna neden olacağı gibi nezle olması ya da grip olması da akut sinüzit oluşmasında etkin olmaktadır. Yüz bölgesinde bulunmakta olan sinüs boşluklarında mukozasonda ki iltihaplanma sonucunda sinüslerde ki sıvının akamaması sonucunda sinüs içerisinde toplanacaktır. Bu durumda da sekonder bakteriyel denilen enfeksiyon oluşmasına neden olur. Sıklıkla burun bölgesinde polipler de akut sinüsler oluşmasına neden olur. Kişilerde var olan çok büyük olan geniz akıntısı da bunlara sebep olmaktadır. Konka hipertrofileri de sinüslerin tıkanmasına neden olur. Septal deviasyon gibi sorunlar burnun anatomisinde bozulmalara neden olacaktır. Kişilerde meydana gelecek olan bir takım alerjik reaksiyonlar oluşması ve kalıtsal olarak mukoza hastalıkları da sinüzit oluşmasında neden olacaktır.

Akut Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Akut sinüzit hastalığı yaşamakta olan kişilerin ilk olarak tedavisinde ki amaç sinüste bulunan bakteriyel enfeksiyonların yok olmasını sağlamak olacaktır. Bunun içinde doktor tarafından reçete edilecek en az 10 gün sürecek antibiyotik kullanması hastanın gerekecektir. Antibiyotik kullanılarak hasta tedavi edilir. Burun tıkanıklığı olması nedeniyle burun spreyleri reçete edilmesi ve burun açıcıların vererek hastanın rahat nefes alması sağlanmalıdır. Sinüzit tedavi edilmezse hasta daha da huzursuzluk yaşaması söz konusu olacaktır. Akut sinüzit yaşamakta olan bir hastanın antibiyotik ve diğer ilaçlarla tedavi edilir ve hastalığın iyileşmesi söz konusu olabilir. Akut sinüzit olması durumunda ameliyat olunması söz konusu olmayacaktır. Daha çok Kronik sinüzit olması durumunda hasta ameliyat edilir. 

Bitkisel Tedavisi

  • 50 gram kurutulmuş papatya;
  • 2 litre su.

Akut sinüzit olduğu zaman antibiyotik tedavisinin yanı sıra iyi gelecek olan bitkisel tedavinin de faydalı olduğu bilinmektedir. Bunun için papatya buharı yapılması tavsiye edilmektedir. Papatya buharının yapılabilmesi için kır papatyası kullanmanız gerekmektedir. Küçük olan kurutulmuş kır papatyalarından 50 gram kadar kullanmalısınız. 2 litre suyun içerisine atacak olduğunuz kurutulmuş papatyalar su kaynayıncaya kadar ağzı kapalı bir kabın içerisinde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan yüz bölgenize bir havlu sarıp kapak açılır ve buhar soluma işlemi yapılır. Bu sinüslerin açılmasında etkili olacaktır. Günde birkaç defa tekrarlamak sinüslerin açılmasında etkili olacaktır.

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorumlar