Sinüzit Tedavisinde Acı Kavun Kullanımı ve Yan Etkileri

Halk arasında sinüziti rahatlatmak amacıyla kullanılan acı kavun adlı bitkinin yanlış ve bilinçsizce kullanımı daha büyük sağlık sorunlarına ya da enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Sinüzit Tedavisinde Acı Kavun Kullanımı 

Acı kavun sinüzit tedavisinde nasıl kullanılır?

 Acı kavun, farklı yörelerde eşek hıyarı, acı dülek, şeytan keleği, cırtatan ve yabani hıyar isimleri ile de bilinen otsu ve nitrat anyonunca zengin bitkilerden biridir. Olgunlaşan meyveleri içindeki basınç arttığında sapa bağlı olduğu yerden koparak tohumlarını büyük bir kuvvetle dışarı fırlatmaktadır. 

Eski Mısır’da kabızlık tedavisi amacıyla müshil olarak kullanılmıştır. Fakat aynı zamanda içerdiği sert asitler nedeniyle bağırsakları tahriş ettiğinden kanlı ishale neden olduğu anlaşılarak bu uygulamaya son verilmiştir. 

Günümüzde ise  halk arasında acı kavun suyu sinüzitin belirtilerini azaltarak rahatlamak amacıyla özellikle Anadolu’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımla ilgili olarak Uludağ Üniversitesi ve Bursa Sağlık Merkezi 50 gönüllü hasta üzerinde 15 günlük ortak bir çalışma yürüterek acı kavunun sinüzit üzerindeki etkileri konusunda detaylı bir makale yayınlamıştır. Çalışma hastaların % 64’ü üzerinde acı kavun suyunun kullanımının kısa süreli olarak olumlu etkileri olduğunu fakat tedavi edici herhangi bir nitelik taşımadığını göstermiştir. 

Ayrıca bu bitkinin suyunun direkt olarak burun içine damlatılması tehlikeli olabilir. En uygun tedavi yöntemi yapılacak kontroller sonucunda doktorunuz tarafından verilecektir. Fakat acı kavun suyunu denemek isteyen sinüzit hastaları için doğru kullanım şu şekildedir: 

  • Olgunlaşmış bir acı kavunun suyunu cam bir kap içine boşaltın. 
  • Ardından her burun deliği için temiz bir kulak çubuğu ayırın. 
  • Kullanacağınız kulak çubuğunu suyun içine batırın. 
  • Ardından burun içine hafifçe sürerek uygulayın. 

İçerdiği asitler çok tahriş edici olabileceğinden çok az miktarda bir uygulamanın yeterli olacağını unutmayın. Kulak çubuğu ile burun içini tahriş edebilecek sert hareketlerden kaçının. Hafifçe burun içini nemlendirmek mukozayı çözmek için yeterli olacaktır. Aynı işlemi diğer burun deliğinde de tekrar edin. Her iki burun deliğine aynı kulak çubuğunu kullanmayın. Bu uygulama kısa süreliğine sinüzite iyi gelecektir. Yapılan çalışma acı kavun içinde yer alan asitlerin mukozayı çözerek nefes almayı kolaylaştırdığı, şişkinliği azalttığı ve bunlara bağlı baş ağrısına iyi geldiğini göstermiştir. Fakat bu yöntem kesinlikle tedavi edici değildir. Kısa bir süre sonra aynı belirtiler yeniden ortaya çıkacaktır.Acı kavunun sinüzit üzerindeki tek etkisi burnu tıkayan mukozayı gevşeterek kısa süreli rahatlamaya neden olmasıdır. 

Yan Etkileri 

İçerdiği asitler ile burun içinde aşırı tahrişe neden olarak burun kanamasına yol açabilir. Ayrıca, bilinçsiz ve uzun süreli kullanımda ödeme neden olduğu, sinüslere yakın göz sinirlerinde tahribat yaratarak kör edebileceği bilinmektedir.

Bitki suyunun direkt olarak burundan çekilmesi ya da burun içine damlatılması körlük, anaflaktik şok ve ölüme neden olabilir.

İçerdiği asitler yakıcı olduğundan dokularda geri dönülmez tahribatlar oluşturabilir. İnsanların kullanım sonrası bitkiyle ilgili olarak bana çok iyi geldi söylemleri sadece geçici bir rahatlamadan ibarettir. Yapılan çalışmalar da bu konuyu desteklemektedir. Buhar banyosu ve tuz içeren solüsyonlar da zaten mukozayı gevşeterek aynı şekilde rahatlamaya neden olmaktadır. Lütfen, bu tarz bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmaya çalıştığınızda yan etkilerin ortaya çıkabileceğini ve iyileşmek isterken enfeksiyonun daha da yayılabileceğini unutmayın. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 haftadan uzun süren sinüzit kronik olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden 4 haftadan uzun süren şikayetlerde uzman bir doktorun yapacağı fiziki muayene ve testler hastalığın daha fazla yayılmadan erken teşhis ve tedavisine katkı sağlayacaktır. Sinüzit genellikle sinüs boşluklarında meydana gelen bakteriyel iltihaplanmaya bağlı oluşur. Uygun antibiyotik ilaçlar ile erken teşhiste tedavisi mümkündür. Bunun yanı sıra alerjiye bağlı ve mevsim geçişlerinde görülen sinüzitte antihistaminik ilaçlar ve kortikosterodler reçete edilebilir. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, nefes alma zorluğu gibi sinüzitin neden olduğu şikayetlerde en uygun yaklaşım buhar banyoları ile rahatlamaktır. Burun eğriliği gibi şikayetlerde ise hiçbir bitkisel yöntem sinüzite yardımcı olamaz. Bu durumda cerrahi operasyon gerekebilir.

Acı kavun, sinüzite neden olan bakterilerin öldürülmesi ya da temizlenmesinde hiçbir etkinlik göstermemektedir.

Tek etkisi katılaşmış mukusu içerdiği asitler ile eriterek dışarı atılmasını kolaylaştırmaktır. Bu tarz tehlikeli yöntemler yerine lütfen uzman bir doktor ile görüşerek sizin için en uygun tedaviyi alın. 

Makale Değerlendirmesi
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

Yorumlar